Interes prawny w zaskarżeniu taryfy opłat za wodę

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Interes prawny w zaskarżeniu taryfy opłat za wodę

#1 Post autor: piotrusb » 30-07-2015, 16:12

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. akt II OSK 2987/13.

NSA oddalił skargę kasacyjną na wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 137/13. W przedmiotowej sprawie członkowie spółdzielni mieszkaniowej wnieśli skargę na uchwałę rady gminy zatwierdzającą taryfy opłat za wodę. Argumentowali oni, że taryfa została sporządzona sprzecznie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. WSA oddalił skargę stwierdzając:
O powodzeniu skargi z art. 101 ust. 1 u.s.g. przesądza wykazanie naruszenia przez organ gminy konkretnego przepisu prawa materialnego, wpływającego negatywnie na sytuację prawną skarżącego. Interes ten powinien być bezpośredni i realny (wyrok NSA z dnia 23 listopada 2005 r., I OSK 715/05, por. też wyrok NSA z dnia 4 września 2001 r., II SA 1410/01, postanowienie NSA z dnia 9 listopada 1995 r., II SA 1933/95, wyroki WSA w Białymstoku z dnia 4 maja 2006 r., II SA/Bk 764/06 i II SA/Bk 763/05). Interes prawny, co do którego wprost nawiązuje art. 101 ust. 1 u.s.g., musi wynikać z normy prawa materialnego kształtującej sytuację prawną (a nie faktyczną) wnoszącego skargę.

Reasumując, stwierdzenie istnienia interesu prawnego sprowadza się zatem do ustalenia związku o charakterze materialno - prawnym między obowiązującą normą, a sytuacją prawną konkretnego podmiotu. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 czerwca 1996 r., II SA 74/96, interes prawny podmiotu wnoszącego skargę do sądu przejawia się w tym, iż podmiot ten działa bezpośrednio, we własnym imieniu i ma roszczenie o przyznanie uprawnienia lub zwolnienie z nałożonego obowiązku. Kryterium "interesu prawnego" ma zatem charakter materialno - prawny i wymaga stwierdzenia związku między sferą indywidualnych praw i obowiązków skarżącego, a kwestionowanym w skardze aktem lub czynnością organu administracji.

Przekładając powyższe rozważania na stan faktyczny niniejszej sprawy stwierdzić trzeba, że skarżący nie posiadają interesu prawnego, o jakim mowa była w powyższych rozważaniach. Ich interes ma charakter stricte faktyczny, ponieważ nie wiąże ich żaden stosunek prawny z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją sp. z o.o. w B., których zatwierdzenia taryf dotyczy zaskarżona uchwała. Niewątpliwie umowa wiąże ww. spółkę z Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową "Z." w B., a następnie dopiero spółdzielnia ta dokonuje dalszych rozliczeń związanych z opłatami za pobór wody i odprowadzanie ścieków ze swoimi członkami, w tym skarżącymi. Nie można zatem stwierdzić, że pomiędzy Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją sp. z o.o. a skarżącymi istnieje jakikolwiek stosunek prawny, u podstaw którego leży norma prawa materialnego nakładająca na skarżących jakiekolwiek obowiązki lub przyznająca im jakiekolwiek uprawnienia.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0B8C139DF4
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”