dokumentacja techniczna od dewelopera

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
marta123
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 05-04-2011, 07:45

dokumentacja techniczna od dewelopera

#1 Post autor: marta123 » 05-04-2011, 08:04

Witam serdecznie.

Mam problem z podjęciem decyzji z uwagi na brak wiedzy i doświadczenia w temacie. Będę wdzięczna za odpowiedź i wskazówki.

Zostałam wybrana do Zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Jest to pierwszy Zarząd, sama zwołałam spotkanie członków wspólnoty i teraz jestem w trakcie załatwiania formalności - Mam już Regon, teraz NIP itp. Dzięki wskazówkom udzielonym na tym forum idziemy do przodu.

Złożyłam wniosek o wydanie dokumentacji technicznej przez dewelopera (projekt wykonawczy, budowlany, pozwolenie na budowę, książka budowy itp.). Deweloper po kilku problemach właśnie przygotował całość dokumentacji natomiast zaniepokoił mnie zapis na protokole przekazania który mam podpisać.

Nadmienię, że osiedle stoi na 4 działkach i będą u nas 4 wspólnoty - my na razie jesteśmy pierwszą, reszta czeka jeszcze na wpisy do ksiąg i będą się rejestrować itp.
Nie mamy jeszcze zarządcy, jedno przedsiębiorstwo podpisało indywidualne umowy z każdym lokatorem na utrzymanie części wspólnych (znajomy dewelopera, dostaje każde osiedle po oddaniu). Oczywiście będzie zarządca, ale jak wszystkie wspólnoty się zorganizują byśmy wybrali jednego na osiedle.

Na protokole jest napisane, że zobowiązuję się do udostępniania dokumentacji reszcie wspólnot na osiedlu.
Nie wiem na ile to jest zgodne z przepisami, czy ja powinnam/ mogę brać na siebie taką odpowiedzialność? Czy deweloper nie powinien wydać każdej wspólnocie takiej dokumentacji?
Art. 60 prawa budowlanego mówi, że dokumentacja powinna być wydana właścicielowi lub zarządcy. My zarządcy nie mamy jeszcze... a właścicieli jest ponad 90... niestety zgłupiałam już trochę.

Będę wdzięczna za odpowiedź, bo na prawdę nie wiem na ile zgodnie z prawem (czy praktykami) deweloper działa, a niestety to jeden z tych co idą po najmniejszej linii oporu i tną koszty gdzie mogą. Trzeba dosłownie walczyć o wszystko.
A koszty kserowania takiej dokumentacji będą zapewne ogromne...

Dziękuję,
Marta

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: dokumentacja techniczna od dewelopera

#2 Post autor: jaceko » 05-04-2011, 09:11

marta123 pisze: Oczywiście będzie zarządca, ale jak wszystkie wspólnoty się zorganizują byśmy wybrali jednego na osiedle.
Nie liczyłbym na to za bardzo.
marta123 pisze: Na protokole jest napisane, że zobowiązuję się do udostępniania dokumentacji reszcie wspólnot na osiedlu.
Nie może to dotyczyć Waszej nieruchomości. Może jest dokumentacja dotycząca także sąsiednich działek? Ale nowo powstające Wspólnoty także powinny je w takim razie dostać.
Dowiedz się jakie konkretnie dokumenty chcą żebyś udostępniała i na jakiej zasadzie?
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: dokumentacja techniczna od dewelopera

#3 Post autor: wokal79 » 05-04-2011, 11:42

Witam,

Jeśli dają to ja bym brał tą dokumentację. Natomiast jak sąsiednia wspólnota się zwróci o wydanie dokumentacji to powinnaś odesłać ją do developera po oryginał lub odpłatnie udostępnić skserowanie dokumentacji, która dotyczy sąsiedniej Wspólnoty.

Co do art. 60 prawa budowlanego to odnosi się do ogólnych zasad. Myślę, że można potraktować zarząd wspólnoty jako pełnomocnika właścicieli. Bo przecież ustawa o własności lokali jest uszczegółowieniem zasad współwłasności opisanych w Kodeksie Cywilnym.

