Niezgodność dokumentacji budynku ze stanem faktycznym

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
zygi12
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 20-09-2010, 10:10

Niezgodność dokumentacji budynku ze stanem faktycznym

#1 Post autor: zygi12 » 21-11-2011, 20:31

Witam,
Przepraszam, gdyż nie wiem czy piszę w dobrym dziale, może powinienem w technicznym...?
Moje pytanie brzmi jeżeli w dokumentacji o pozwolenie na budowę wpisane jest zastosowanie materiałów i systemu np, SILKA YTONG a faktycznie zastosowano Porotherm czy jest to zgodne z prawem ?
Problem dotyczy hałasów dobiegających za ścian od sąsiadów (niekoniecznie głośnych) słysze jak normalnie rozmawiają, pomijam problem toalety :).
Pozwolenie na budowę było z 2008r z tego co się orientuję od chyba marca 2009 izolacja akustyczna między ścianami lokali powinna wynosić 50dB. (czy można zlecić np Sanepidowi pomiar hałasu między ścianami ?)
Przepraszam za nie fachowe słownictwo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Niezgodność dokumentacji budynku ze stanem faktycznym

#2 Post autor: ondrasz » 21-11-2011, 23:46

zygi12 pisze:Pozwolenie na budowę było z 2008r z tego co się orientuję od chyba marca 2009 izolacja akustyczna między ścianami lokali powinna wynosić 50dB. (czy można zlecić np Sanepidowi pomiar hałasu między ścianami ?)
Czyli przepis ten nie ma zastosowania do budynków w stosunku do których pozwolenie na budowę zostało wydane przed zmianą przepisów.

Czy możesz zlecić - pewnie że możesz. A kto będzie płacił? Pewnie Ty - skoro Ty zlecisz?


Jeśli nastąpiła zmiana materiału na materiał inny ale o tych samych właściwościach to będzie to zmiana "nieistotna" i niewymagająca zmiany pozwolenia na budowę.
Zresztą, żeby coś powiedzieć to trzeba by przeglądnąć projekt, dziennik budowy i inne dokumenty - stamtąd na pewno można się zorientować w tym co się działo, kiedy i dlaczego - na budowie. Być może wszystko zostało z projektantem ustalone itd itd ?
Ostatnio zmieniony 21-11-2011, 23:49 przez ondrasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zygi12
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 20-09-2010, 10:10

Odp.: Niezgodność dokumentacji budynku ze stanem faktycznym

#3 Post autor: zygi12 » 22-11-2011, 18:57

ondrasz pisze:
zygi12 pisze:Pozwolenie na budowę było z 2008r z tego co się orientuję od chyba marca 2009 izolacja akustyczna między ścianami lokali powinna wynosić 50dB. (czy można zlecić np Sanepidowi pomiar hałasu między ścianami ?)
Czyli przepis ten nie ma zastosowania do budynków w stosunku do których pozwolenie na budowę zostało wydane przed zmianą przepisów.
Ale zakładam, że wcześniej także były jakieś przepisy !?
ondrasz pisze:Czy możesz zlecić - pewnie że możesz. A kto będzie płacił? Pewnie Ty - skoro Ty zlecisz?
Co do zlecenia to pewnie, że mogę.
Mogę zlecić nawet jakieś uczelni, firmie, ale nie o to chodzi.
Kto będzie za to płacił to także nie ma znaczenia.
Pytanie jest na ile będzie to wiarygodne i odnoszące się do przepisów i dało się wykorzystać w sądzie.
ondrasz pisze:Jeśli nastąpiła zmiana materiału na materiał inny ale o tych samych właściwościach to będzie to zmiana "nieistotna" i niewymagająca zmiany pozwolenia na budowę.
Zresztą, żeby coś powiedzieć to trzeba by przeglądnąć projekt, dziennik budowy i inne dokumenty - stamtąd na pewno można się zorientować w tym co się działo, kiedy i dlaczego - na budowie. Być może wszystko zostało z projektantem ustalone itd itd ?
Tu mogę się częściowo zgodzić co do projektu to widziałem projekt powykonawczy i wzmianki żadnej nie ma, co do dziennika budowy hmm wyciągnę ze starostwa i może coś uda się znaleźć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Niezgodność dokumentacji budynku ze stanem faktycznym

#4 Post autor: ondrasz » 22-11-2011, 19:43

zygi12 pisze:Ale zakładam, że wcześniej także były jakieś przepisy !?
Zapewne były. Kwestia sprawdzenia jakie. Ja nie sprawdzałem. Piszę tylko, że budynek ma odpowiadać przepisom obowiązującym w czasie wydawania pozwolenia na budowę. Dopiero przy przebudowie czy modernizacji należy dostosowywać się do aktualnych przepisów aczkolwiek i tutaj bywają wyjatki.

Jedynym wyjątkiem (w sumie dość niezrozumiałym w niektórych przypadkach) są przepisy dotyczące bezp. pożarowego, ogólnie bezpieczeństwa ludzi - te obowiązują, mówię tu głównie o ppoż. - niektóre z nich są chore do zrealizowania w pewnych warunkach a jak się trafi strażak kontroler z klapkami na oczach to na sądzie się kończy zwykle choć czasem wojewódzki komendant uchyla jakieś nakazy. Ale nie o tym temat :)
zygi12 pisze:Pytanie jest na ile będzie to wiarygodne i odnoszące się do przepisów i dało się wykorzystać w sądzie.
No to zależy komu zlecisz i czy ten ktoś będzie miał ku temu uprawnienia i możliwości wykonania. Również w zakresie odnoszenia się do przepisów - zależy co zlecisz. I czy da się wykorzystać w sądzie - pewnie że się da. A gdy druga strona przedstawi podobne papiery tylko na swoją korzyść to pewnie skończy się na powołaniu biegłych.. Ale nie ubiegajmy faktów.
zygi12 pisze:co do dziennika budowy hmm wyciągnę ze starostwa i może coś uda się znaleźć.
W starostwie dziennika nie znajdziesz.
O ile pamiętam to kopia dziennika znajduje się w PINB bo tam zgłasza się zakończenie inwestycji.
Generalnie dziennik powinien odzwierciedlać to co się na budowie dzieje. Ale różnie z tym bywa, bywa też tak że co innego wybudowane a co innego w dokumentacji itd... No różne cudeńka się zdarzają :) - a mawiali że za komuny cuda się działy... to dzisiejsze czasy w porównaniu z tamtymi to pikuś w działce budownictwa szczególnie wielomieszkaniowego :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”