Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#13 Post autor: irenalo » 29-05-2017, 22:23

Foxi pisze:Czyli wg umowy dorozumianej nie mają prawa żądać ode mnie abym po likwidacji garażu oddała kawałek działki sąsiadce?
Umowa dorozumiana, jak i każda umowa, nie jest w wieczna. Można ją zmienić. Albo dobrowolnie albo w sądzie.
Foxi pisze:Poza tym bezpieczniki są źle oznaczone - nie według numerów mieszkań...
To trzeba , jak naszybciej "naprawić".
Foxi pisze:Wysprzedał połowę z tego co miał ale kawałek działki, którą użytkował nadal użytkuje. A właściciele dwóch mieszkań pozostali bez działek.
Czy to jest grunt, na którym posadowiony jest budynek "wspólnoty"?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Foxi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-05-2017, 21:26

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#14 Post autor: Foxi » 30-05-2017, 11:57

Witam,

Czyli mogę się zwrócić do sądu aby został dokonany podział działek przez sąd?

O bezpiecznikach ,że są źle ponumerowane, mówiłam zarządcy już dwa lata temu, jak kupiłam mieszkanie. Przy remoncie pracownicy wyłączyli prąd sąsiadowi. Zignorował mnie i powiedział, że to mój problem.
Tak jak moim problemem jest ta szafa na korytarzu, która stoi na ścianie gdzie są bezpieczniki i utrudniony jest do nich dostęp.

Tak, grunt należy do wspólnoty i stoi na nim budynek wspólnoty.

Czy do przebudowy piwnicy , zmiany powierzchni między sąsiadami potrzebne jest zezwolenie? Bo dwóch właścicieli, którzy najbardziej walczą o kawałek piwnicy, którą podobno zajęłam, zajmują zupełnie inne powierzchnie niż są zaznaczone na planach. Czy mogę domagać się od zarządcy dostępu do dokumentów na których te zmiany są naniesione?
Wrócę jeszcze do garażu blaszanego. Czy fakt, że poprzednia właścicielka płaciła przez lata podatek od nieruchomości za ten garaż, coś zmienia?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#15 Post autor: irenalo » 30-05-2017, 14:23

Foxi pisze:Czy fakt, że poprzednia właścicielka płaciła przez lata podatek od nieruchomości za ten garaż, coś zmienia?
To sugerowałoby , ze garaż został postawiony legalnie. Choć prawo budowlane swoja drogą a podatki swoją.
Ty płacisz ten podatek?
Foxi pisze:O bezpiecznikach ,że są źle ponumerowane, mówiłam zarządcy już dwa lata temu
Te bezpieczniki służą tylko i wyłącznie poszczególnym właścicielom lokali. Wiec zaznacz swoje o resztę się nie martw.
Napisałaś , że to jest mała wspólnota. Choć równie dobrze to może być współwłasność z prawem do użytkowanie poszczególnych mieszkań i pomieszczeń.
Masz KW na swój lokal czy tylko jest jedna KW gruntowa, gdzie wpisany jest Twój udział?
Jak rozkładają się udziały?
Pytam, bo jeśli są podzielone ogródki powinny odpowiadać mniej więcej udziałowi w NW. Chyba, że właściciele lokali jednogłośnie zadecydują inaczej.
Foxi pisze:Czyli mogę się zwrócić do sądu aby został dokonany podział działek przez sąd?
Tak.
Foxi pisze:Tak jak moim problemem jest ta szafa na korytarzu, która stoi na ścianie gdzie są bezpieczniki i utrudniony jest do nich dostęp.
I pewnie zagraca drogę przeciwpożarową. Staż pożarna powinna zrobić inspekcję i wydać zalecenia . Może ukarać mandatem . A dojście do bezpieczników powinno być bezproblemowe.
Foxi pisze:Czy do przebudowy piwnicy , zmiany powierzchni między sąsiadami potrzebne jest zezwolenie?
Zależy na czym polega przebudowa. Jesli tylko stawiają ścianki działowe, to nie.
Jeśli anektują część wspólną, to potrzebna jest zgoda wszystkich.
Foxi pisze:Czy mogę domagać się od zarządcy dostępu do dokumentów na których te zmiany są naniesione?
To Ty jesteś współwłaścicielem tych dokumentów nie zarządca. Masz prawo do wglądu w zasadzie do każdego dokumentu wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Foxi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-05-2017, 21:26

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#16 Post autor: Foxi » 30-05-2017, 20:31

Gdy zgłaszałam w UM kupno mieszkania powiedziano mi że nie muszę płacić podatku od nieruchomości za blaszany garaż więc nie płacę.
Mam KW na mój lokal z którym związany jest udział w nieruchomości wspólnej, w obrębie działek usadowiony jest garaż ( z aktu notarialnego )

Część wspólna zajęta jest przez właściciela, który ma największe udziały

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#17 Post autor: irenalo » 31-05-2017, 13:47

Foxi pisze:Gdy zgłaszałam w UM kupno mieszkania powiedziano mi że nie muszę płacić podatku od nieruchomości za blaszany garaż
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... araze.html

Byc może dlatego. Osobiście uważam, że blaszany garaż niczym nie różni sie od murowanego.
Ale ok. Skoro urząd uznał, że nie masz płacić , to w porzadku.
Foxi pisze:Mam KW na mój lokal z którym związany jest udział w nieruchomości wspólnej,
Tam nic nie ma na temat garażu? Tylko powierzchnia mieszkania i piwnicy?
Foxi pisze:Część wspólna zajęta jest przez właściciela, który ma największe udziały
To znaczy?
Jeśli ma duże udziały i zajmuje dużą powierzchnię NW (nieruchomość wspólną) i mniej więcej odpowiadajacą jego udziałom , to wszystko w porządku.
Tu możesz zajrzeć do swojej KW.
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

W swojej KW lokalowej masz odesłanie do KW gruntowej.
Dział I SP tam , gdzie masz wpisany udział powinien być wpisany nr księgi gruntowej.
Może to być stary numer . Dodaj skrót na początku, który identyfikuje sąd wieczystoksięgowy (taki sam, jak w Twojej lokalowej) , ewentualnie kilka zer przed numerem i metodą prób i błedów znajdź liczbę kontrolną.
W KW gruntowej powinno być odesłanie do numerów ksiąg lokali wszystkich właścicieli.
Być może jeszcze jakis udział jest niewyodrębniony, to wtedy jest zapisany w KW gruntowej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”