Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#1 Post autor: pisofkejk » 29-04-2010, 13:13

Witam serdecznie! Dziś otrzymaliśmy pocztą odpis wyroku Sądu Rejonowego nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym na kwotę X na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego A. Wyjaśniam o co chodzi: W 2007 roku zalane zostało moje mieszkanie z powodu rozszczelnienia się zbiornika wyrównawczego nad moim mieszkaniem. Mój prywatny ubezbieczyciel A stwierdził zaistniałą szkodę i wypłacił mi kwotę X celem naprawienia szkód. Rok temu zostałem wybrany do Zarządu Wspólnoty. Z tego co wiem poprzedni Zarząd nie otrzymywał od ubezpieczyciela A jakichkolwiek pisemnych roszczeń wobec Wspólnoty, a tu dziś taki numer. Dodatkowo sąd obciążył nas kwotą Y tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Chciałbym dodać że cały budynek jest dodatkowo objęty ubezpieczeniem w towarzystwie B
Mam 2 tygodnie na zapłatę kwot X+Y na rzecz towarzystwa A lub na sprzeciw do Sądu.
Poradźcie proszę co można zrobić w tej sprawie? Czy jeśli zapłacę powyższe kwoty to będę mógł starać się je odzyskać od towarzystwa B?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#2 Post autor: bykira » 29-04-2010, 14:52

Wcześniej nie otrzymywaliście wezwań do zapłaty ? Ja pisałabym sprzeciw.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Odp.: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#3 Post autor: pisofkejk » 29-04-2010, 15:30

Niestety żadnego wezwania od ubezpieczyciela A wspólnota do dnia dzisiejszego nie otrzymała a dziś to już przyszedł sądowy nakaz zapłaty wraz z kosztami... Na rozprawę sądową również nie zostaliśmy zaproszeni ale to chyba nie jest konieczne..

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#4 Post autor: andy » 29-04-2010, 15:59

pisofkejk pisze:Poradźcie proszę co można zrobić w tej sprawie?
Zgłoście sprzeciw od nakazu zapłaty. Wówczas sprawa trafia do rozpoznania w trybie procesu. Powód będzie musiał udowodnić swoje roszczenie, wy będziecie mogli przypozwać swojego ubezpieczyciela. Nawet, gdy przegracie, to sąd nie powinien Was obciążyć kosztami procesu (w tym kosztami zastępstwa procesowego powoda), bowiem skoro powód przed wytoczeniem powództwa nie zwracał się do Was z roszczeniem - to nie będąc zawiadomionymi o takim roszczeniu, nie daliście powodu do wytoczenia powództwa.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 101. Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Art. 102. W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.
Ostatnio zmieniony 29-04-2010, 16:00 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Odp.: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#5 Post autor: pisofkejk » 29-04-2010, 16:11

Zrobię jak radzisz poinformuję Was o efektach.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Odp.: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym dla Wspólnoty

#6 Post autor: pisofkejk » 03-05-2010, 13:18

Niestety sytuacja staje się dla Nas dramatyczna. Skontaktowałem się dziś z poprzednią Zarządczynią, która poinformowała mnie, o tym iż w 2007 roku jesienią towarzystwo A ubiegało się o zwrot kwoty X od wspólnoty . Z tym wezwaniem Zarządczyni udała się do towarzystwa B o zapłatę tej kwoty towarzystwu A , wezwanie zostawiła w aktach w siedzibie towarzystwa B ( co tłumaczy fakt że nie znalazłem go w korespondencji wspólnotowej ).
Teraz przechodzimy do clue. Towarzystwo B nie odesłało odpowiedzi pisemnej ani pozytywnej ani negatywnej co Pani Zarządczyni uznała za cytuję: "sprawę załatwioną". Ale widocznie Towarzystwo B pieniążków towarzystwu A nie przelało....
Jutro udaję się do siedziby towarzystwa B i zobaczę co mi powiedzą ale jestem świadomy, że już bez strat się nie obejdzie. Mam 2 tygodnie na zapłacenie kwoty X z ustawowymi odsetkami towarzystwu A sic!!! + koszty zastępstwa procesowego, które w nowym świetle stają się uzasadnione. Nawet jeśli zdołam zainterweniować i towarzystwo B zgodzi się zapłacić to nie będę w stanie uniknąć kosztów odsetek i kosztów sądowych...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”