Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

Zobowiązania i deklaracje podatkowe.
Wiadomość
Autor
Adax
.
.
Posty: 83
Rejestracja: 28-01-2012, 21:35

Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#1 Post autor: Adax » 15-02-2012, 10:14

Mieszkanie 65 m2 i miejsce postojowe w garażu pod blokiem o powierzchni ok. 14 m2. Za jaki metraż powinienem odprowadzać podatek od nieruchomości? Obecnie odprowadzam za 65m2 (M bez cz. wspólnych) i za ok 40 m2 garażu, czyli z cz. wspólnymi... Czy to jest zgodne z prawem?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#2 Post autor: jaceko » 15-02-2012, 10:33

Nie wiem jakiej oczekujesz odpowiedzi, skoro NSA jeszcze się nie ustosunkował jednoznacznie czy garaż zaliczać do zasobów mieszkaniowych...wiesz o tym dobrze, bo niedawno pytałeś http://wspolnota.net.pl/post76258.html#p76258
A podatek od nieruchomości trzeba płacić.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Adax
.
.
Posty: 83
Rejestracja: 28-01-2012, 21:35

Odp.: Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#3 Post autor: Adax » 15-02-2012, 11:12

jaceko pisze:Nie wiem jakiej oczekujesz odpowiedzi, skoro NSA jeszcze się nie ustosunkował jednoznacznie....
Dziękuję, wszystko się zgadza, ale tutaj pytanie dotyczy metrażu a nie trybu zaliczenia do zasobów mieszkalnych. Czy podatek od nieruchomości płaci się za części wspólne też? Bo za garaż tak właśnie nam UM liczy...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#4 Post autor: jaceko » 15-02-2012, 13:07

Pewnie dlatego że garaż to ta sama kategoria podatkowa co kawałek klatki schodowej, więc można zsumować te powierzchnie.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Adax
.
.
Posty: 83
Rejestracja: 28-01-2012, 21:35

Odp.: Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#5 Post autor: Adax » 15-02-2012, 13:58

jaceko pisze:Pewnie dlatego że garaż to ta sama kategoria podatkowa co kawałek klatki schodowej, więc można zsumować te powierzchnie.
Hmmm... ciągnę dalej ten temat, może ktoś podpowie, bo mam następujące spostrzeżenie, wynikające z czytania różnych dokumentów:
USTAWAo podatkach i opłatach lokalnychz dnia 12 stycznia 1991 r.
Art. 5. 1. Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie:
2) od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych — 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
....
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 7,36 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej;

IN-1 Informacja o nieruchomościach osób fizycznych (załącznik do procedury PD4)
1. Budynki mieszkalne lub ich części, w tym przynależne części wspólne związane z odrębną własnością lokalu
.....
11. Pozostałe budynki lub ich części, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego (dotyczy również lokali niemieszkalnych z odrębną księgą wieczystą)

Co ciekawsze, UM przysłał nam ten druk (IN-1) w 2011r. już z wypełnionymi komórkami, na pytania telefoniczne odpowiedzieli, że tak musi być, bo tak Rada zatwierdziła... Teraz widzę, że chyba nadinterpretowali Ustawę, bo gdyby nawet dot. to pozostałych, to Ustawa mówi jednak o powierzchni użytkowej, a nie o całkowitej. Czy jest tak wszędzie czy tylko w mojej gminie? Czy mogę im powtórnie przesłać druczek (IN-1) z moją interpretacją Ustawy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Podatek od nieruchomości za mieszkanie i garaż

#6 Post autor: irenalo » 15-02-2012, 16:16

Adax pisze:Czy podatek od nieruchomości płaci się za części wspólne też? Bo za garaż tak właśnie nam UM liczy...
Wątpie.Płacie pewnie za garaż według udziałów w garażu. A Ty nie jesteś właścicielem miejsca o pow.14 m2 tylko współwłaścicielem garażu z udziałem X. I zawarliście umowę o podziale do korzystania (QUOAD USUM) i na podstawie tej umowy wolno Ci korzystać na wyłączność z miejsca Y o pow. 14 m2.
Zajrzyj do swojego aktu notarialnego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podatki”