Jeszcze o podejmowaniu i uchylaniu uchwał

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Jeszcze o podejmowaniu i uchylaniu uchwał

#1 Post autor: piotrusb » 07-03-2016, 11:53

Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. akt IC 466/15.
...art. 23 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy [uwl] stanowi, że o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. Z przepisu tego wynika, że jeśli choć jeden z właścicieli lokali wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej oddał głos w trybie indywidualnego zbierania głosów, to każdy członek wspólnoty winien być pisemnie powiadomiony o treści podjętej uchwały. (...)

...z przepisu art. 23 cytowanej wyżej ustawy „w żaden sposób nie wynika, by w przypadku indywidualnego zbierania głosów, koniecznym dla ważności tak podjętej uchwały było, by udział w głosowaniu wzięli wszyscy właściciele lokali. Przepis art. 23 […] ust. 1 […] statuuje bowiem jako równorzędne trzy sposoby podejmowania uchwał przez właścicieli lokali: albo na zebraniu, albo w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, uchwała może być też wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Uchwały, co do zasady, zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według udziałów, chyba że w umowie lub uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos […] Z przepisu tego wynika zatem, że również w trybie indywidualnego zbierania głosów uchwała zostaje podjęta z chwilą oddania głosów przez wymaganą większość, liczoną w tym wypadku wielkością udziałów. Bez znaczenia dla jej skuteczności jest natomiast, czy w głosowaniu takim wzięli udział wszyscy właściciele lokali”. (tak: Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 17 lipca 2014 r. I ACa 288/14). Wskazuje się także, że „przepisy ustawy o własności lokali nie przewidują żadnego wymagalnego quorum dla skutecznego podjęcia uchwały wspólnoty, co oznacza, że nie ma znaczenia to, ilu właścicieli lokali uczestniczyło w zebraniu i brało udział w głosowaniu, ale jedynie to, czy za podjęciem uchwały wypowiedzieli się właściciele lokali mający większość liczoną według wielkości udziałów. Wówczas dochodzi do podjęcia uchwały i od tego momentu rozpoczyna bieg 6-tygodniowy termin do zaskarżenia uchwały przez każdego właściciela (współwłaściciela) lokalu wchodzącego w skład wspólnoty[…] (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 7 lutego 2014 r. V ACA 791/13). (...)

Powódki podniosły szereg zarzutów co do prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego zarządu wspólnoty mieszkaniowej za 2014 rok. Uwzględniając ściśle rachunkowy charakter tego dokumentu, przyjąć należy, że potwierdzenie zasadności choćby jednego z zarzutów pociąga za sobą konieczność uchylenia uchwały. Konieczne jest, aby mieć na uwadze zasadę niedopuszczalności częściowego uchylenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Takie działanie musiałoby bowiem zostać poczytane za próbę zobowiązywania wspólnoty mieszkaniowej przez sąd do podjęcia uchwały o określonej treści, czemu w sposób wyraźny sprzeciwia się nie tylko autonomia właścicieli w zakresie zarządu nieruchomością wspólną, lecz również i same przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. (vide: wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 31 marca 2015 r. I ACa 1469/14).
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -01-04_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”