Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

Zobowiązania i deklaracje podatkowe.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8831
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#7 Post autor: irenalo » 20-12-2011, 02:30

Pewnie chodzi o kwestię opodatkowania. Przy ryczałcie nie ma możliwości odliczeń kosztów (zaliczki na NW, media), więc opodatkowuje się przychód z wynajmu a koszty przerzuca na wynajmującego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#8 Post autor: ondrasz » 20-12-2011, 08:44

irenalo pisze:Pewnie chodzi o kwestię opodatkowania. Przy ryczałcie nie ma możliwości odliczeń kosztów (zaliczki na NW, media),
ja tam niespecjalnie się takimi rzeczami zajmuje ale rozumując wprost pytanie brzmi jak oszukać US żeby płacić mniej?

Bo istotą ryczałtu jest właśnie brak kosztów a w zamian otrzymuje się niższy czy tam uproszczony sposób liczenia podatku.

8,5% ryczałtu bez limitów itd i przy tym jeszcze kombinować? dla nie wiem - 30zł miesięcznie? No w sumie też można...

ps
przecież ryczałt nie jest przymusowy - można rozliczać się na zasadach ogólnych i płacić podatek wg normalnej skali - koszty wtedy można sobie odliczać... I po problemie :)
Ostatnio zmieniony 20-12-2011, 08:49 przez ondrasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3205
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#9 Post autor: elmaz » 20-12-2011, 12:37

ondrasz pisze:
irenalo pisze:Pewnie chodzi o kwestię opodatkowania. Przy ryczałcie nie ma możliwości odliczeń kosztów (zaliczki na NW, media),
ja tam niespecjalnie się takimi rzeczami zajmuje ale rozumując wprost pytanie brzmi jak oszukać US żeby płacić mniej?
No wiesz co? Chyba nie oczekujesz, że ktoś na forum będzie Cię instruował jak oszukiwać? :haha:

Pytanie powinno brzmieć - jak NIE oszukując US zapłacić mniej? :hahaha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

futrzak
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 30-05-2011, 10:43

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#10 Post autor: futrzak » 20-12-2011, 12:56

ondrasz pisze:prowadzisz działalność gosp. w zakresie wynajmu?
Bo jeśli nie, to zwykle się to umową określa albo czynsz plus media albo jedna kwota za wszystko - różnie bywa. I w zasadzie nic mu wtedy nie wystawiasz "księgowego" tylko informujesz go o wysokości opłat.
Rachunek zawsze możesz wystawić :) ot nawet kartka papieru zapisana długopisem z nagłówkiem rachunek i podaniem ile i za co takim rachunkiem będzie :)
Prowadzę DG (również najem mam w DG) i w umowie mam że najemca zawrze umowę ze wspólnota i będzie pokrywał koszty (media, itd) - tak abym nie zawracał sobie głowy tymi papierkami. Wystawiam tylko najemcy fakturę za najem a on resztę (prąd, tel. media itd).
Z tego co się dowiedziałem to nie możne najemca podpisać umowy ze Wspólnotą (kurcze a niby dlaczego nie może?).
Zastanawiam się jak to zrobić prawidło aby US mnie nie ścigał (nie chodzi tutaj o oszukanie US jak to nie którzy myślą).
Ostatnio zmieniony 20-12-2011, 12:57 przez futrzak, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#11 Post autor: ondrasz » 20-12-2011, 13:53

futrzak pisze:- tak abym nie zawracał sobie głowy tymi papierkami.
hehe jak nie kijem to łopatą - czyli chcesz zarabiać i przenieść koszty prowadzenia swojej DG w zakresie wynajmowania lokali na wspólnotę :)

wspólnota może tak robić jak byś chciał - nie tyle nie może tylko co za idiota by to podpisał i zgodził się na takie historie :)

A skoro tak piszesz to może chodzi o to, że powinieneś w ramach DG także do mediów dokładać VAT - o to chodzi? Ponieważ są to usługi dodatkowe zwiazane z najmem lokali?

Generalnie - wspólnota mogłaby za wynagrodzeniem na podstawie Twojego zlecenia prowadzić ci te sprawy ale... wspólnota nie jest od prowadzenia działałności w zakresie zarządzania nieruchomościami obcymi :) No i żaden to interes dla wspólnoty - podatki, cuda wianki :)

Zawsze możesz zatrudnić np. Zarządcę swoich nieruchomości, dać mu pełnomocnictwa, zapłacić i będzie robił rozliczenia itd. :)
Ostatnio zmieniony 20-12-2011, 13:55 przez ondrasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

futrzak
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 30-05-2011, 10:43

Odp.: Nota księgowa - czy może być wystawiona na najemcę ?

#12 Post autor: futrzak » 20-12-2011, 23:07

ehhh czego my polacy zawsze doszukujemy się czegoś złego?
Nie chodzi mi o to żeby Wspólnota robiła coś za mnie, zeby oszukiwać US, itd.
Życie trzeba sobie upraszczać i to własnie chciałem zrobić, bo jak Wsólnota ma wystawiać na mnie noty księgowe czy rachunki, to wolałem aby zrobiła to na najemcę z pominięciem mnie. Czyli Wspólnota wystawia raz dany dokument na najemcę mojego lokalu i tyle. Najemca płaci a ja nie muszę bawić się w przepisywanie tego. Tylko to chodz mi po głowie.
Czy ktoś zna jakiś sposób aby zrobić tak że najemca dostaje noty księgowe/rachunki bezpośrednio od Wspólnoty? Czy jest to możliwe?

ondrasz pisze:
futrzak pisze:- tak abym nie zawracał sobie głowy tymi papierkami.
hehe jak nie kijem to łopatą - czyli chcesz zarabiać i przenieść koszty prowadzenia swojej DG w zakresie wynajmowania lokali na wspólnotę :)

wspólnota może tak robić jak byś chciał - nie tyle nie może tylko co za idiota by to podpisał i zgodził się na takie historie :)

A skoro tak piszesz to może chodzi o to, że powinieneś w ramach DG także do mediów dokładać VAT - o to chodzi? Ponieważ są to usługi dodatkowe zwiazane z najmem lokali?

Generalnie - wspólnota mogłaby za wynagrodzeniem na podstawie Twojego zlecenia prowadzić ci te sprawy ale... wspólnota nie jest od prowadzenia działałności w zakresie zarządzania nieruchomościami obcymi :) No i żaden to interes dla wspólnoty - podatki, cuda wianki :)

Zawsze możesz zatrudnić np. Zarządcę swoich nieruchomości, dać mu pełnomocnictwa, zapłacić i będzie robił rozliczenia itd. :)
Ostatnio zmieniony 20-12-2011, 23:10 przez futrzak, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podatki”