Przedawnienie roszczeń; udowodnienie roszczenia

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Przedawnienie roszczeń; udowodnienie roszczenia

#1 Post autor: piotrusb » 24-06-2016, 15:50

Wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku z dnia 30 maja 2016 r., sygn. akt I C 286/14.
Charakter świadczeń okresowych mają jedynie zaliczki na poczet kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, nie zaś wszelkie opłaty, jakimi powodowa wspólnota mieszkaniowa obciążała D. F.. Opłaty z tytułu dostarczania energii cieplnej oraz generalnie kosztów mediów nie stanowią zaliczek w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.w.l. Wspólnota mieszkaniowa, w zakresie dostawy mediów do poszczególnych lokali występuje bowiem w charakterze pośrednika między dostawcami a odbiorcami – właścicielami lokali. Nie mają one zatem charakteru roszczeń okresowych a w konsekwencji zarzut przedawnienia w stosunku do nich okazał się niezasadny.
...powodowa wspólnota nie podołała ciężarowi wykazania żądania pozwu co do wysokości. Nie przedstawiła bowiem dowodów pozwalających na ustalenie, że koszty centralnego ogrzewania lokalu pozwanego wyniosły kwotę wskazaną w rozliczeniu, a także nie zaoferowała dowodów umożliwiających weryfikację wysokości tych kosztów. Na potwierdzenie istnienia żądania przedłożyła jedynie sporządzone przez siebie wydruki księgowe oraz rozliczenia wykonane na jej zlecenie. Dokumenty księgowe wspólnoty, wobec zakwestionowania tego dowodu przez pozwanego, nie mogą stanowić dowodu na istnienie roszczenia. Brak jest także regulacji, które nakazywałyby przyznać im przymiot wiarygodności co do tego, że ujęte w nich należności odpowiadają rzeczywistym kosztom związanym z użytkowaniem danego lokalu. Są to wyłącznie dokumenty prywatne, a zatem w myśl art. 245 kpc stanowią wyłącznie dowód tego, że osoba, która je podpisała złożyła oświadczenie o zawartej w nich treści. Zważywszy na zakwestionowanie wartości dowodowej tych dokumentów przez pozwanego a dodatkowo wprost wyrażony przezeń zarzut nieprzedstawienia dokumentów źródłowych, wspólnota winna wykazać, że kwestionowane opłaty naliczyła prawidłowo, w sposób adekwatny do rzeczywistych kosztów przedstawiając faktury wystawione jej przez dostarczyciela ciepła, będące podstawą podziału zapłaconych kwot pomiędzy członków wspólnoty. Po drugie, niezbędny zakres inicjatywy dowodowej powódki wyznaczało stanowisko pozwanego, które było powódce znane jeszcze przed wytoczeniem powództwa, bowiem nie ulega wątpliwości, że pozwany kwestionował prawidłowość rozliczenia kosztów ciepła.

Jakkolwiek biegła ustaliła, że arytmetycznie rozliczenie jest prawidłowe, dokonała tychże rozliczeń w oparciu o zakwestionowane przez pozwanego, wygenerowane przez wspólnotę, zarządcę czy spółkę (...) dokumenty. W rozpatrywanym przypadku oczywistym jest, że dla wykazania wysokości opłat obciążających pozwanego potrzebne jest przedstawienie takiego materiału, w tym takich dokumentów, które nie tylko obrazują sposób wyliczenia tych opłat, lecz także potwierdzają okoliczności stanowiące podstawę określenia opłat w danej wysokości i prawidłowość ich przyjęcia. Pomimo takich zarzutów strony pozwanej, powodowa wspólnota nie zaoferowała dowodów z takich dokumentów źródłowych, to jest faktur wystawionych jej przez dostawcę energii cieplnej. Znajdujący się w aktach dokument księgowy wspólnoty stanowiący tabelaryczne zestawienie wystawionych faktur oczywiście dokumentów tych nie jest w stanie zastąpić. Tym samym, o ile można by uznać, że sam sposób dokonywania rozliczeń pomiędzy poszczególnych członków wspólnoty jest prawidłowy, pomimo braku regulaminu wspólnoty w tej materii, to jednak strona powodowa – wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi – nie wykazała zasadności kwot owemu rozliczeniu podlegających.

Okoliczność, że w powodowej wspólnocie brak jest regulaminu rozliczania kosztów ciepła nie mógł być uznany za podstawę oddalenia powództwa. Pomimo bowiem braku regulaminu, funkcjonujący u powódki sposób rozliczania tych kosztów nie jest niezgodny z uregulowaniem art.45a ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Jak bowiem podnosi się w piśmiennictwie wskazany przepis daje dużą swobodę zarządcom nieruchomości w doborze metody rozliczeń kosztów ciepła. W przypadku ciepła na ogrzewanie podział kosztów może być dokonany na podstawie ciepłomierzy bądź urządzeń wskaźnikowych, tzw. podzielników kosztów, a także na podstawie powierzchni lub kubatury lokalu. W przypadku kosztów związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej podział kosztów może być dokonany na podstawie wskazań wodomierzy lub liczby osób zamieszkałych w lokalu (Prawo energetyczne. Komentarz M. C., T. O., Rok wydania:2012, Wydawnictwo: C. H. B., Wydanie: 2) Nie można zatem czynić zarzutu powodowej wspólnocie, że korzystając z tej swobody oparła się na opracowanej przez spółkę (...) metodzie rozliczeń nie nadając jej formy regulaminu.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -05-30_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”