Drzwi lokalu otwierane na zewnątrz to wyjątek

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5977
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Drzwi lokalu otwierane na zewnątrz to wyjątek

#1 Post autor: piotrusb » 28-04-2017, 16:17

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 629/16.
Przepisy rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dopuszczają możliwość montażu drzwi otwierających się na zewnątrz mieszkania. Ograniczenie takiej możliwości następuje wówczas, gdy takie rozwiązanie stoi w kolizji z wymogami bezpieczeństwa ludzi określonymi przepisami dotyczącymi zagrożeń przeciwpożarowych, w szczególności, jeżeli sposób umieszczania i otwierania zwęża drogę ewakuacyjną.

Zgodnie z § 236 ust. 1 rozporządzenia z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej- drogami ewakuacyjnymi. Wyjścia z pomieszczeń na drogi ewakuacyjne powinny być zamykane drzwiami (ust. 3). Drzwi mieszkania w budynku wielomieszkaniowym, prowadzące na klatkę schodową stanowią zatem w rozumieniu wyżej powołanych przepisów wyjście ewakuacyjne na drogę ewakuacyjną. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej nakładają na właściciela budynku, ale także na osobę władającą lokalem, obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, w tym możliwość ewakuacji osobom przebywającym w budynku (por. art. 4 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 191).

W myśl § 239 ust. 1 rozporządzenia, łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m.

Jak wynika z ustaleń poczynionych w trakcie postępowania wyjaśniającego w wyniku otwarcia drzwi prowadzących do mieszkania nr [...] otwór drzwiowy (wejście do lokalu) sąsiedniego mieszkania o szerokości 80 cm zostaje zasłonięty na odcinku 69 cm. Nie budzi zatem wątpliwości, że po otwarciu drzwi wejściowych do mieszkania nr [...] nie jest zachowana norma określająca szerokość drzwi w ościeżnicy, wskazana w § 239 ust. 1 rozporządzenia. Zważywszy na cel ustanowienia tej normy, a więc zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców (ochrona), w sytuacji wymagającej ewakuacji, w tym także w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego, nie jest możliwe zaakceptowanie działanie powodujące naruszenie wynikającego z niej standardu.

Odnosząc się do zarzutów podnoszonych w skardze, w kontekście wyżej dokonanych ustaleń stwierdzić trzeba, iż nie zasługują one na aprobatę. To właśnie względy bezpieczeństwa, na jakie powołują się skarżący, przesądzają w przedmiotowej sprawie o niedopuszczalności montażu w ich mieszkaniu drzwi otwieranych na zewnątrz. Nawet gdyby rozważać możliwość zastosowania wyjątku określonego w § 239 ust. 2 pkt. 4 rozporządzenia, odnoszącego się wprost jedynie do pomieszczeń przeznaczonych dla ponad 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, to i tak ze względów bezpieczeństwa (ograniczenie bezpieczeństwa mieszkańców sąsiedniego lokalu) instalacje drzwi otwieranych na zewnątrz w stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy uznać trzeba za sprzeczne z prawem.

Mając powyższe na względzie Sąd nie dopatrzył się uchybień w postępowaniu organów mogących mieć wpływ na wynik sprawy i uznał, iż zaskarżona decyzja oraz poprzedzająca ją decyzja organu I instancji są zgodne z obowiązującym prawem, a w związku z tym na podstawie powołanych przepisów oraz art. 151 p.p.s.a. skargę oddalił
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7246717911
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”