Kiedy można oprotestować budowę w sąsiedztwie

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 6003
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Kiedy można oprotestować budowę w sąsiedztwie

#1 Post autor: piotrusb » 20-03-2017, 14:49

Wyrok NSA z 17 stycznia 2017 r., sygn. akt II OSK 1048/15
Oceniając odmowę uchylenia ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji oraz decyzję Kolegium utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję, Sąd I instancji skoncentrował się na ocenie wystąpienia takich przesłanej jak: ograniczenie dostępu do światła, zwiększenie hałasu i zanieczyszczeń oraz natężenia ruchu czy też naruszenie warunków gruntowych także obniżenie wartości sąsiednich nieruchomości i pogorszenie warunków życia podmiotów wnoszących o wznowienie postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla spornej inwestycji.

W konsekwencji Sąd I instancji stwierdził, że w sposób oczywisty oddziałuje ona na sąsiadujące z terenem inwestycji nieruchomości znajdujące się po drugiej stronie ul. P. (a także budynek przy ul. S.). Sąd I instancji wskazał również, że oddziaływanie takiej inwestycji niewątpliwie wykracza poza teren, na którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie, nie zamyka się w granicach tego terenu.

Należy zwrócić uwagę, że ustalenie warunków zabudowy jest etapem wstępnym realizacji inwestycji, służącym uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czy zamierzenie to może być w ogóle podjęte na danym obszarze jako zgodne z przepisami szczegółowymi, określającymi porządek urbanistyczny i sposób zagospodarowania terenu, w które nowa zabudowa ma się wkomponować. Ma ono więc charakter rozstrzygnięcia ogólnego, zakreślającego ramy, które dopiero muszą być doprecyzowane w dalszej fazie procesu inwestycyjnego, czyli w decyzji o pozwoleniu na budowę, zatwierdzającej konkretne parametry inwestycji podane w projekcie budowlanym, opracowanym zresztą z uwzględnieniem wymogów ustalonych w decyzji w sprawie warunków zabudowy.

Za niedopuszczalne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy uznać należy zarzuty związane z takim kwestiami jak: ograniczenie dostępu do światła, zwiększenie hałasu i zanieczyszczeń oraz natężenia ruchu czy też naruszenie warunków gruntowych także obniżenie wartości sąsiednich nieruchomości i pogorszenie warunków życia. Zarzuty te zbadane być mogą dopiero na dalszym etapie procesu inwestycyjnego tj. w postępowaniu prowadzącym do wydania pozwolenia na budowę.

Ma zatem rację skarżąca kasacyjnie, że oceniane przez Sąd I instancji przesłanki mogłyby być podnoszone na dalszych etapach procesu inwestycyjno-budowlanego, a nie mogły przesądzać o zaistnieniu podstaw do wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/78888A68FA
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”