Kto jest stroną w sprawie pozwolenia na budowę

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Kto jest stroną w sprawie pozwolenia na budowę

#1 Post autor: piotrusb » 04-12-2015, 15:53

Wyrok NSA z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt II OSK 345/14.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. W myśl art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego, na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Odesłanie zawarte w tym przepisie wskazuje na wszystkie obowiązujące przepisy prawa, inne niż wynikające z Prawa budowlanego – zawarte w innych ustawach i przepisach aktów wykonawczych, w tym przepisach określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że w procesie wyznaczania obszaru oddziaływania obiektu nie chodzi o wykazanie negatywnego wpływu inwestycji na znajdujące się w otoczeniu tego obiektu działki (nieruchomości), lecz o możliwość spowodowania szkodliwego oddziaływania inwestycji na otoczenie z uwagi na cechy projektowanego obiektu i sposób zagospodarowania terenu otaczającego działkę inwestora, w związku z czym stwierdzenie tej możliwości jest już równoznaczne z podstawą do uznania za stronę zgodnie z art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego. W świetle powyższych przepisów konieczne jest zatem wykazanie, że inwestycja będzie oddziaływała na sąsiednią nieruchomość; zaś w przypadku tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, konieczne jest wykazanie, że inwestycja będzie oddziaływała na taki lokal. Wtedy dopiero można uznać, że właścicielowi lokalu mieszkalnego przysługuje interes prawny do bycia stroną w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę, czy też w postępowaniu kwestionującym to pozwolenie.

W niniejszej sprawie D.G. w toku postępowania administracyjnego wykazał, że jest właścicielem lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdującym się w bliskim sąsiedztwie przedmiotowej inwestycji. Ponadto wnosząc wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę powoływał się na naruszenie prawa – przepisów techniczno-budowlanych dotyczących "przesłaniania i zacieniania" w odniesieniu do lokalu którego jest właścicielem. Wykazał zatem własny zindywidualizowany interes prawny zapewniający mu obok zarządu wspólnoty udział w postępowaniu na prawach strony.

Trafnie wskazał zatem Sąd w zaskarżonym wyroku [VII SA/Wa 1386/13 - Wyrok WSA w Warszawie z 2013-10-08], że organ prowadząc ponownie postępowanie powinien ustalić czy uprawnienie D.G. wynikające z przepisów prawa materialnego – § 13, § 57 i § 60 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. - zostało naruszone decyzją o pozwoleniu na budowę i czy to ewentualne naruszenie ma charakter rażący.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/AE08681A13
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”