Składka zdrowotna od 2022 r.

Zobowiązania i deklaracje podatkowe.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5571
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Składka zdrowotna od 2022 r.

#19 Post autor: piotrusb » 28-01-2022, 22:31

No właśnie tak napisałem. To ewidentnie jest podstawą, ale - ZUS zarówno na infolinii, jak i w informacji w oddziałach twierdzi, że składkę należy płacić, bo w przeciwnym wypadku będzie naliczał odsetki i wymierzy karę.

Wystosowaliśmy do ZUS formalne pytanie i czekamy na odpowiedź. Jednej takiej odpowiedzi ZUS już udzielił odnośnie składki od wynagrodzenia członków zarządu ogródków działkowych - sentencja: należy płacić.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Pytajnik
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 17-02-2013, 13:05

Re: Składka zdrowotna od 2022 r.

#20 Post autor: Pytajnik » 29-01-2022, 23:04

Ze strony ZUS w FAQ dotyczących zmian od 2022:

"Czy członek zarządu we wspólnocie mieszkaniowej powołany uchwałą podlega składce zdrowotnej?

To zależy czy przychody otrzymywane przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli nie – nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu."


W tym artykule i punkcie mowa o przychodach z działalności wykonywanej osobiście oraz o osobach prawnych.

Natomiast wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej otrzymywane na podstawie uchwały nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, tylko przychodem innego typu, kwalifikowanym do grupy "przychodów z innych źródeł", od których nie pobiera się zaliczki na podatek.
Wspólnota nie jest też sensu stricto osobą prawną. Może ma zdolność prawną lub sadową, ale to chyba nie to samo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5571
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Składka zdrowotna od 2022 r.

#21 Post autor: piotrusb » 29-01-2022, 23:17

To się zgadza.

Interpretacja indywidualna z 8 czerwca 2012 r. nr IPPB2/415-221/12-4/AK – Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Członka wspólnoty mieszkaniowej nie łączy ze wspólnotą mieszkaniową ani stosunek pracy, ani umowa zlecenie (lub inna umowa cywilnoprawna), nie pełnią oni także obowiązków społecznych lub obywatelskich. Przychody otrzymywane przez członków wspólnoty nie są również przychodami, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychodami członków zarządu osób prawnych, gdyż wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej.
Mając powyższe na uwadze otrzymywane przez członka wspólnoty mieszkaniowej wynagrodzenia, jak również inne świadczenia, stanowią przychody "z innych źródeł", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej stanowić będzie przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wspólnota mieszkaniowa od wypłacanych świadczeń na rzecz członka wspólnoty mieszkaniowej nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podatki”