Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#49 Post autor: ourson » 21-08-2009, 17:20

bykira pisze:Ci którzy wpłacali na konto developera powinni zwrócić się o zwrot niesłusznie ( bez tytułu) wpłaconych tam pieniędzy !
O tym właśnie pomyślałem. Faktycznie rachunek bankowy był otwarty na zarządcę. Ale to do niego należy zwrócić się z pismem o zwrot wpłaconej kwoty lub przelanie jej na konto wspólnoty (co zresztą byłoby akceptowalną formą, gdyby robili to na bieżąco)
bykira pisze:Nie drwimy, tylko chcemy Cię jeszcze bardziej zmobilizować.
Sorry, trochę mnie poniosło... ale po prostu czuję jak skala problemu zaczyna mnie przerastać. Nie spodziewałem się kompletnie AŻ TAKIEGO BAGNA.


OK - zdaję sobie sprawę co musimy zrobić teraz i większość tych rzeczy już robimy.
Ale co zrobić z przeszłością księgową?
Zrobić na podstawie dokumentów swoje rozliczenie, stwierdzić różnice? Nasłać kontrolę z US (w tej chwili to już na samego siebie?)
Wyksięgować wszystko co nie wystawione na wspólnotę?

A co zrobić z tym , że okres deweloperski wg zarządcy zakończył się 2 miesiące później niż faktycznie to miało miejsce (tj 2 miesiące później niż przesłano pierwszy wniosek o wpis do KW)?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#50 Post autor: bykira » 21-08-2009, 17:23

ourson pisze:Ale co zrobić z przeszłością księgową?
A kto za nią odpowiada ?
Ten niech się martwi. Ma się rozliczyć i koniec !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#51 Post autor: ourson » 21-08-2009, 17:32

bykira pisze:A kto za nią odpowiada ?
Ten niech się martwi. Ma się rozliczyć i koniec !
No tak. Prosto powiedziane. Tyle tylko że trzeba to pociągnąć dalej, a bez wyjaśnienia co i jak to nawet trudno jest dojść który właściciel ma jakie zaległości :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#52 Post autor: bykira » 21-08-2009, 17:38

Przecież jeśli się z wami rozliczą to musza dac wam salda otwarcia i zamknięcia raz dla wspólnoty, dwa dla poszczególnych właścieli lokali.
Wtedy będziecie mieli czarno na białym, kto na jaka kwotę dokonał wpłat i na jaką kwotę tych wpłat dokonac powinien. Skoro ktoś, wpłacał bez uzasadnienia swoją kase do developera to niech ją teraz od niego wyciąga. Wspólnoty nie powinno to interesować. Skoro było wskazane własciwe konto do wpłat. Wspólnotę interesuje ile wpłat dokonano na jej konto .
Widzę, że tego nie ogarniasz. Skorzystaj z mojej rady i chociaż na przejęcie nieruchomości zatrudnijcie księgową, lub administratora zatrudniającego księgową.
Mnie juz bolą paluszki :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#53 Post autor: ourson » 21-08-2009, 17:50

bykira, ogarniam. Tylko mam wątpliwości. I generuję mnóstwo pytań, na które często znam odpowiedź, ale gdzieś w głębi duszy mam nadzieję że nie jest aż tak fatalnie jak widzę że jest. I dlatego pytam, pytam i pytam. Zasadniczo jestem już w tej chwili w trakcie rozpisywania otrzymanych dokumentów (ksero zaksięgowanych faktur, wyciągów bankowych. dysponuje dodatkowo szczegółowymi zapisami na kontach z całego okresu, rzekomymi BO na 01.11.08 BO/BZ na koniec/początku roku - generalnie wszystkim co mogę mieć. Za wyjątkiem jakichkolwiek śladów PK - które pomimo zawierania różnych dziwnych kwot w sobie nie są w żaden sposób opisane. Są tylko zapisami na kontach z jakimś mało zrozumiałym, lakonicznym komentarzem)
Zamierzam na swoją rękę zrobić zestawienie tego co powinno być.
Postanowiłem, że pomimo iż powinno to być prowadzone od pierwszego wniosku o wpis do KW to zrobię to na razie od 01.11.2008. Każde inne rozwiązanie jest w tej chwili praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia ze względu na brak możliwości rozliczenia mediów w innych okresach.
Brakuje mi tylko informacji z KW kto kiedy miał wniosek o wpis do KW, żeby wiedzieć które zaliczki księgować na właścicieli, a które na dewelopera.

Jest opcja postawienia czegoś innego niż piwo, bo Tobie należałaby się np. duża butelka Whiskey lub innego ulubione trunku :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Przejście księgowości z okresu deweloperskiego na wspólnotę

#54 Post autor: bykira » 21-08-2009, 17:53

ourson pisze:Za wyjątkiem jakichkolwiek śladów PK - które pomimo zawierania różnych dziwnych kwot w sobie nie są w żaden sposób opisane. Są tylko zapisami na kontach z jakimś mało zrozumiałym, lakonicznym komentarzem)
A nie podejrzewasz, że wrzucano Wam nie wasze koszty ?
Moim zdaniem tu jest pies pogrzebany, dlatego faktury nie były wystawiane na wspólnotę żeby mogli wrzucać inne - nie wasze koszty !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”