Konfilkt we wspólnocie, a uchwała o licytacji lokalu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Konfilkt we wspólnocie, a uchwała o licytacji lokalu

#1 Post autor: piotrusb » 20-08-2015, 15:21

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2015 r., sygn. akt I ACa 1732/14.

Wspólnota podjąła uchwałę w sprawie przymusowej sprzedaży lokalu. W uchwale tej, powołując się na art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 7 oraz art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali, właściciele udzielili zarządowi wspólnoty pełnomocnictwa do wystąpienia z powództwem o dokonanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali. Za uchwałą głosowali właściciele reprezentujący udział w wysokości 0,656 części w nieruchomości wspólnej. Lokal nie był zadłużony, natomiast od lat narastał konflikt między matką niepełnoletniej właścicielki lokalu (która, jako przedstawicielka ustawowa córki zaskarżyła w/w uchwałę), a zarządem wspólnoty, głównie na tle planowanej adaptacji strychu stanowiącego część NW.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił uchwałę, jednak Sąd Apelacyjny uwzglednił apelację pozwanej wspólnoty stwierdzając w uzasadnieniu:
Sąd Apelacyjny nie podziela oceny Sądu Okręgowego, że w realiach niniejszej sprawy skarżona uchwała narusza interes powódki.

Wyrażenie przez Wspólnotę zgody na wytoczenie powództwa z art. 16 u.w.l. wymaga podjęcia uchwały, ponieważ czynność taka przekracza zakres zwykłego zarządu (art. 22 ust. 3 pkt 7 u.w.l.).

Aby Wspólnota mogła skutecznie wytoczyć powództwo z art. 16 ustawy, niezbędne jest podjęcie stosownej uchwały, takiej, jak uchwała będąca przedmiotem zaskarżenia.

Brak jest podstaw do oceny, że skarżona uchwała narusza jakiekolwiek interesy powódki. Nie zmienia ona ani jej sytuacji prawnej, ani sytuacji faktycznej.

Interes właściciela w rozumieniu cytowanego przepisu art. 25 ust. 1 ustawy stanowi kategorię obiektywną, ocenianą w płaszczyźnie wszystkich okoliczności faktycznych oraz również zasad współżycia społecznego.

Naruszenie interesu powódki skarżoną uchwałą mogłoby ewentualnie zaistnieć jedynie przy ustaleniu, że stanowi ona wyraz nadużycia prawa przez Wspólnotę.

Sąd Apelacyjny nie znajduje jednak podstaw do takiej oceny.

W świetle niekwestionowanych ustaleń Sądu Okręgowego, które Sąd z niewielkim uzupełnieniem uznaje za swoje, wynika, że od dłuższego czasu trwa konflikt pomiędzy nie tyle powódką osobiście, co jej przedstawicielem ustawowym a Wspólnotą.

Powódka bowiem jest niepełnoletnia, (...) nie zamieszkuje w przedmiotowym lokalu, który jest wynajmowany podmiotom trzecim.

Sąd Okręgowy szczegółowo opisał przebieg tego konfliktu i działania przedstawicielki ustawowej.

W świetle tych ustaleń nie można zasadnie zarzucić pozwanej Wspólnocie, że podjęcie przez nią skarżonej uchwały stanowi nadużycie przysługujących jej uprawnień.

Konflikt stron doprowadził m.in. do takiej realizacji uprawnień przysługujących właścicielowi (wielogodzinne zapoznanie się z dokumentacją Wspólnoty), którą Wspólnota uznała za nadużywanie uprawnień prowadzące do utrudniania funkcjonowania administracji Wspólnoty.

Nie jest właściwa i potrzebna dla rozstrzygnięcia sprawy - ocena takiego stanowiska Wspólnoty. Jednakże już ustalenia Sądu Okręgowego wskazują, że powyższe stanowisko Wspólnoty nie jest oczywiście nieuzasadnione, zaś jego konsekwencja w postaci doprowadzenia do podjęcia skarżonej uchwały nie stanowi ze strony Wspólnoty nadużycia prawa.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -05-22_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Konfilkt we wspólnocie, a uchwała o licytacji lokalu

#2 Post autor: irenalo » 21-08-2015, 13:36

Istotne jest to, że sąd , do którego trafia zaskarżenie uchwały dotyczacej art. 16 UoWL nie może badać czy istnieją przesłanki , by z tego artykułu skorzystać.
W mojej opinii takich przesłanek nie ma. Ale to będzie badał inny skład sądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”