Kto jest stroną w sprawie podłączenia kuchni do przewodu

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Kto jest stroną w sprawie podłączenia kuchni do przewodu

#1 Post autor: piotrusb » 05-05-2016, 15:53

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 1274/15.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał Wspólnocie przywrócenie możliwości podłączenia trzonu kuchennego do przewodu dymowego w celu umożliwienia prawidłowego użytkowania kuchni węglowej w lokalu . W uzasadnieniu podano, że trzon kominowy, do którego włączone jest m.in. urządzenie grzewcze – kominowe lokalu został poddany modernizacji, na skutek której doszło do zablokowania przewodu, do którego dotychczas podłączona była kuchnia, a obecnie brak wolnych przewodów w trzonie kominowym nie pozwala na podłączenie kuchni węglowej. Zatem na skutek działań modernizacyjnych mieszkanie utraciło dodatkowy przewód, w konsekwencji czego brak jest możliwości korzystania z kuchni węglowej. Sąd orzekł:
...należy podnieść, że niesłusznie wywodzi organ, że skarżąca [właścicielka lokalu] nie ma legitymacji do wystąpienia ze skargą w niniejszej sprawie, gdyż stroną postępowania prowadzonego w oparciu o rozdział 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane jest wspólnota mieszkaniowa. Podnieść bowiem należy, że każdy właściciel lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, może mieć swój własny interes prawny, podlegający ochronie w oparciu o przepisy prawa cywilnego, jak i na podstawie materialnoprawnych regulacji z zakresu prawa administracyjnego. Jeśli zatem członek wspólnoty wykaże swój indywidualny, własny interes prawny, to istnieje podstawa, aby mógł wystąpić jako strona zainteresowana w postępowaniu administracyjnym w sprawie, w której może wystąpić także Wspólnota (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 grudnia 1999 r. sygn. akt IV SA 1996/97, także między innymi w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 grudnia 2007 r. sygn. II OSK 1648/08, z dnia 23 stycznia 2008 r. sygn. akt II OSK 1912/06, z dnia 18.09.2009 r. sygn. akt II OSK 1417/08, z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. akt II OSK 233/08 oraz z dnia 3 czerwca 2009r. sygn. akt. II OSK 905/08). Skarżąca będąca członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej podnosiła kwestie związane z nieprawidłowością podłączeń urządzeń grzewczych i wentylacji przewodów w budynku Wspólnoty, co skutkowało brakiem możliwości użytkowania kuchni węglowej w jej mieszkaniu i to na skutek jej działań wydana został przedmiotowa decyzja. Zatem skarżąca ma w niniejszej sprawie swój własny, indywidualny interes prawny, chroniony konkretnym przepisem prawa materialnego (art. 140 i następne k.c.). Brak możliwości korzystania z kuchni węglowej w jej mieszkaniu może prowadzić do naruszenia jej prawa do korzystania z nieruchomości, czyli lokalu mieszkalnego stanowiącego jej własność. (...)

Wskazać także należy, że gdyby nawet przyjąć, że niezależnie od tego czy obowiązki byłyby nakładane w trybie art. 51 Prawa budowlanego, czy tez w trybie art. 66 Prawa budowlanego, to i tak ich adresatem winna być Wspólnota Mieszkaniowa. Nie ulega bowiem wątpliwości, ze to Wspólnota przeprowadziła modernizację komina. Natomiast kwestie dotyczące zachowania we właściwym stanie technicznym substancji obiektu budowlanego reguluje art. 61 Prawa budowlanego, nakładający na właściciela lub jego zarządcę obowiązek użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywania go w należytym stanie technicznym i estetycznym. Przy czym za należyty stan techniczny obiektu budowlanego należy uznać stan zapewniający sprawność techniczną obiektu jako całości oraz sprawność techniczną elementów instalacji obiektu i urządzeń, odpowiadający wymaganiom prawa, w tym przepisom techniczno-budowlanym. Zatem adresatem nakazów przewidzianych w art. 66 Prawa budowlanego może być wyłącznie właściciel lub zarządca obiektu budowlanego. Wskazać należy, że kominy i przewody instalacji wentylacyjnej należą do części wspólnej budynku i żaden właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nie ma indywidualnego tytułu prawnego do komina czy kanału kominowego. Sam fakt korzystania z takiego komina czy kanału kominowego przez właściciela wyodrębnionego lokalu nie przesądza przynależności do tego lokalu w znaczeniu prawnym. (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 kwietnia 2011r., sygn. akt II SA/Kr 151/11).
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FD09B35BFE
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”