mała czy duża

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: mała czy duża

#13 Post autor: irenalo » 15-08-2021, 02:00

Jak chcecie uzyskać 4 lokal? Z części wspólnych czy przez podział jednego z samodzielnych lokali?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

maciejj
.
.
Posty: 20
Rejestracja: 13-06-2013, 09:09

Re: mała czy duża

#14 Post autor: maciejj » 15-08-2021, 10:50

Mam mieszkanie wraz z pomieszczeniem gospodarczym które jest przypisane do tego mieszkania. Jeszcze zanim wykupilem połączone mieszkanie wystąpiłem z pismem do Urzędu Miasta o możliwość zagospodarowania tego pomieszczenia z racji że budynek nie jest podpiwniczony. Chyba tylko dzięki swojej upartości pomieszczenie otrzymałem ( a miał iść do wyburzenia ).
Pierwotnie były w budynku 4 mieszkania, ale ja dwa połączyłem ( parter z 1 piętrem) i zrobiły się 3 mieszkania a od niedawna wiem ze wspólnoty które liczą 4 mieszkania są tzw. dużymi wspólnotami.
Pytanie jak najłatwiej, najprościej i najlepiej najtaniej to zrobić?
Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu tego pomieszczenia gospodarczego aby były 4 lokale?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

maciejj
.
.
Posty: 20
Rejestracja: 13-06-2013, 09:09

Re: mała czy duża

#15 Post autor: maciejj » 15-08-2021, 11:11

irenalo pisze:
15-08-2021, 02:00
Jak chcecie uzyskać 4 lokal? Z części wspólnych czy przez podział jednego z samodzielnych lokali?
Przez podział jednego z samodzielnych lokali, konkretnie tego które opisałem wcześniej.
Czy mogę uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu tylko dla tego pomieszczenia gospodarczego i mieć go wpisanego do osobnej księgi wieczystej aby uzyskać w ten sposób 4 oddzielne lokale i aby powstała duża wspólnota?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: mała czy duża

#16 Post autor: irenalo » 15-08-2021, 12:36

Czyli to połączone mieszkanie ma jedną księgę wieczystą i tam jest wpisane to pomieszczenie gospodarcze jako pomieszczenie przynależne?
Jeśli tak , to musisz to podzielić prawnie (!) na dwa samodzielne lokale.
Potrzebujesz zgody wszystkich właścicieli.
Nowe pomiary tych lokali i nowe wyliczenie udziałów przeprowadzone kogoś z uprawnieniami.
Potem trzeba uzyskać zaświadczenie o samodzielności dla tych lokali.
Potem notariusz i założenie nowych KW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

maciejj
.
.
Posty: 20
Rejestracja: 13-06-2013, 09:09

Re: mała czy duża

#17 Post autor: maciejj » 15-08-2021, 17:33

To pomieszczenie gospodarcze jest tylko do mojego użytku i przypisane do mojego dwupoziomowego mieszkania. Czy nie wystarczy dokumentacja osoby z uprawnieniami budowlanymi stwierdzającą że pomieszczenie gospodarcze będzie niezależne czy osobnym pomieszczeniem żeby można było wystąpić do urzędu miasta o uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokalu ( tego pomieszczenia gospodarczego )??
I uzyskanie zgody wszystkich właścicieli ?? To jest raczej niemożliwe, w moim przypadku.
Mam 76 % udziałów to też muszę mieć zgodę wszystkich? To chodzi o moje mieszkanie i moje pomieszczenie gospodarcze a nie jaką część wspólna np. strych... Jak w takiej sytuacji jest ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

maciejj
.
.
Posty: 20
Rejestracja: 13-06-2013, 09:09

Re: mała czy duża

#18 Post autor: maciejj » 15-08-2021, 18:10

Jestem teraz w takiej sytuacji, że jeden lokal ( pokój ) jest lokalem użytkowym (na parterze). Otrzymałem decyzję ( zgodę) że z lokalu ( pokoju ) mieszkalnego mogę zamienić na lokal użytkowy. Jedynie muszę zlecić osobie z uprawnieniami budowlanymi o przygotowanie przez nią dokumentacji, aby otrzymać zaświadczenie o samodzielności tego lokalu. Teoretycznie jestem na ostatniej prostej czyli bliżej niż dalej aby móc założyć na to pomieszczenie osobną księgę wieczystą dzięki której powstanie czwarty lokal.
Tyle że po pierwsze teraz też mam w tym lokalu działalność gospodarczą i mogę mieć bez wydzielania tego lokalu, gdzie w tej chwili przemieszczam się pomiędzy pomieszczeniami swobodnie bez wychodzenia na zewnątrz ( bo stwierdzili urzędnicy że mimo że jest niezależne wejście do tego pomieszczenia - wstawiałem drzwi zewnętrzne w miejsce okna ) to muszę zamurować drzwi wewnątrz budynku pomiędzy tym lokalem a pomieszczeniem mieszkalnym, a po drugie po wydzieleniu będę płacił zamiast ok 20 zł za podatek od nieruchomości aż 600zl !! Za to samo pomieszczenie ( ta samą powierzchnia ) tyle że będzie to pomieszczenie użytkowe.
I wpadłem na pomysł aby zrobić to samo tylko zamiast pomieszczenia użytkowego gdzie mam pracownie, to zrobić to z pomieszczenia gospodarczego, który jest na zewnątrz obok komórek.
I co tu zrobić w tej sytuacji?
Bardzo by mi pasowało to pomieszczenie gospodarcze wydzielić i założyć osobną księgę wieczystą... Czy to się tak da??

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”