Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

Zobowiązania i deklaracje podatkowe.
Wiadomość
Autor
kazik123
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 04-01-2012, 19:57

Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#1 Post autor: kazik123 » 04-01-2012, 20:01

Czy lokale użytkowe spółdzielcze własnościowe to gospodarka zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? Czy też wynik na tychże nieruchomościach podlega podatkowi ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#2 Post autor: elmaz » 05-01-2012, 00:55

Nie wiem, jak jest z lokalami spółdzielczymi, ale w przypadku Wspólnot są liczne interpretacje izb skarbowych, że lokale użytkowe we wspólnocie mieszkaniowej nie podpadają pod zasoby mieszkaniowe. Myślę, że tutaj będzie podobnie.

Poza tym (cytat z jednej z interpretacji izb skarbowych):

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć:

1) budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami jak w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe;
- aparaty do wymiany ciepła;
- kotłownie, hydrofornie wbudowane;
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki;
- garaże miejsca parkingowe

2) pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej;
- kotłownie i hydrofornie wolno stojące;
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno remontowe;

3) urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
- zbiorniki - doły gnilne, szamba;
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej;
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne;
- budowle inżynieryjne;
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki;
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami) obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Ostatnio zmieniony 05-01-2012, 01:18 przez elmaz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazik123
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 04-01-2012, 19:57

Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#3 Post autor: kazik123 » 05-01-2012, 08:02

Znalazłem interpretacje urzędów skarbowych, na podstawie których wynika, że lokale użytkowe niezależnie czy są wynajmowane podmiotom gospodarczym czy członkowie spółdzielni posiadają do nich spółdzielcze prawo do lokalu to dochody z tych lokali podlegają podatkowi CIT. Zresztą minister finansów w interpelacji nr 20655 jasno stwierdził, że
"
Oznacza to, że nawet w przypadku przeznaczenia dochodu z tego tytułu na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych dochód ten - w świetle postanowień przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. - nie będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego.

Dotyczy to zarówno dochodu uzyskanego od lokali użytkowych będących własnością wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni mieszkaniowej, jak i od lokali użytkowych stanowiących własność członków wspólnoty mieszkaniowej oraz od lokali użytkowych objętych spółdzielczymi prawami majątkowymi."
"
http://www.podatki.biz/artykuly/14_13871.htm

Przeglądałem statuty i sprawozdania finansowe niektórych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i zauważyłem, że wiele spółdzielni do tej pory traktuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jako GZM i tym samym wyłączają dochody z tym związane z podatku dochodowego. Skoro było tak dużo interpretacji dlaczego spółdzielnie traktuje je nadal jako GZM?
W artykule np:
http://www.rp.pl/artykul/56685,103582_S ... c-CIT.html

Pani wiceprezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej stwierdziła, że

"pozwala na to ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych oraz statuty spółdzielni.

– Mówią one, że spółdzielnia zaspokaja potrzeby mieszkaniowe członków, dostarczając im samodzielne lokale mieszkalne oraz o innym przeznaczeniu, stanowiące infrastrukturę towarzyszącą, czyli także użytkowe. To także jest nieopodatkowana gospodarka zasobami mieszkaniowymi – uzasadnia decyzję spółdzielni Elżbieta Tutak. Jej zdaniem wyraźnie o tym mówi orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (m. in. SA/Kr 622/95). "

Czyli wynika, że ważniejsze jest prawo spółdzielcze i statuty od prawa podatkowego ????

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazik123
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 04-01-2012, 19:57

Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#4 Post autor: kazik123 » 05-01-2012, 16:20

Znalazłem bardzo zwięzłą interpretację podatkową na ten temat tj:
http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... otowe.html

Ciągle mnie ciekawi na jakiej podstawie niektóre spółdzielnie mieszkaniowe zaliczają lokale stricte użytkowe (chodzi mi o prawo wł. użytkowe do lokalu użytkowego) jako zasoby mieszkaniowe i pomijają je do podatku. Nadmienię, że są to duże spółdzielnie, które mają badanie bilansu. Czy biegli rewidenci nie znają ustawy o podatku dochodowym, czy może jest jakaś ustawa, którą można zastosować do lokali użytkowych aby stały się zasobami mieszkaniowymi?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazik123
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 04-01-2012, 19:57

Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#5 Post autor: kazik123 » 07-01-2012, 10:43

W wyroku NSA,
http://www.podatki.biz/artykuly/28_15796.htm

pada takie określenie

"Analizowana norma operuje bowiem ogólnym pojęciem "lokalu," co - w nawiązaniu do definicji ustawowej tego pojęcia, zawartej w art. 2 ust. 1 u.s.m. - uzasadnia pogląd, iż pojęcie lokalu, o jakim mowa w treści art. 6 ust. 3 zdanie 2 u.s.m., odnosić należy zarówno do kategorii lokalu mieszkalnego, jak i kategorii lokalu, jakim jest lokal użytkowy.

Akceptując stanowisko wyrażone w przywołanym orzeczeniu, Sąd w składzie orzekającym podziela pogląd, że pojęcie "lokalu użytkowego" zawiera się w zakresie normatywnym pojęcia "zasobów mieszkaniowych", w rozumieniu art. 6 ust. 3 u.s.m., które to rozumienie należy zastosować przy interpretacji spornego w sprawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit a) u.p.d.o.p.
"

W takim razie jak się to ma do zwolnienia podatkowego. W wyroku wyraźnie widać błędną definicję "zasób mieszkaniowy" w pojęciu MF.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazik123
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 04-01-2012, 19:57

Lokal użytkowy a podatek dochodowy w spółdzielni

#6 Post autor: kazik123 » 07-01-2012, 11:03

Jeśli dobrze rozumiem wyrok, to kosztowo lokale użytkowe są GZM a przychody nie podlegaja zwolenienu od podatku, tylko dlatego, ze w art 17 zdefiniowano zasób mieszkaniowy ?

"Trzeba dodać, że organ wadliwie poszukiwał rozwiązania przedstawionego przez podatnika zagadnienia prawnego na gruncie regulacji art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. Przepis ten, którym posiłkował się MF w procesie interpretacji zakresu znaczeniowego terminów "zasoby mieszkaniowe" i "gospodarka zasobami mieszkaniowymi", nie mógł mieć w sprawie zastosowania, a w konsekwencji dawać również podstaw do określonej wykładni, albowiem nie dotyczy on zagadnienia kosztów podatkowych w u.p.d.o.p., lecz kwestii zwolnienia od podatku.

"

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podatki”