Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#7 Post autor: andy » 31-01-2010, 20:36

kazimierz47 pisze:czekam na możliwość przejrzenia dokumentów księgowych już dwa miesiące i jeszcze nie wiem kiedy mi je pokażą. Administrator mówi za każdym razem, że dokumenty ma zarząd i jak zarząd odda to on mi je pokaże.
Takie działanie spełnia przesłankę uzasadniającą podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 276 kodeksu karnego:
Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dokumentacja wspólnoty jest przedmiotem współwłasności wszystkich właścicieli lokali, a Ty posiadasz ustawowe prawo kontroli zarządu wspólnoty. Pisemnie wyznacz zarządowi (nie zawracaj sobie głowy administratorem) termin udostępnienia dokumentacji w ciągu następnych 7 dni i uprzedź, że po tym czasie bezskutecznego oczekiwania, zawiadomisz prokuratora o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wątpię, aby członkowie zarządu potrafili usprawiedliwić przed prokuratorem pozbawienie Cię dostępu do dokumentacji wspólnoty przez okres ponad 2 miesięcy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

babczyk
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 06-11-2009, 18:38

Odp.: Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#8 Post autor: babczyk » 08-02-2010, 09:54

kazimierz47 pisze:Witam. Dziękuję za list. Ale jak rozmawiać z zarządem. Mam wysłać list polecony na adres jednego z członków zarządu. Teoretycznie zarząd nie może odmówić. Jednak uważam, że to na polecenie zarządu administrator utrudnia mi dostęp do dokumentów wspólnoty. Administrator też nie mówi, że mi nie pokaże dokumentacji. Mówi, że jak tylko otrzyma dokumenty wspólnoty od członków zarządu to zaraz mi je udostępni. Pozdrawiam.

A nie prościej by było skierować za potwierdzeniem pismo do Zarządu z wnioskiem o wydanie za odpłatnością kopii żądanych dokumentów.

O wiele rzetelniej się je przegląda w zaciszu domowym mając do porównania wiele innych jeszcze dokumentów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazimierz47
.
.
Posty: 23
Rejestracja: 18-12-2009, 17:24

Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#9 Post autor: kazimierz47 » 12-02-2010, 19:47

Witam. Czyli mam prosić o zrobienie ksero wszystkich dokumentów mojej wspólnoty za 2009 r. I tak by tego nie zrobili. Chodzi o to, że zarząd nie chce mi tych dokumentów pokazać. Chyba został tylko prokurator. Pozdrawiam.
kazimierz47

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#10 Post autor: andy » 12-02-2010, 20:33

kazimierz47 pisze:Czyli mam prosić o zrobienie ksero wszystkich dokumentów mojej wspólnoty za 2009 r.
To bez sensu. Najpierw trzeba, choć pobieżnie poznać całą dokumentację, aby wiedzieć, które dokumenty należałoby skopiować.

Prokurator powinien zajmować się poważniejszymi sprawami, ale płacisz podatki i masz prawo żądać ścigania i ukarania osób działających na Twoją szkodę. Jedna rozmowa z prokuratorem spowoduje u członków zarządów szybsze ruchy robaczkowe jelit oraz otworzy Ci dostęp do dokumentacji wspólnoty. Chyba, że jest tam ukryta grubsza sprawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazimierz47
.
.
Posty: 23
Rejestracja: 18-12-2009, 17:24

Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#11 Post autor: kazimierz47 » 13-02-2010, 16:30

Witam. Czekam już trzeci miesiąc na możliwość przejrzenia dokumentów księgowych mojej wspólnoty. Wykonałem już trzy telefony do administratora oraz wysłałem jeden list polecony do członka zarządu. Teraz został tylko prokurator. Ja też uważam, że prokuratura powinna zajmować się poważniejszymi sprawami. Ale co mogę innego w tej sytuacji jeszcze zrobić? Jak wytłumaczyć takie zachowanie zarządu, tylko tym, że chcą coś ukryć. Pozdrawiam
kazimierz47

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Formy sprawdzania dokumentacji wspólnoty.

#12 Post autor: Haneczka » 13-02-2010, 23:24

kazimierz47 pisze:Czekam już trzeci miesiąc na możliwość przejrzenia dokumentów księgowych mojej wspólnoty.
kazimierz47 pisze:Wykonałem już trzy telefony do administratora oraz wysłałem jeden list polecony do członka zarządu.
Telefony mogłeś sobie darować, skoro nie było żadnej reakcji pozytywnej po pierwszym.
Na Twoim miejscu składałabym pisma do administratora i do zarządu jednocześnie, za potwierdzeniem odbioru, co tydzień lub dwa tygodnie.
Nie wiem, czy próbowałeś pójść do siedziby administratora (może jeszcze inni właściciele byliby zainteresowani) i zażądać wglądu do dokumentów przez Ciebie wybranych. Warto wziąć ze sobą aparat cyfrowy i bez żadnej łaski sporządzania kserokopii, robisz sobie sam zdjęcia tego, co Ciebie interesuje.
kazimierz47 pisze:Czy n.p. może prosić sąd o sprawdzenie dokumentacji wspólnoty przez biegłego?
Sąd będzie się zajmował tą sprawą dopiero wtedy, jeśli Ty najpierw udowowdnisz, że takiego biegłego należy powołać i sprawdzać dokumentację wspólnoty, stawiając zarządowi/administratorowi zarzut niegospodarności i działania na jej szkodę.
kazimierz47 pisze:Czyli jak otrzymam roczne sprawozdanie finansowe to następnie muszę prosić zarząd o dokumenty księgowe
Nie wiem, jak długo jesteś członkiem wspólnoty, ale najlepiej jak będziesz posiadał roczne sprawozdania finansowe od początku istnienia wspólnoty - w celach porównawczych.
Nawet, jeśli nie potrafisz ich "czytać", to zawsze może pomóc Tobie ktoś, kto jest księgowym lub rewidentem.
Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym muszą być zgodne z innymi dokumentami finansowymi i tę zgodność należy sprawdzać.
Następna ciekawostka to wyciągi bankowe.
Ostatnio zmieniony 13-02-2010, 23:26 przez Haneczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”