Zgoda sądu na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zgoda sądu na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego

#1 Post autor: piotrusb » 03-06-2015, 12:01

Wyrok Sądu Rejonowego w Świdnicy z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt I Ns 1606/13.

Wnioskodawcy będący członkami Wspólnoty Mieszkaniowej wnieśli o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, tj. na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej. Jedna z 14 właścicieli lokali (D.P.) zgłosiła swój sprzeciw wobec takiego przekształcenia uwagi na to, że na nieruchomości są posadowione garaże pokryte azbestem, a ona domaga się usunięcia azbestu, a ponadto zarzucała, że część posesji została ogrodzona i pozamykana przez jednego z właścicieli, a jej zdaniem 3 z członków wspólnoty ma zbyt wysokie udziały w prawie do gruntu; zgłosiła także zarzuty co do braku wystarczająco estetycznego wyglądu komórki innego właściciela oraz stanu zadrzewienia działki. Wobec sprzeciwu uczestniczki Prezydent Miasta zawiesił postępowanie administracyjne.
W odpowiedzi na wniosek wspólnoty uczestniczka postępowania D. P. podała, że nie była i nie jest przeciwna przekształceniu, potwierdziła że zgłosiła sprzeciw, ale zrobiła to dlatego, że była to okazja do wyegzekwowania u opornego lokatora dostępu do części wspólnej wyremontowania przerdzewiałej komórki z blachy lub jej usunięcia, przycięcia choin i usunięcia eternitu przy jej działce. Wezwana do udziału w sprawie Gmina Miasto Świdnica jako współwłaściciel spornej działki nie sprzeciwiła się wnioskowi.
Sąd zezwolił wnioskodawcom na wystąpienie w imieniu wszystkich członków wspólnoty z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej i zasądził od uczestniczki D. P. na rzecz wnioskodawców koszty postępowania w kwocie 357 zł.
Zgodnie z przepisami: art. 1 ust.1 i 2 ust.1 pkt.1) ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 roku użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności , a z żądaniem przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności mogą również wystąpić właściciele lokali, których udział w nieruchomości wspólne obejmuje prawo użytkowania wieczystego.

Przepis art. 2 ust. 1 i 2 tej ustawy stanowi nadto, że w przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści, przy czym z żądaniem takim mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści , których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Natomiast jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowania. W takim przypadku przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio, a stosownie do treści przepisu art. 199 k.c. do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku zaś takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Jak sąd ustalił udziały wnioskodawców wynoszą ponad połowę, a uczestniczka postępowania D. P. wniosła sprzeciw w postępowaniu administracyjnym.

W ocenie sądu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego działki na prawo własności leży w interesie wszystkich członków wspólnoty, czego zresztą nie kwestionuje uczestniczka postępowania D. P.. Aktualnie członkowie wspólnoty Mieszkaniowej jako współużytkownicy wieczyści musza uiszczać oplaty roczne za użytkowanie wieczyste, a z chwilą przekształcenia prawa użytkowania wieczystego na prawo własności ich świadczenia publiczno-prawne ulegną niewątpliwie zmniejszeniu, gdyż odpadnie konieczność ponoszenia opłat rocznych za użytkowanie. Poza tym mogą oni skorzystać z bonifikaty w zakresie opłaty za przekształcenie w prawo własności, stosownie do postanowień uchwał Rady Gminy.

Bezzasadne, w ocenie sądu jest „blokowanie” wniesionym sprzeciwem przez uczestniczkę toku postępowania administracyjnego, gdyż godzi ono nie tylko w interes wnioskodawców ale i samej uczestniczki.

Bez względu bowiem na to czy członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej, a zatem również i uczestniczka postępowania są współużytkownikami wieczystymi czy współwłaścicielami wspólnej działki gruntu, to w taki sam sposób mogą realizować swoje uprawnienia dot. części wspólnych działki gruntu . Wykracza natomiast poza ramy obowiązku sądu pouczanie uczestniczki o możliwości i sposobie dochodzenia jej roszczeń z tym związanych, podnoszonych w sprzeciwie w postępowaniu administracyjnym i w odpowiedzi na wniosek w niniejszej sprawie.
http://orzeczenia.swidnica.sr.gov.pl/co ... -12-29_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zgoda sądu na przekształcenie prawa użytkowania wieczy

#2 Post autor: irenalo » 03-06-2015, 12:37

Dobre orzeczenie to wydane przez Sąd Rejonowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zgoda sądu na przekształcenie prawa użytkowania wieczy

#3 Post autor: piotrusb » 03-06-2015, 13:11

Ale za to co za argumentacja odnośnie zgłoszenia sprzeciwu :haha:
Słusznie sąd stwierdził:
piotrusb pisze:Wykracza natomiast poza ramy obowiązku sądu pouczanie uczestniczki o możliwości i sposobie dochodzenia jej roszczeń z tym związanych,
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zgoda sądu na przekształcenie prawa użytkowania wieczy

#4 Post autor: irenalo » 03-06-2015, 13:40

Niemniej sugeruje, że są inne drogi . :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”