mala wspolnota i aneksowanie uchwały

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
angelamerkel
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 25-06-2018, 13:11

mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#1 Post autor: angelamerkel » 25-06-2018, 13:28

Bardzo Was proszę o opinię w takiej sprawie: przed rokiem wspólnota podjela uchwale nt. Utworzenia miejsc parkingowych na terenie przed posesją. To niemaly budżet w skali zgromadzonych środków. Dodatkowo potrzeby sa wielkie na remont dachu i osuszania fundamentów. Projekt zagospodarowania jest słaby estetycznie, nie zawiera szczegółów co do wycinki roślin, budulca nawierzchni i szczegółów wyceny, samego wykonawcy i wielu innych elementów, które należy dookreslic . Nie bardzo widzi sie nam realizacja tej uchwaly względem innych potrzeb wspólnotowych. Kupilismy nieruchomość od osoby, której obojętne byly losy tego mieszkania, bo bylo przeznaczone na sprzedaż. Po kilku miesiącach, wspolnota wyciąga rzekomo wazna uchwale, podpisana przez bylych właścicieli i mimo, ze przez rok nie poczyniono żadnych kroków w kwestii realizacji, teraz wmawia sie nam, ze szczegóły mogą byc tylko aneksowane i nie mamy nic do powiedzenia. Warto wspomnieć, ze wykonanie tego parkingu obniży wartość estetyki głównie naszego mieszkania. Nie zgadzamy sie na taka ingerencje przestrzeni. Jednak wspolnota próbuje naciskać na realizacje. Możecie cos podpowiedzieć, mądrzy ludzie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

angelamerkel
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 25-06-2018, 13:11

Re: mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#2 Post autor: angelamerkel » 25-06-2018, 14:07

Moze istnieje jakiś prawnie określony warunek realizacji uchwaly przy zaistnieniu nowych okoliczności własności, albo termin realizacji uchwały od momentu podjęcia? A może to ja powinnam zaskarżyć uchwałę w terminie 6 tygodni od uzyskania informacji o tym, ze kiedys została podjęta. Macie jakies pomysły w ktoś stronę iść?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4851
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#3 Post autor: piotrusb » 25-06-2018, 16:27

Ile lokali liczy Wasza wspólnota? Jeśli jest to t.zw. mała wspólnota w sensie prawnym, czyli liczy nie więcej niż 7 lokali (wyodrębnionych i niewyodrębnionych), to w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną nie kieruje się ona ustawą o własności lokali, ale zapisami kc i kpc o współwłasności (art. 19 uwl). W związku z tym taka wspólnota nie podejmuje uchwał (w znaczeniu, które temu pojęciu nadaje uwl), ale decyzje: leżące w zakresie zwykłego zarządu większością udziałów (art. 201 kc), a przekraczające ten zakres - jednomyślnie (art. 199 kc).

Odnośnie hierarchii potrzeb wspólnoty patrz np. viewtopic.php?f=37&t=10563.
angelamerkel pisze:
25-06-2018, 14:07
A może to ja powinnam zaskarżyć uchwałę w terminie 6 tygodni od uzyskania informacji o tym, ze kiedys została podjęta.
Nawet gdybyście byli dużą wspólnotą i mogłabyś zaskarżyć uchwałę na podstawie art. 25 ust. 1 uwl, to, zgodnie z orzecznictwem, na 6. tygodniowy termin na zaskarżenie uchwały nie ma wpływu zmiana właściciela lokalu, a zatem, to nie jest tak, że kupiłaś mieszkanie rok po podjęciu uchwały i możesz ją zaskarżyć.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 25 stycznia 2013 r., sygn. akt I ACa 493/12: prawo do zaskarżenia uchwały jest powiązane z własnością (lub współwłasnością) lokalu i zmiana właściciela w czasie otwartym do zaskarżenia uchwały uprawnia nabywcę prawa do jej zaskarżenia. W związku z tym należy jednak uznać, że określony w art. 25 ust. 1a termin do zaskarżenia nie ulega wydłużeniu, czyli nie jest to 6 tygodni od dnia nabycia lokalu przez nowego właściciela, czy od powiadomienia go (powzięcia przez niego wiedzy) o treści przyjętej uchwały. Termin ten musi być liczony od dnia podjęcia uchwały na zebraniu lub od dnia powiadomienia o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów osoby, będącej właścicielem danego lokalu w tym właśnie momencie. Wejście w prawa dotychczasowego właściciela jego prawnego następcy (nabywcy, spadkobiercy) nie może zmienić czasu dopuszczalnego dla zaskarżenia uchwały, w przeciwnym bowiem razie termin ten ulegałby wydłużeniu poza okres ustalony jednoznacznie w ustawie, co z kolei stawiałoby pod znakiem zapytania nadrzędny cel za jaki ustawodawca przyjął pewność i stabilizację działania wspólnoty mieszkaniowej.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

angelamerkel
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 25-06-2018, 13:11

Re: mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#4 Post autor: angelamerkel » 25-06-2018, 21:18

Rozumiem. Czy mam wobec tego jakies możliwości? Uchwala ma charakter ogólny i wymaga uszczegółowień. Czy owe mogą być podjęte jakimś innym trybem, aneksu, w ktorym nie jest potrzebne 100% głosów, czy mam jakies szanse, by nie doszlo do inwestycji?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4851
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#5 Post autor: piotrusb » 25-06-2018, 22:14

Jeżeli jesteście małą wspólnotą i decyzję podjęli wszyscy właściciele, to szansa na jej uchylenie nie jest wielka. Możesz ewentaulnie spróbować powództwa z art. 202 kc:
Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej zzasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Jednak to Ty będziesz musiała udowodnić, że zamierzona czynność jest rażąco sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządu, a to może nie być łatwe, bo nie wystarczy tu Twoja opinia - trzeba przedstawić dowody, zeznania świadków itp.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8295
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: mala wspolnota i aneksowanie uchwały

#6 Post autor: irenalo » 26-06-2018, 22:37

§ 19. 1. Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych lub otwartego gara˝u wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na sta∏y pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego (z wyjàtkiem hoteli), opieki zdrowotnej, oÊwiaty i wychowania, a tak˝e od placu zabaw dziecięcych i boisk dla dzieci i młodzie˝y nie może byç mniejsza ni˝: 1) dla zgrupowania do 4 stanowisk włącznie — 7 m, 2) dla zgrupowania od 5 do 60 stanowisk w∏àcznie — 10 m, 3) dla większych zgrupownań — 20 m, z zachowaniem warunków określonych. w § 276 ust. 1.


http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0020750690

Najpierw należy sprawdzić czy da się zgodnie z prawem budowlanym wybudować na Waszym terenie te miejsca.
Bo być może nie da się zgodnie z prawem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”