Kopiowanie dokumentów

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
kadopl
.
.
Posty: 23
Rejestracja: 12-02-2014, 15:23

Kopiowanie dokumentów

#1 Post autor: kadopl » 12-03-2014, 16:57

Witam,
czytałem wątek n/t kserokopii dokumentów wspólnoty ale niestety nie znalazlem jasnej odpowiedzi. Ja mam podobny problem z tym ze nie chce robic ksero tylko sporzadzic notatki a z racji ograniczen czasowych i zdjecia niektorych dokumentow. Czy zarządca może odmówic mi prawa do robienia zdjęć ? Pytałem telefonicznie i zastrzegli że ze względu na ochronę danych osobowych nie pozwalają robić zdjęć a jedynie notatki. Wg mnie jest to po to żeby utrudnić przebieg naszej kontroli. Naszym zarządcą jest SM, jest ona także deweloperem. Mamy wiele zastrzeżen do sprawozdania finansowego dlatego umowilismy sie na spotkanie z ksiegową ktora wie jakie dokumenty chcemy zobaczyc, obawiamy sie jednak ze dokumentow bedzie duzo, czasu malo stad potrzeba sporzadzenia kopii (zdjec) i pozniejsze ich przeanalizowanie.
pozdrawiam
Wojtek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Kopiowanie dokumentów

#2 Post autor: piotrusb » 12-03-2014, 17:21

Zdjęcia są formą kopii dokumentu, więc pytanie sprowadza się do tego, czy zarządca może odmówić właścicielowi lokalu prawa do skopiowania dkumentów wspólnoty. Moim zdaniem - nie. Wypowiedział się o tym Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 czerwca 2008 r. (sygn. akt: I ACa 1382/07):
Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny uznaje, iż uchwała nr 9/2006 w części zmieniającej § 12 pkt 3 lit c statutu poprzez uszczegółowienie prawa członka wspólnoty do kontroli działalności zarządu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej wspólnoty i nieruchomości wspólnej na skutek dodania tekstu: "bez prawa kserowania. Kontrola działalności zarządu odbywa się po uprzednim zawiadomieniu na 14 dni przed datą kontroli" jest sprzeczna z art. 27 i art. 29 ust. 3 ustawy. Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu.

Co do ochrony danych osobowych, to GIODO wypowiadał się na ten temat niejednokrotniw m. in.:
Do wspólnot mieszkaniowych tworzonych na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stosuje się - w zakresie w niej nieuregulowanym - przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że współwłaściciele dla prawidłowego zarządzania współwłasnością muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie bowiem z jego art. 200, "każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną". Podobnie wskazana ustawa o własności lokali w art. 29 ust. 3 stanowi, że prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Z powołanych przepisów wynika zatem uprawnienie każdego współwłaściciela do dostępu do dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomością.
http://www.giodo.gov.pl/364/id_art/983/j/pl/
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kadopl
.
.
Posty: 23
Rejestracja: 12-02-2014, 15:23

Odp.: Kopiowanie dokumentów

#3 Post autor: kadopl » 12-03-2014, 17:58

Wielkie dzięki. Bardzo mi pomogłeś :) pozdrawiam
Wojtek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

d.kowalski443
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 29-03-2014, 16:39

Odp.: Kopiowanie dokumentów

#4 Post autor: d.kowalski443 » 30-03-2014, 14:23

zarządca nie chce udostępnić wyciągów bankowych czy ma do tego prawo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kopiowanie dokumentów

#5 Post autor: irenalo » 30-03-2014, 14:54

A komu ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

d.kowalski443
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 29-03-2014, 16:39

Odp.: Kopiowanie dokumentów

#6 Post autor: d.kowalski443 » 30-03-2014, 19:07

zarządca nie chce udostępnić wyciągów bankowych mieszkańcom wspólnoty- powodem są dane osobowe innych osób,czy ma do tego prawo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”