Kiedy zarządca może reprezentować wspólnotę w sądzie

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Kiedy zarządca może reprezentować wspólnotę w sądzie

#1 Post autor: piotrusb » 05-01-2016, 11:27

Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 6 października 2015 r., sygn. akt III Ca 837/15.
Skarżący wywodzi legitymację procesową w niniejszej sprawie z faktu działania jako zarządca nieruchomości, o czym z kolei świadczą takie okoliczności, jak m.in. podpisywanie rozliczeń stron przez członków zarządu powoda, kierowanie do powoda korespondencji stron, w tym reklamacji pozwanego, przyznanie pozwanego, że skarżący działa jako zarządca.

Z powyższym zgodzić się nie można. Zauważyć przede wszystkim należy, że ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali posługuje się pojęciem „zarząd” w dwóch znaczeniach, tj. w znaczeniu funkcjonalnym i w znaczeniu podmiotowym. W pierwszym znaczeniu chodzi o zarządzanie nieruchomością wspólną, czyli o podejmowanie czynności faktycznych i prawnych koniecznych dla jej utrzymania. Podmiotem podejmującym takie czynności jest zarządca będący osobą trzecią w stosunku do wspólnoty, któremu właściciele lokali zarząd powierzyli. W drugim znaczeniu chodzi o organ wspólnoty wchodzący w skład jej struktury organizacyjnej, a działanie tego organu jest działaniem samej wspólnoty.

O ile uprawnienie zarządu w znaczeniu podmiotowym do reprezentowania wspólnoty wywodzi się z samej uchwały powołującej ten organ i znajduje uzasadnienie w teorii organów osoby prawnej (art. 38 w związku z art. 33 1 k.c.), to zarządca w rozumieniu art. 18 ww. ustawy może występować w postępowaniu cywilnym jedynie jako pełnomocnik wspólnoty mieszkaniowej.

Zarządca nie może reprezentować wspólnoty przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też upoważnienie nie znalazło się w umowach, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (o określeniu sposobu zarządu nieruchomością wspólną), lub w uchwale, o jakiej mowa w art. 18 ust. 2a. ( tak też Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 stycznia 2009 roku sygn. III CZP 129/08). Zarządca zawsze zatem winien wykazać przed sądem swoje umocowanie (art. 96 k.c. oraz art. 86 i 87 k.p.c.).
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-06_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”