Rozliczenia we wspólnocie wielobudynkowej

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Rozliczenia we wspólnocie wielobudynkowej

#1 Post autor: piotrusb » 08-12-2015, 16:54

Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. akt III C 541/14 (opublikowany 30 listopada 2015 r.).
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zarząd jest obowiązany prowadzić ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek na pokrycie tych kosztów. Następnie zarząd przedstawia właścicielom do oceny sprawozdanie z zarządu nieruchomością. Takie wewnętrzne rozliczenia są pomocne do sprawozdania, zwykle wskazuje się jakie kwoty uiścili poszczególni współwłaściciele, oraz który ze współwłaścicieli zalega z płatnością i w jakiej wysokości, można rozliczyć wpływy i wydatki na poszczególne budynki. Zarząd powinien mieć możliwość prowadzenia pozaksięgowej ewidencji zaliczek na pokrycie kosztów zarządu także na wypadek dochodzenia wierzytelności z tego tytułu na drodze sądowej. Podstawą do rozliczeń z poszczególnymi właścicielami jest właśnie owa ewidencja pozaksięgowa i podjęta zgodnie z prawem uchwała właścicieli o wysokości zaliczek na koszty zarządu w danym roku. Pozwana podnosiła, że taki wewnętrzny, pozaksięgowy system rozliczeń już funkcjonuje we wspólnocie i na podstawie tego systemu rozliczany jest np. zakup żarówek na poszczególne budynki, czy wydatkowanie dwóch kredytów bankowych – jeden na budynek nr (...), a drugi na budynek nr (...). Zdaniem Sądu we wspólnotach wielobudynkowych takie wewnętrzne rozliczenia są nawet konieczne. Lepiej obrazują rozkład wydatków na poszczególne budynki i pomagają racjonalniej gospodarować pozyskanymi z zaliczek środkami na zarządzanie nieruchomością wspólną. Właściciele są lepiej poinformowani na co wydatkowane są wspólne pieniądze.

Nie ma racji pozwana podnosząc (...), że odrębny numer rachunku bankowego gwarantuje właścicielom każdego z budynków lepszą kontrolę i zarządzanie gromadzonymi środkami. Czym innym bowiem jest prowadzenie wewnętrznych rozliczeń pozaksięgowych, a czym innym faktyczne gromadzenie środków funduszu remontowego na odrębnych rachunkach bankowych dla dwóch budynków. Taka uchwała nie znajduje oparcia w przepisie art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali. Źródło finansowania wydatków stanowią w pierwszej kolejności pożytki i inne przychody uzyskiwane z nieruchomości wspólnej, a w dalszej kolejności bieżące opłaty uiszczane przez właścicieli lokali w stosunku do posiadanych udziałów. Z charakteru pozwanej wspólnoty wynika, że niewiele jest pożytków i przychodów uzyskiwanych z nieruchomości wspólnej, większość wpływów stanowią opłaty uiszczane przez właścicieli lokali w stosunku do posiadanych udziałów. Nie ma prawnej i gospodarczej potrzeby gromadzenia tych opłat na odrębnych rachunkach bankowych. Nie są to wpływy duże i jeszcze będą obciążone kosztami obsługi dodatkowego rachunku bankowego. Zbędne jest także prowadzenie odrębnych rachunków bankowych dla każdego z budynków na potrzeby tylko wykorzystania funduszu remontowego, co do którego zarówno jak chodzi o wysokość, jak i o wykorzystanie niezbędne są uchwały właścicieli lokali. Utworzenie odrębnego konta mogłoby sprzecznie z prawem zastąpić uchwały właścicieli o rozliczeniach, uchwały właścicieli o wysokości zaliczek. Z art. 22 ust. 3 pkt 3 ustawy o własności lokali wprost wynika, że do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu należy ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu. Rozwiązanie przeciwne oznaczałoby, że właściciele mieliby wpływ na decyzje podejmowane w tym przedmiocie jedynie poprzez wybór zarządu, który swobodnie decydowałby o wysokości kwot wpłacanych na fundusz, a potem następowałby automatyczny niejako wpływ środków na odrębny rachunek bankowy, co zastępowałoby rozliczanie wpływów. Niezrozumiałe jest udzielenie pełnomocnictwa zarządowi do otwarcia rachunku bankowego, podpisywania wszelkich umów, faktur i rachunków, gdyż są to czynności nie przekraczające zakresu zwykłego zarządu, do dokonywania których zarząd ma umocowanie w przepisach art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali i art. 22 ust. 1 tej ustawy. Nie ma żadnych przeszkód, aby właściciele lokali doprowadzili do wyodrębnienia ich budynku i powstania wspólnoty dla tej nieruchomości, skoro jest to szczególnie dla nich problem z rozliczeniem kosztów zarządu. Możliwe wówczas będzie zgodne z wolą tych właścicieli dysponowanie środkami funduszu remontowego i innymi zgromadzonymi na rachunku bankowym wspólnoty.
http://orzeczenia.warszawapraga.so.gov. ... -02-20_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”