Interes prawny wspólnoty, a remont lokalu

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Interes prawny wspólnoty, a remont lokalu

#1 Post autor: piotrusb » 18-01-2016, 11:44

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 697/15.

Właścicielka lokalu w zabytkowej kamienicy postanowiła przeprowadzić remont i przebudowę. Pozwolenie budowlane wydane przez Prezydenta miasta wspólnota zaskarżyła do Wojewody uznając, że remont będzie miał wpływ na cały budynek. Wojewoda umorzył postępowanie, uznając że wspólnota nie posiada interesu prawnego. Wspólnota odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę stwierdzając w uzasadnieniu:
Wskazać trzeba, iż w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę normą materialnoprawną określającą krąg stron postępowania jest art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (por. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 16 marca 2009 r., II OSK 1540/08, z dnia 17 listopada 2008 r., II OSK 1387/07 . Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 28 k.p.a., zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. W myśl art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Pojęcie "obszaru oddziaływania obiektu" zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego jako teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Jednocześnie należy podkreślić, że interes prawny musi charakteryzować się tym, że jest indywidualny, konkretny, aktualny i sprawdzalny obiektywnie, a jego istnienie znajduje potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, będących przesłankami zastosowania przepisu prawa materialnego (por. B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. C.H. Beck Warszawa 2006). Kolejnymi zaś cechami tak rozumianego interesu prawnego jest bezpośredniość związku między sytuacją danego podmiotu a normą prawa materialnego, na której budowany jest interes prawny oraz jego realność.

Wspólnota powołana została do zarządzania tylko częściami wspólnymi, nie posiada kompetencji do decydowania o sprawach dotyczących lokali stanowiących indywidualną własność poszczególnych właścicieli lokali. Odrębne własności lokali jej zarządowi zatem nie podlegają.

Jak trafnie wskazał organ odwołując się do przedłożonej dokumentacji projektowej, kwestionowane roboty budowlane ograniczają się jedynie do lokalu stanowiącego własność inwestorki. Wspólnota zatem nie jest stroną w tym postępowaniu. W toku postępowania administracyjnego nie wykazała własnego, indywidualnego interesu prawnego chronionego konkretnym przepisem prawa materialnego, który uzasadniałby jej uczestnictwo w postępowaniu w charakterze strony. Należy powtórzyć za organem, że organy administracji architektoniczno-budowlanej orzekają na podstawie przedłożonej dokumentacji projektowej sporządzonej przez uprawnionych projektantów i na nich spoczywa odpowiedzialność cywilna za wady dokumentacji projektowej. Kwestionowanie rozwiązań przyjętych w projekcie, do których dodatkowo odniósł się projektant w postępowaniu wyjaśniającym jest bezzasadne.

Podnoszone w skardze zarzuty o pogorszeniu warunków zdrowotno-sanitarnych czy też zmiany warunków higieniczno-sanitarnych przez przyjęte rozwiązania zawarte w projekcie są wyłącznie przypuszczeniami i nie zostały poparte żadnymi dowodami.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/538E96AA41
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Interes prawny wspólnoty, a remont lokalu

#2 Post autor: irenalo » 20-01-2016, 20:08

Z projektu budowlanego i wyjaśnień udzielonych przez projektanta nie wynika, aby skutki przebudowy lokalu nr [...] miały w jakikolwiek sposób ingerować lub wpływać na części wspólne budynku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”