Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
kjboss
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 18-10-2019, 00:24

Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#1 Post autor: kjboss » 18-10-2019, 00:37

Kupiłem od developera domek jednorodzinny - wolnostojący. Cały mój dom oraz działka z miejscem parkingowym będzie mieć wyodrębnioną KW i ja będę jedynym właścicielem działki.

Developer wybudował ok 50 domków takich samych, ale na przed-odbiorze był przedstawiciel przyszłej wspólnoty, i powiadomił, że pewnie będzie kilka wspólnot po 3 domki lub po 6 domków, nie wiem czemu.

Jedyna część wspólna całego osiedla to będzie mały pasek zieleni (2m2), droga wewn z dojazdem do każdego garażu w domu oraz brama na pilota. Właściciele każdej nieruchomości mają u siebie wszystko we własnym zakresie naprawiać, itp. Nie ma elementów wspólnych.

Przedstawiciel wspólnoty odrazu powiadomił nas, że nie można nic instalować na elewacji budynku bez ich zgody ( kamer, tv sat czy klimatyzatora). Odrazu wpieniony, ze nie beda mi mowic co na swojim domu na mojej dzialce moge, a czego nie, zwlaszcza, ze to tylko klimatyzacja czy kamery. Ale potem w konsternacji...czy mogą zabranić wogóle ? Nigdy nie bylem we wspólnocie mieszkaniowej.

Jak to jest wogóle z wspólnotami domów jednorodzinnych, wolnostojących? Czy wogóle musi być ta wspólnota czy możemy ją rozwiązać i sami zarządzać osiedlem, zwłaszcza, że wspólna jest tylko droga & brama, nie ma żadnych placów zabaw, parkingów, itp.

Nie było też nic mowy w umowie developerskiej,ze ktoś będzie tym zarządzał, ale spodziewałem się tego. Umowa przeniesienia nieruchomości jeszcze nie nastąpiła. Czy muszę podpisywać umowę jakąś ze wspólnotą?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#2 Post autor: piotrusb » 18-10-2019, 11:30

Wspólnota z definicji może istnieć tylko na działce mającej jedną KW (może ona obejmować kilka działek geodezyjnych). Jeżeli więc masz dom na działce, dla której została założona odrębną księgę wieczystą, to jesteś właścicielem nieruchomości i nie ma tu żadnej wspólnoty. W związku z tym nikt nie może Ci zabraniać niczego, co dotyczy Twojej własności (nie zaś współwłasności, której formą jest wspólnota).

Jeżeli natomiast na jednej działce (mającej jedną KW) będzie 3 lub 6 domków, to ich właściciele będą tworzyć wspólnotę.

Cześć wspólna osiedla, o której piszesz, to też nie wspólnota, ale współwłasność i tylko odnośnie tej części właściciele poszczególnych działek muszą uzgadniać decyzje.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kjboss
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 18-10-2019, 00:24

Re: Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#3 Post autor: kjboss » 19-10-2019, 22:51

Czy jeśli mam odrębna własność z własnością gruntu, działka moja, ale 3 działki pod jedna KW, to jest wtedy wspólnota domów jednorodzinnych ?

Czy wtedy też mogą wymagać, żebym od nich zgodę nawet na instalacje tv sat miał czy klimatyzacji na elewacji budynku?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#4 Post autor: piotrusb » 20-10-2019, 11:32

Może zachodzić jedna z dwóch sytuacji:
albo działka, na której leży Twój dom ma odrębną KW i wtedy Ty i tylko Ty jesteś właścicielem gruntu, a więc nie ma tu żadnej wspólnoty;
albo Twój dom leży na działce, na której są położone również dwa inne domy, przy czym decydujące jest tu, czy jest to działka mająca jedną KW (może ona obejmować kilka działek geodezyjnych o różnych numerach).

W tym pierwszym przypadku nikt Ci nie może nic narzucić.
W tym drugim, jeśli jest tzw. mała wspólnota, to proste decyzje (leżące w zakresie zwykłego zarządu) podejmują współwłaściciele mający większość udziałów w nieruchomości wspólnej, zaś w przypadku decyzji poważniejszych, przekraczających zakres zwykłego zarządu, współwłaściciele muszą być jednomyślni (przeczytaj zapisy kodeksy cywilnego - art. 195-212). A więc tu też nie masz sytuacji, że ktoś z zewnątrz czegoś Ci zabrania, bo są to decyzje, które podejmują współwłaściciele, w tym również Ty.

Jeszcze inna opcja może występować jeśli współwłaściciele (członkowie wspólnoty) w aktach notarialnych nabycia nieruchomości lub w umowie zawartej w formę aktu notarialnego ustalili odmienny od ustawowego sposób zarządu nieruchomością wspólną np. że będą stosować zapisy nie kc i kpc, ale rozdziału 4 ustawy o własności lokali.

Sprawdź więc dokładnie co masz zapisane w akcie notarialnym i KW.


Możesz sprawdzić
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#5 Post autor: irenalo » 20-10-2019, 12:20

kjboss pisze:
18-10-2019, 00:37


Nie było też nic mowy w umowie developerskiej,ze ktoś będzie tym zarządzał, ale spodziewałem się tego. Umowa przeniesienia nieruchomości jeszcze nie nastąpiła. Czy muszę podpisywać umowę jakąś ze wspólnotą?
Czyli jeszcze nie kupiłeś a podpisałeś umowę przedwstępną.
W tej umowie nie wszystko może być zapisane ale warto sprawdzić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Wspólnota domków jednorodzinnych - pytania

#6 Post autor: irenalo » 20-10-2019, 12:30

Jeśli masz mieć wspólnotę, to musisz mieć własną KW na lokal mieszczący się w domku i wyliczony udział w gruncie i częściach wspólnych budynków (domków). Ów grunt jest opisany inną KW zwaną gruntowa lub budynkową.
Poza tym, możesz być dodatkowo współwłaścicielem drogi i tego pasa zieleni. To może stanowić odrębny od lokalu (domku ) przedmiot własności i może być na to odrębna księga wieczysta.

Przepisz wszystko co masz w umowie (bez danych wrażliwych). Wtedy będziemy wiedzieli dokładnie. Teraz możemy tylko zgadywać. A możliwości jest wiele.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”