Plac zabaw

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Plac zabaw

#7 Post autor: ondrasz » 01-03-2011, 22:35

PINB generalnie będzie się starał tak odpisać żeby nie odpowiedzieć na pytanie :)
Ale to zapewne zależy od PINB.
Zresztą właściwszym organem byłby właściwy Wydział Architektury wydający pozwolenia na budowę/przyjmujący zgłoszenia. To oni tak naprawdę decydują co "przejdzie" a co nie. A PINB sprawdza pod kątem samowoli czyli czy wykonaliśmy zgodnie z dokumentacją przedłożoną w Starostwie.

A odległości dotyczą każdego placu zabaw niezależnie od tego czy to publiczny czy niepubliczny... Więc w razie czego jeśli nie będą zachowane to w każdym przypadku PINB potraktuje to jako samowolę budowlaną.

Ponadto jest jeszcze jedna sprawa - jeśli zamontujemy urządzenia "bez papierów" to gwarantuję że każdy szanujący się człowiek robiący kontrolę okresową będzie wpisywał : dostosować urządzenia do aktualnych przepisów - i w razie wypadku (kontrolujący będzie kryty) odpowie właściciel...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

annatyl
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 11-01-2013, 18:49
Lokalizacja: bolesławiec

Odp.: Plac zabaw

#8 Post autor: annatyl » 11-01-2013, 19:13

Witam,
niestety uwagi dotyczące PINB jakie tu przeczytałam są słuszne. Już 3 lata próbuję doprowadzić do likwidacji placu zabaw usytuowanego tuż pod oknami mojego salonu, sypialni i balkonu. Odległość placu zabaw od budynku wynosi 0m! Mieszkam w budynku wielorodzinnym objętym jako jedyny pozwoleniem na budowę. Na moje zgłoszenie w 2010 roku PINB odpowiedział iż przepis odległości placu zabaw od okien mieszkania (10m) zawarty w Dz.U. 2002 nr 75 poz 690 par. 40 ust. 3 mnie nie dotyczy bo nie jest to zespół budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę. Stanowisko to potwierdził WINB i WSA we W-wiu (sygn. akt II SA/Wr 338/11).
WSA w gliwcach w wyroku II SA/Gl 41/09 był innego zdania-w tym wypadku chodziło nawet o budynek jednorodzinny.
Moja skarga kasacyjna będzie niebawem rozstrzygnięta przez NSA w W-wie i doczekam się (zapewne nie tylko ja) ostatecznej interpretacji przepisu rozporządzenia (par. 40 ust. 3).

Inna sprawa że w/w plac zabaw nie spełnia norm-wystające studzienki kanlizacyjne, za bliskie usytuowanie urządzeń względem siebie, płotu i budynku, brak atestów, plac zabw w odległośći 3m od śmietnika- o czym pisałam kilkakrotnie zarówno do GINB jak i PINB. Otrzymałam odpowiedzi, iż organy budowlane nie mają obowiązku kontroli placów zabaw pod względem norm!

Czyli na terenie Wspólnoty można postawić niebezpieczny plac zabaw i tak naprawdę nikogo to nie obchodzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

annatyl
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 11-01-2013, 18:49
Lokalizacja: bolesławiec

Odp.: Plac zabaw

#9 Post autor: annatyl » 16-04-2013, 20:39

tak więc moja sprawa w NSA w warszawie odbyła się 12.kwietnia i tak jak myślałam postanowienie PINB,WINB oraz wyrok WSA z wroclawia został uchylony. NSA stwierdziło, iż odległość placu zabaw i miejsc rekreacyjnych -10m od okien przeznaczonych na stały pobyt ludzi (zawarta w par 40 ust.3 rozporządzenia z 2002 roku w sprawie warunków ....) dotyczy wszystkich budynków mieszkalnych bez względu na rodzaj zabudowy (wielorodzinny czy jednorodzinny) oraz pozolenia na budowę.
Sygnatura akt mojej sprawy to: II OSK 2472/11.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ckpz
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 17-01-2013, 13:25
Kontakt:

Odp.: Plac zabaw

#10 Post autor: ckpz » 20-06-2013, 15:36

Orzeczenie z uzasadnieniem na stronach NSA: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A54F8E206B
Dominik Berliński

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”