TK rozstrzygnie o zgodności z konstytucją art. 16 uwl

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: TK rozstrzygnie o zgodności z konstytucją art. 16 uwl

#7 Post autor: piotrusb » 30-07-2013, 13:17

Prim pisze:Ale w zasadzie ten przepis jest zbędny w wypadku zalegania z opłatami, ponieważ licytację lokalu może przeprowadzić komornik na podstawie zwykłego wyroku w sprawie długu?
Taki pogląd prezentowała w tym prosesie Prokuratura Generalna. Reprezentujaca ją prok. Teresa Ostrowska mówiła, że prawo wspólnoty do zlicytowania mieszkania jest zbyt dolegliwe i nieproporcjonalne, bo wspólnota może wystąpić z powództwem o zasądzenie od właściciela mieszkania zapłaty zaległości. Twierdziłą też, że w praktyce wspólnoty postępują inaczej; wyczekują, aż uzbiera się więcej zaległości, a następnie, nie informując nawet właściciela, występują o zgodę sądu na zlicytowanie mieszkania.
TK zdecydowanie odrzucił takie stanowisko, stwierdzajac, że praktyka tego nie potwierdza, bo sądy bardzo rzadko stosują art. 16 ustawy o własności lokali.

Sędzia Mirosław Granat w uzasadnieniu wyroku stwierdził, iż:
"Trybunał skrupulatnie zbadał dotychczasowe orzecznictwo sądów i nie stwierdził - wbrew twierdzeniom skarżącego oraz prokurator - by art. 16 był nadużywany. W większości wypadków wspólnoty sięgają po ten przepis w sytuacji, gdy zawiódł ogólny tryb upominawczy "
a także:
"Własność lokalu to nie tylko uprawnienie, ale i płynące z tego tytułu obowiązki".

Sędzia dodał też, że art. 16 nie pozbawia z mocy prawa właściciela prawa do mieszkania. Podkreślił, że właściciel może do tego nie dopuścić, regulując w całości swoje zadłużenie lub przynajmniej na takim poziomie, który nie wpływa na kondycję ekonomiczną wspólnoty.

Trybunał nie zgodził się też z zarzutem, że powództwo z art. 16 jest wymierzone bezpośrednio w wykluczenie członka ze wspólnoty mieszkaniowej, albo że umożliwia nadużywanie tego przepisu dla zaspokojenia innych potrzeb wspólnoty, np. rozstrzygania konfliktów między jej członkami. "To ostatni bastion właścicieli lokali przed postępowaniem innego właściciela, który narusza ich wspólny interes" - powiedział sędzia Granat.

Źródło: Rzeczpospoliota 30.07.2013
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”