Jednorazowe prawo do wglądu?

Przechowywanie, udostępnianie i kontrola dokumentacji. Zmiana sposobu sprawowania zarządu, zmiana zarządu lub zarządcy.
Wiadomość
Autor
kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Jednorazowe prawo do wglądu

#1 Post autor: kira » 13-05-2009, 14:30

Witam,

właśnie kartkowałam przez trzy godziny księgowość naszej wspólnoty mieszkaniowej. Domagałam się też wgłądu do dokumentacji i podstawowych dokumentów. Toczy się proces i nie jestem pewna, czy mam wszystkie dokumenty jako zdjęcia. Zarządca odmówił mi dostęp do tych podstawowych dokumentów z uzasadnieniem, że już raz miałam wgląd do tych dokumentów (w grudniu 2008) i że drugi raz nie pozwala mi zajrzeć do nich. Czy prawo do wglądu jest jakoś ilościowo ograniczone? Na pewno nie jest jednorazowe, tym bardziej nie, kiedy się toczy proces i dokumenty mogą być potrzebne jako dowody. Co zrobić, jeśli zarządca dalej odmówi mi wgląd do dokumentów które już raz widziałam.

Dziękuje i pozdrawiam,

Kira

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

madi
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 31-03-2009, 14:52

Odp.: Jednorazowe prawo do wglądu?

#2 Post autor: madi » 13-05-2009, 14:42

Witam,

z tego co wiem można ile się chce i jak długo się chce. jedyne czego nie można to wynieść dokumentów na zewnątrz, ale można przepisać:) itp..

pozdrawiam
Madi

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Jednorazowe prawo do wglądu?

#3 Post autor: andy » 13-05-2009, 15:00

kira pisze:Zarządca odmówił mi dostęp do tych podstawowych dokumentów z uzasadnieniem, że już raz miałam wgląd do tych dokumentów (w grudniu 2008) i że drugi raz nie pozwala mi zajrzeć do nich.
Niech zarządca tą bzdurną odmowę da Ci na piśmie i wyrwij tego chwasta za pomocą skargi do Ministra Infrastruktury. Kiedyś rzezimieszkom obcinano rękę, a teraz chyba naznaczają ich licencjami zarządców nieruchomości.

To ty jesteś współwłaścicielką całej dokumentacji wspólnoty, a zarządca ma wyłącznie obowiązek rzetelnego gromadzenia tej dokumentacji. Odmowa okazania Ci dokuemntów wspólnoty przez zarządcę jest spenalizowanym w kodeksie karnym czynem przestępczym:
Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Odp.: Jednorazowe prawo do wglądu?

#4 Post autor: kira » 13-05-2009, 15:22

Dzięki, jesteś niedoceniony, andy. Tego paragrafa potrzebowalam. Pojutrze pojde kolejny raz do zarządcy, dam znać, czy się dał złamać. Ręki mu obcinam (zbyt krwawe zajęcie), poza tym jego zona będzie świadkiem. Ale czytam kolejne kryminały i chyba sobie wyobrażam, że on jest (słuszną) ofiarą morderstwa)...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Odp.: Jednorazowe prawo do wglądu?

#5 Post autor: kira » 13-05-2009, 17:06

oczywiście mu ręki NIE obcinam. Nasty business. Niech to zrobią sądy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Jednorazowe prawo do wglądu?

#6 Post autor: wokal79 » 15-05-2009, 11:51

Nie ma takich ograniczeń.

Ewentualnie może być wyznaczona opłata za skserowanie jednej strony dokumentów. Tak aby zarządca czy zarząd nie dokładał to interesu jak ktoś chce skserować x segregatorów dokumentów.

Zawsze można taką odmowę użyć jako fajną broń - np. skierować skargę do komisji odpowiedzialności zarządców, skierować skargę do rady nadzorczej spółki (jeśli działa w formie spółki) i powiadomić lokalną prasę.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Dokumentacja wspólnoty i zmiana zarządzającego”