Interes prawny właściciela lokalu w sprawie kominów

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5980
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Interes prawny właściciela lokalu w sprawie kominów

#1 Post autor: piotrusb » 03-08-2016, 16:48

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 100/16.

Właścicielka wyodrębnionego lokalu w budynku wielorodzinnym w Zabrzu, zaalarmowała Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że zły stan techniczny przewodów kominowych i wentylacyjnych stwarza niebezpieczeństwo dla życia. PINB wszczął postępowanie w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego przewodów kominowych, w trakcie którego spółdzielnia mieszkaniowa, zarządzająca blokiem, oświadczyła, że okresowe przeglądy stanu technicznego budynku nie ujawniły zagrożenia, natomiast to sama właścicielka sprawia zagrożenie bowiem notorycznie zatyka i zakleja wszystkie kratki wentylacyjne w swoim mieszkaniu. Odmawia też udostępnienia lokalu dla kontroli przewodów kominowych oraz w szczelności instalacji gazowych. PINB umorzył wobec tego postępowanie, uznając, że instalacja kominowa w budynku funkcjonuje prawidłowo.

Właścicielka odwołała się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach, zwracając uwagę, że zaginęła dokumentacja techniczna budynku, a PINB nie dokonał oględzin instalacji kominowej i wentylacji, a jedynie ograniczył się do wystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej o przesłanie dokumentacji i poprzestał na oświadczeniach i protokółach z przeglądów technicznych.

WINB nie dopatrzył się jednak interesu prawnego podkreślając, że skarżąca nie jest właścicielką budynku, a jedynie właścicielką lokalu w tym budynku, natomiast żaden właściciel wyodrębnionego lokalu nie ma indywidualnego tytułu prawnego do komina czy kanału kominowego. Sam fakt korzystania z tych urządzeń nie przesądza o ich przynależności do danego lokalu.

Właścicielka skierowała skargę do WSA kwestionując nieprzyznanie jej statusu strony i powtórzyła dotychczasowe zarzuty. Sąd zaś uchylił decyzję WINB, stwierdzając w uzasadnieniu:
W rozpoznawanej sprawie kontroli Sądu poddana została decyzja, której podstawę materialnoprawną stanowił art. 66 ustawy Prawo budowlane. Oceniając kwestię legitymacji do wystąpienia w postępowaniu administracyjnym uprawnionych podmiotów podkreślić trzeba, że działania spółdzielni mieszkaniowej, reprezentowanej w okolicznościach niniejszej sprawy przez zarząd dotyczą co do zasady nieruchomości wspólnej, określonej przez art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Każdy właściciel lokalu stanowiącego odrębną własność, może jednak mieć swój własny indywidualny interes prawny, podlegający ochronie w oparciu o przepisy prawa cywilnego, jak i na podstawie materialnoprawnych regulacji z zakresu prawa administracyjnego (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2010 r. sygn. akt II OSK 729/09). Nie można, jak czyni to organ odwoławczy, wywodzić generalnego wniosku, iż we wszystkich sytuacjach i za wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej działa wspólnota czy jej zarząd. Nie można także automatycznie utożsamiać interesu prawnego spółdzielni mieszkaniowej z interesem poszczególnych właścicieli lokali mieszkalnych. Problemem w niniejszej sprawie nie jest bowiem adresat decyzji wydanej w oparciu o przepis art. 66 Prawa budowlanego. Przy tak postawionym problemie należy podzielić stanowisko, organu, że adresatem nakazów związanych z usunięciem stwierdzonych nieprawidłowości w obiekcie budowlanym przewidzianych w art. 66 Prawa budowlanego może być wyłącznie właściciel lub zarządca obiektu. Zgodzić się też trzeba, ze kominy i przewody wentylacyjne należą do części wspólnej budynku i żaden właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nie ma indywidualnego tytułu prawnego do komina czy kanału kominowego. Jednak w niniejszej sprawie nie chodzi o kierowanie obowiązków wynikających z art. 66 ustawy Prawo budowlane do innego podmiotu, ale o uznanie stroną takiego postępowania także inne podmioty, a mianowicie właścicielkę wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. Właściciel takiego lokalu może wykazać swój własny, indywidualny interes prawny i wówczas nie ma przeszkód by mógł on wystąpić jako strona zainteresowana w takim postępowaniu. Zły stan przewodów kominowych, złe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej, spalinowej w przedmiotowym budynku może stwarzać bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia lokatorów. Niewątpliwe, jak wskazała skarżąca, może wpływać także na komfort życia w danym lokalu. Dlatego też prawidłowe funkcjonowanie i odpowiedni stan techniczny przewodów kominowych (wentylacyjnych i spalinowych) w budynku mieszkalnym wielorodzinnym jest istotny także z punktu widzenie pojedynczego właściciela odrębnego lokalu mieszkalnego, który niewątpliwie może być bezpośrednio zainteresowany ich dobrym stanem technicznym i prawidłowym działaniem.

W rozpoznawanej sprawie organ odwoławczy stanął na stanowisku, bardzo kategorycznym i nie popartym wyczerpującym i przekonującym uzasadnieniem, że strona skarżąca, będąca właścicielką odrębnego lokalu mieszkalnego w budynku nie posiada indywidualnego interesu prawnego by być stroną przedmiotowego postępowania.

W ocenie Sądu zaskarżona decyzja zapadła bez dostatecznego wyjaśnienia w tym zakresie. W orzecznictwie jak wskazano powyżej dopuszcza się udział właścicieli poszczególnych wyodrębnionych lokali mieszkaniowej jako strony postępowania administracyjnego, w sytuacji, gdy wykażą swój indywidualny interes prawny (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2010 r. sygn. akt II OSK 729/09).
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F9FE9E15BA
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”