Roboty prowadzone bez formalności muszą spełniać wymogi upb

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Roboty prowadzone bez formalności muszą spełniać wymogi upb

#1 Post autor: piotrusb » 05-10-2016, 16:18

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 października 2016 r., sygn. akt II OPS 1/16.

NSA w składzie siedmioosobowym odpowiedział na pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich i stwierdził:
Do robót budowlanych i obiektów budowlanych, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę i nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia mogą być stosowane przepisy art. 50 ust. 1 pkt 2 lub pkt 4 in fine ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290, ze zm.), a także art. 51 ust. 7 tej ustawy, jeżeli roboty budowlane zostały wykonane w sposób, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pkt 2 lub pkt 4 in fine.
Oznacza to w praktyce, że do robót budowlanych, które nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia, stosuje się przepisy prawa budowlanego, a konkretnie art. 50 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 oraz art. 51 ust. 7. Do tej pory istniały dwie linie orzecznicze sądów administracyjnych i nie było przesądzone, czy nadzór budowlany może ze względu na wystąpienia zagrożeń życia, mienia lub środowiska wstrzymać roboty i nakazać inwestorowi podjęcie działań naprawczych czy nie. Według pierwszej, bardziej rygorystycznej, linii orzeczniczej nadzór mógł wstrzymać prowadzenie robót budowlanych, tylko gdy inwestor otrzymał pozwolenie na budowę lub dokonał zgłoszenia, a następnie przeprowadzał roboty budowlane w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska. Natomiast roboty budowlane, których rozpoczęcie nie wymaga pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, nie mają cechy samowoli budowlanej. W związku z tym, jeżeli powodują one negatywne konsekwencje dla osób trzecich oraz ich nieruchomości, kwalifikuje się je jako szkodę w rozumieniu kodeksu cywilnego, do której naprawienia właściwa jest droga przed sądami powszechnymi.

Z kolei druga linia orzecznicza opowiadała się za dopuszczalnością stosowania prawa budowlanego do wszystkich typów robót i obiektów budowlanych i według niej nadzór budowlany mógł podejmować działania przewidziane w prawie budowlanym także wobec przedsięwzięcia, które nie wymagało pozwolenia na budowę albo zgłoszenia.

Przedmiotowe rozstrzygnięcie jest bardzo istotne w świetle wejścia w życie 26 czerwca 2015 r. nowelizacji prawa budowlanego, która znacznie zwiększyła katalog robót , które można prowadzić bez żadnych formalności budowlanych.

NSA zgodził się z RPO, że ustawodawca postanowił pewne formy aktywności budowlanej uwolnić od konieczności uzyskania akceptacji organów administracji. Nie oznacza to jednak, że te obiekty i roboty budowlane nie muszą spełniać wymagań określonych w prawie budowlanym czy w innych przepisach.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/5735696198
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”