Niezaskarżona uchwała obowiązuje; przedawnienie

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Niezaskarżona uchwała obowiązuje; przedawnienie

#1 Post autor: piotrusb » 08-07-2016, 09:31

Wyrok Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 3 czerwca 2016 r., sygn. akt X C 1186/15.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903)1 na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Pozwani na podstawie uchwał wspólnoty mieszkaniowej zobowiązani byli uiszczać zaliczki na koszt zarządu nieruchomością wspólną, co wynika z 13 u.w.l. Wysokość tych zaliczek wynika z prawomocnych obecnie uchwał wspólnoty, a sąd rejonowy nie jest właściwy do badania uchwał wspólnoty mieszkaniowej – art. 17 pkt. 4 (2) k.p.c. Taką kompetencję posiada sąd okręgowy, który jest rzeczowo właściwy do badania uchwały w świetle przesłanek z art. 25 u.w.l. Przy czym czynić to może wyłącznie w przypadku, gdy uchwała zostanie zaskarżona w terminie 6 tygodni od jej podjęcia na zebraniu lub zawiadomienia o treści uchwały. Dla niniejszej sprawy jest to o tyle istotne, że sąd rejonowy nie mogąc oceniać uchwał wspólnoty mieszkaniowej, musiał przyjąć stawki jakie właściciel, na podstawie prawomocnych uchwał, zobowiązany był uiszczać na rzecz wspólnoty.

Przedłożone uchwały jasno określają wysokość zaliczek, jakie pozwani winni – do 10 dnia każdego miesiąca – uiszczać na rzecz wspólnoty. Pozwani dokonywali wpłat kwartalnie, w przyjętej przez siebie wysokości, co było sprzeczne z ustawowym obowiązkiem z art. 15 ust. 1 u.w.l. i w ten sposób popadali w stan opóźnienia co do zapłaty zaliczek miesięcznych. Powodowa wspólnota nie ma obowiązku kredytowania pozwanych a wskazać należy, że to na niej ciąży obowiązek rozliczania świadczonych na rzecz właścicieli lokali (w tym pozwanych) usług z usługodawcami. Przerzucenie więc obowiązku zapłaty na wspólnotę i czynienie wpłat kwartalnie lub w większych odstępach czasu nie może być uznane za zasadne i nie podlega ochronie, jako sprzeczne z przepisem ustawy, zasadami współżycia społecznego.(...)

W odniesieniu do zarzutu braku legitymacji czynnej powódki wobec nieprzestawienia uchwały wspólnoty zezwalającej na dochodzenie roszczenia przed sądem wobec pozwanych wskazać należy, że sąd zarzutu tego nie podzielił. Sąd w całości akceptuje i przyjmuje za własne stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2013 r. w sprawie III CZP 42/13, zgodnie z którym: „ Wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z pozwem przeciwko członkowi tej wspólnoty o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu obciążających takiego członka kosztów na rzecz wspólnoty, stanowi czynność zwykłego zarządu w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.w.l.” Dla dokonania czynności zwykłego zarządu wspólnota nie musi posiadać uchwały członków wspólnoty.

W odniesieniu do zarzutu przedawnienia wskazać należy, że pozwani dokonując kwartalnie wpłat w sposób dorozumiany uznali roszczenie powódki co do zasady, kwestionując i wdając się w spór co do wysokości. Tym samym pozbawili zarzut przedawnienia skuteczności. Gdyby w ogóle nie dokonywali wpłat wówczas powodowa wspólnota mogłaby dochodzić zapłaty zaliczek za okres poprzedzający 3 lata od złożenia pozwu. W sytuacji, gdy pozwani co jakiś czas regulowali należności – przez siebie ustalonej wysokości – uznawali roszczenie co do zasady i umacniali przekonanie wierzyciela, że w ewentualnym sporze sądowym spór będzie dotyczył wysokość zadłużenia, a nie jego zasadności, istoty. Wskazać należy, że uznanie roszczenia nie pozbawiało pozwanych prawa wykazania w postępowaniu sądowym, że uznane przez nich zobowiązania nie istnieje, bądź istnieje, lecz w niższej kwocie
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -06-03_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”