klimatyzacja

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
grzegorz1977
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 16-08-2021, 16:26

klimatyzacja

#1 Post autor: grzegorz1977 » 16-08-2021, 16:32

Witam,
Jestem współwłaścicielem małej bo 4 osobowej wspólnoty. Mam na dole dwa sklepy do których muszę założyć klimatyzację bo mam przekroczoną temperaturę o 2 stopnie czyli mam 27 stopni w sklepie. Gdyby mi wpadł sanepid albo nadzór farmaceutyczny to to co mam z temp. dopuszczalną 25 stopni idzie do utylizacji. Problem mam z tym że jeden z sąsiadów nie chce się zgodzić na zamontowanie na ścianie zewnętrznej od strony podwórka jednostki zewnętrznej. Może ktoś podsunie jakiś pomysł jak to wyprostować, żebym to mógł zamontować. Dzięki z góry

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: klimatyzacja

#2 Post autor: piotrusb » 16-08-2021, 20:23

Kryterium małej wspólnoty nie jest liczba osób - właścicieli lokali, ale liczba lokali. Jeśli jest ich cztery, to jest to duża wspólnota. Zgodnie z art. 19 ustawy o własności lokali, „Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności”.

W przypadku zaś dużej wspólnoty na czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu nie jest potrzebna zgoda wszystkich właścicieli, ale uchwała, czyli wola większości liczonej udziałami.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

grzegorz1977
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 16-08-2021, 16:26

Re: klimatyzacja

#3 Post autor: grzegorz1977 » 17-08-2021, 10:36

czyli jak mam dwa lokale a w sumie we wspólnocie jest ich 5 to wystarczy że jedna osoba mi się zgodzi to mogę montować klimatyzację tak?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: klimatyzacja

#4 Post autor: piotrusb » 17-08-2021, 11:17

Niezupełnie. Nie głosuje się lokalami, tylko udziałami w nieruchomości wspólnej. Uchwała zostaje podjęta jeśli opowiedzą się za nią właściciele lokali dysponujący wspólnie ponad 50% udziałów w tej nieruchomości.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

grzegorz1977
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 16-08-2021, 16:26

Re: klimatyzacja

#5 Post autor: grzegorz1977 » 17-08-2021, 12:08

A ok. dziękuję bardzo

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Lukas110
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 03-08-2023, 19:55

Re: klimatyzacja

#6 Post autor: Lukas110 » 03-08-2023, 20:10

Witam jestem nowym . Mam problem właśnie w tej kwestii. Jesteśmy 4 lokalowa wspólnotą . Sąsiadka zabudowała klimatyzacje na balkonie około 1.5 metra nad moim oknem. Gdy zadałem pytanie sąsiadom czy wiecie coś o zabudowie klimatyzacji odpowiedzieli mi że nic nie wiedzą. Po około 3tygodni dostałem list polecony że była uchwała gdzie mnie ominęli. Budynek przeszedł termomodernizacje ze wspólnych funduszy. Odpływ skroplin z jednostki wew. jest podłączony do rynny przewiert do jednostki zewnętrznej. Co mogę teraz zrobić? Nie jestem zwolennikiem zabraniania tylko wykonania. Bez projektu i uzgodnień. Zostało mi mało czasu chciałbym zaskarżyć tą uchwałę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”