Od kiedy liczy się termin na zaskarżenie uchwały

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Od kiedy liczy się termin na zaskarżenie uchwały

#1 Post autor: piotrusb » 10-11-2016, 23:10

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. akt: XII C 197/15.
O ile z treści art. 23 ust.3 ustawy o własności lokali wynika, iż o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie, o tyle forma ta jest zastrzeżona jedynie ad probationem (art. 74 § 1 zd. 1 k.c.), czyli dla celów dowodowych. Jednakże zarówno z zeznań, jak i oświadczeń powódki wynika, iż o podjęciu uchwały powódka dowiedziała się w dniu 11 czerwca 2015r. Tym samym okoliczność ta okazała się bezsporna i nie wymagała dowodzenia.

W efekcie termin do zaskarżenia tejże uchwały przez powódkę upłynął przed wniesieniem przez nią powództwa. Oznacza to, iż przed wniesieniem powództwa wygasło uprawnienie powódki do zaskarżenia tej uchwały (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 11 lipca 2003r., sygn. I ACa 8/03, wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 23 września 2014r., sygn. V ACa 463/14, wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 20 marca 2014r., sygn. I ACa 127/14), co skutkować musiało oddaleniem powództwa.

...należy dodać, iż nie sposób stwierdzić w oparciu o przedstawione przez powódkę dowody (art. 6 k.c.), by zaskarżona uchwała miała być sprzeczna z prawem, umową właścicieli lokali oraz naruszała zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną (art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali). W szczególności powódka nie wykazała, aby członkowie wspólnoty zawarli umowę co do sposobu korzystania z pomieszczeń wspólnych albo by podjęcie uchwały miało na celu jej szykanowanie. Co prawda można uznać, iż uchwała ta może naruszać subiektywnym przekonaniu powódki jej interes, jednak nie podlega on ochronie w świetle zasad współżycia społecznego (art. 5 k.c.). Powódka, mimo upływu 2 lat od czasu podjęcia uchwały zezwalającej jej na wykup pomieszczenia piwnicznego (suszarni), nie podjęła istotnych kroków zmierzających do jej wykupu. W tej sytuacji należy uznać, że ważny interes wspólnoty w postaci możliwości korzystania ze wspólnego pomieszczenia w sposób wybrany przez większość współwłaścicieli i na cele wspólnoty uzasadniał podjęcie zaskarżonej uchwały. Każdy z członków wspólnoty jest uprawniony do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, przy czym jedynie w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych jej członków (art. 206 k.c. w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 12 ust.1 ustawy o własności lokali). Naruszenie zaś subiektywnego interesu właściciela lokalu poprzez podjęcie uchwały nie uzasadnia jej uchylenia na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 27 lutego 2014r., sygn. I ACa 867/13).
http://orzeczenia.gliwice.so.gov.pl/con ... -01-20_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Od kiedy liczy się termin na zaskarżenie uchwały

#2 Post autor: irenalo » 12-11-2016, 11:33

O ile z treści art. 23 ust.3 ustawy o własności lokali wynika, iż o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie, o tyle forma ta jest zastrzeżona jedynie ad probationem (art. 74 § 1 zd. 1 k.c.), czyli dla celów dowodowych.
Niebezpieczna teza. I nie adekwatna do sytuacji. W tej sprawie uchwała zapadła na zebraniu, gdzie obecna była skarżąca. Nie ma obowiązku powiadamiania na piśmie obecnych i nieobecnych, jeśli uchwała zapada na zebraniu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”