Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
Foxi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-05-2017, 21:26

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#7 Post autor: Foxi » 25-05-2017, 15:58

Jeszcze odpowiem na pytania:
Nie ma żadnej umowy jeśli chodzi o podział ogródków.
Nic nie wiem o pozaustawowej formie zarządu nieruchomością. Musze zapytać zarządcę. Niechętnie opowiada na moje pytania...
Ogródek mam zrobić na miejscu usuniętego garażu.
Piwnicę mam wpisaną w akcie notarialnym z podaniem metrażu. Wstawiłam drzwiczki bo poprzedniemu właścicielowi się nie chciało. Piwnica jest duża ale wilgotna i tylko ten kawałek, który zamknęłam jest suchy. Jak dotąd służył wszystkim. Chodzi o wstawienie drzwi w połowie muru a nie od srodka piwnicy bo tak jest zakolorowane na planie.
A ściana zamokła w łazience bo kominy są w wyniku ogrzewania wilgotne, to stara kamienica i podobno nie ma jak włożyć wkładów. Podobno poprzedni właściciele nie ogrzewali mieszkania, było zimno i ściana zawilgotniała.
Jednak nie ma mi kto doradzić co z tym zrobić. Mieszkanie mam ubezpieczone i dostałam niewielką kwotę na malowanie sciany. Problem jednak pozostał. Nawet nie wiem, który komin mój bo nie ma inwentaryzacji.
Dziękuję za wszystkie sugestie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#8 Post autor: piotrusb » 25-05-2017, 15:59

Foxi pisze:czy do zalegalizowania samowoli jest potrzebna zgoda wszystkich właścicieli?
Tak, ponieważ przy legalizacji organ nadzoru nakłada na wnioskodawcę obowiązek dołączenia oświadczenia o prawie dysponowanie nieruchomością na cele budowlane (art. 49b ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo budowlane), które w małej wspólnocie muszą podpisać wszyscy właściciele lokali.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#9 Post autor: piotrusb » 25-05-2017, 16:12

Foxi pisze:Nie ma żadnej umowy jeśli chodzi o podział ogródków.
Jeżeli podział do użytkowania jest stosowany od lat i nikt go nie kwestionował, to można to uznać za umowę dorozumianą.
Foxi pisze:Piwnicę mam wpisaną w akcie notarialnym z podaniem metrażu.
A czy ten metraż zgadza się z tym, który faktycznie teraz wykorzystujesz?
Foxi pisze:Jak dotąd służył wszystkim.
Kluczowe jest, czy ten kawałek wchodzi w skład Twojej piwnicy, czy jest częścią nieruchomości wspólnej. Jeśli zamknęłaś wstawionymi drzwiami część nieruchomości wspólnej, to wspólnota ma prawo żądać przywrócenia stanu poprzedniego, a nawet zażądać opłat za bezumowne korzystanie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Foxi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-05-2017, 21:26

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#10 Post autor: Foxi » 26-05-2017, 09:22

Czyli wg umowy dorozumianej nie mają prawa żądać ode mnie abym po likwidacji garażu oddała kawałek działki sąsiadce? Sąsiadka kupiła mieszkanie od właściciela, który był właścicielem ponad połowy kamienicy. Wysprzedał połowę z tego co miał ale kawałek działki, którą użytkował nadal użytkuje. A właściciele dwóch mieszkań pozostali bez działek.

Piwnicę oczywiście zamknęłam zgodnie z planem i metrażem :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Foxi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-05-2017, 21:26

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#11 Post autor: Foxi » 26-05-2017, 09:27

Są jeszcze inne rzeczy, na które prosiłam zarządcę, aby zwrócił uwagę.
Na korytarzu stoi szafa i ... kosz na bieliznę brudna...chyba i buty i narty i różne rzeczy.
Poza tym bezpieczniki są źle oznaczone - nie według numerów mieszkań...
Wszystkie anteny sąsiada zamontowane pod moim oknem ...i jeszcze inne rzeczy by się znalazły..
Już mi chodzi po głowie aby sprzedać to mieszkanie...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Mała wspólnota i garaż blaszany na wspólnym gruncie

#12 Post autor: piotrusb » 26-05-2017, 09:35

Foxi pisze:Czyli wg umowy dorozumianej nie mają prawa żądać ode mnie abym po likwidacji garażu oddała kawałek działki sąsiadce?
Zgodnie z orzecznictwem wspólnota może zmienić lub nawet znieść umowę o czasowym podziale nieruchomości do korzystania (quoad usum), Jednak w małej wspólnocie potrzeba do tego jednomyślności lub zastępczego orzeczenia sądu (art. 199 kc).
Foxi pisze:Piwnicę oczywiście zamknęłam zgodnie z planem i metrażem
Jeżeli więc użytkujesz powierzchnię piwnicy taka jaką masz wpisaną w akcie notarialnym i nie zajęłaś nieruchomości wspólnej, to pozostałym właścicielom nic do tego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”