wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
irkka
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-03-2010, 19:45

wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#1 Post autor: irkka » 04-03-2010, 20:10

Od roku 2007 jestem członkiem wpólnoty mieszkaniowej. Jest niewielka bo tylko 8 mieszkań, głównie zamieszkałych przez osoby starsze. Nie wiem jak było wcześniej, ale od czasu kiedy kupiłam mieszkanie nie odbyło się ani jedno zebranie sprawozdawcze. Zarząd sprawuje osoba fizyczna, jeden z członków wspólnoty. Dostarcza ona jedynie na początku roku informację o wysokości opłat. Ponieważ to moje pierwsze własnościowe mieszkanie, nie miałam wiedzy na temat funkcjonowania wspólnoty. Teraz już wiem, że zarząd nie wywiżauje się ze swoich obowiązków. Poprosiłam o umożliwienie mi kontroli dokumentów wpólnoty, wielokrotnie w ciągu ostatnich 8 miesięcy, bez rezultatu. Ciagle były jakieś wymówki, a to księgowej nie ma, a to nie ma czasu (chodzi o biuro rachunkowe odpowiedzialne za dokumenty). Nie udzielono mi również informacji, co to za biuro. Koniec końców, mądrzejsza o informację zdobytą na Waszym forum, napisałam list polecony z żadaniem udostępnienia mi dokumenacji. W dniu dzisiejszym dostałam odpowiedź z zastrzeżeniem cyt. "Informuję Panią, iż według prawa ma Pani "prawo kontroli zarządu", pozwalające na wgląd i przeglądanie dokumentów wspólnoty, takich które nie będą naruszały Ustawy o ochronie danych osobowych, bez możliwości sporządzania notatek albo kopii. To co to za kontrola? Dostanę plik rachunków i skąd mogę wiedzieć czy to wszystkie, skoro nie mogę porównać tego z wyciągiem z konta, bo domyślam się, że to właśnie wyciąg z konta na którym sa dane osobowe członków wspólnoty, jest takim zastrzeżonym dokumentem. Chciałabym przed spotkaniem wyjasnić tą kwestię, na jakie przepisy mogę się powołać? To co robi ten Pan wydaje mi się bardzo podejrzane.
Wiem, że trochę przydługie, ale jesteście moją skarbnica wiedzy o WM.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#2 Post autor: andy » 04-03-2010, 20:23

irkka pisze:To co robi ten Pan wydaje mi się bardzo podejrzane.
Po przeczytaniu Twojego opisu sytuacji w ciemno obstawiam wariant szachrajstwa. Uczciwy zarządca sam zaprosiłby Cię do skontrolowania dokumentów, bo osoba uczciwa zwykle ukrywa tylko rozmiar swojej pracowitości.
irkka pisze:W dniu dzisiejszym dostałam odpowiedź z zastrzeżeniem cyt. "Informuję Panią, iż według prawa ma Pani "prawo kontroli zarządu", pozwalające na wgląd i przeglądanie dokumentów wspólnoty, takich które nie będą naruszały Ustawy o ochronie danych osobowych, bez możliwości sporządzania notatek albo kopii.
Masz prawo wglądu do wszelkich dokumentów wspólnoty, bo jako członek wspólnoty jesteś ich współwłaścicielką. Masz też prawo żądać wydania kserokopii dokumentów oraz samodzielnie sporządzać ich odpisy i fotokopie. Przeczytaj ten wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie -> http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=52970#52970
Ostatnio zmieniony 04-03-2010, 20:24 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irkka
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-03-2010, 19:45

Odp.: wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#3 Post autor: irkka » 04-03-2010, 21:11

Dziękuję za szybką odpowiedź. Przebrnęłam, przez treść wyroku i napewno istotne w nim fragmenty przekopiuje do pisma. Nie wynika tu jednak jasno kwestia ochrony danych osób trzecich. Według mnie najbardziej obrazującym wydatki we WM jest wyciąg z konta bankowego i na tym dokumencie najbardziej mi zależy. Nie mam pewności, czy dokumenty które będą mi przedstawone pokrywają się z realnymi wydatkami z konta. np. płatności i wypłaty gotówkowe kartą (jestem pewna,że takie są). Jednak na wyciągu figurują dane członków wspólnoty i napewno ten dokument zarząd zechce ukryć. Zresztą niejednokrotnie już mnie o tym poinformował, cyt. "wyciągu z konta nie można kontrolować, ponieważ jest ustawa o ochronie danych osobowych" Jak wyraźnie udowwodnić, że mam prawo również do wglądu w ten dokument?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

przemekK
.
.
Posty: 23
Rejestracja: 08-07-2008, 18:06

Odp.: wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#4 Post autor: przemekK » 04-03-2010, 21:24

irkka pisze: Jak wyraźnie udowwodnić, że mam prawo również do wglądu w ten dokument?
Ustawa o ochronie danych osobowych art.23:
1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
1)
2) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku
wynikającego z przepisu prawa,
Dostęp do tych danych jest niebędnyy doo realizacji Twojego uprawnienia do kontroli, wynikającego z UoWL.
Ostatnio zmieniony 04-03-2010, 21:24 przez przemekK, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#5 Post autor: irenalo » 04-03-2010, 21:40

Wytłumacz panu, że księgi wieczyste są jawne i dokładne dane właścicieli możesz sobie obejrzeć w sądzie wieczystoksięgowym. Więc tych rewelacji na wyciągu przed współwłaścicielem nie ma co chronić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irkka
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-03-2010, 19:45

Odp.: wgląd i przeglądanie bez możliwości notatek albo kopii

#6 Post autor: irkka » 04-03-2010, 21:47

Jutro wysyłam pisemko. Czuję jednak, że łatwo nie będzie. Facet ma coś na sumieniu i tak łatwo nie pozwoli mi tego odkryć. Napewno złoże relację z dalszego przebiegu rozgrywki.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”