Jeśli to developer to radzę bardzo dokładnie przyłożyć się do wykonania przeglądów - aby w razie czego właściciele mogli wystąpić z roszczeniem.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marta123
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 05-04-2011, 07:45

Odp.: dokumentacja techniczna od dewelopera

#4 Post autor: marta123 » 06-04-2011, 19:32

bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dokumentacja, którą mam udostępniać dotyczy części wspólnych osiedla. Deweloperowi chodzi o to by wydać jedną kopię na całe osiedle, a nie 4 dla każdej wspólnoty. Tylko czy to jest zgodne z prawem? Nie powinien wydać każdej wspólnocie po jednej?

Ogólnie na początku myślałam, że każdemu właścicielowi powinien wydać po kopii (jest nas ponad 90), ale rozumiem, ze wydał każdemu rzuty każdego mieszkania natomiast projekt wykonawczy, książka budowy, protokoły itd. wydaje się w jednej kopii na inwestycję?

Chciałabym mieć rzetelny dowód na to, by nie podpisywać tego protokołu, by móc wykreślić ten zapis i mieć 100% pewności, że deweloper wyda mi tą dokumentację.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: dokumentacja techniczna od dewelopera

#5 Post autor: owner » 06-04-2011, 21:52

marta123 pisze:Dokumentacja, którą mam udostępniać dotyczy części wspólnych osiedla.
O jakie części osiedla konkretnie chodzi? Czyja to własność?
marta123 pisze:ale rozumiem, ze wydał każdemu rzuty każdego mieszkania natomiast projekt wykonawczy, książka budowy, protokoły itd. wydaje się w jednej kopii na inwestycję?
Na nieruchomość. Inwestycja z punktu widzenia dewelopera (inwestora) to całe osiedle, a każda nieruchomość musi mieć kompletną dokumentację, a inwestor ma obowiązek ją wydać (prawo budowlane).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marta123
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 05-04-2011, 07:45

Odp.: dokumentacja techniczna od dewelopera

#6 Post autor: marta123 » 07-04-2011, 07:33

owner pisze:O jakie części osiedla konkretnie chodzi? Czyja to własność?
chodzi o wspólną drogę (każdy ma 1/96 udziału w drodze), plac zabaw, zieleń, miejsca parkingowe, które nie zostały przez nikogo wykupione, plac na którym stoi grill osiedlowy, przepompownia ścieków.
Oprócz drogi każda część stoi na czyjejś działce, np. na naszej oprócz naszych budynków, stoi plac z grillem, ale jest przeznaczona na użytkowanie wspólne dla wszystkich właścicieli osiedla.
owner pisze:Na nieruchomość. Inwestycja z punktu widzenia dewelopera (inwestora) to całe osiedle, a każda nieruchomość musi mieć kompletną dokumentację, a inwestor ma obowiązek ją wydać (prawo budowlane).
czyli powinniśmy dostać 96 kopii książek budowy, protokołów odbioru, pozwoleń na budowę etc. ( 96, bo tyle jest budynków na naszym osiedlu, a niektóre budynki dzielą się na 2 segmenty lub 4 mieszkania - to każdy właściciel osobno powinien dostać całość dokumentacji prócz rzutów swojego mieszkania czy segmentu?).

Przepraszam za upierdliwość, ale nie rozumiem tego, a jak nie poznam szczegółów deweloper zagnie mnie na pierwszym zdaniu, bo nie będę pewna.

Np. moi rodzice mają mieszkanie w bloku 19 piętrowym i nie mają wszystkich papierów odnośnie budynku i terenów wspólnych przy budynkach, mają tylko rzut swojego mieszkania. Ale to było spółdzielcze, teraz spółdzielczo-własnościowe - może w tym przypadku jest inaczej. My mamy współwłasność w częściach wspólnych i w drodze, to może, że jako właściciele powinniśmy mieć całą dokumentację każdy z osobna?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”