Art. 58 Kc nie dla wspólnot

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#37 Post autor: owner » 01-08-2008, 15:57

wdc4a pisze:Owner czy pdoba Ci się takie rozwiązanie, że po upływie 6tyg. bezprawie stanie się prawem ???
To nie jest kwestia moich upodobań. Rozmawiamy o orzeczeniach sądowych, które czy nam się podobają, czy nie, musimy respektować.

Nie tylko ten sąd tak orzekł, postanowienie TK i orzecznictwo SN jest w tej kwestii zbieżne.
wdc4a pisze:Sprawa dotyczyła kwestii kto jest właścicielem zaliczek, sąd I i II instancji uznał że wspólnota bo w sumie nigdzie w kodeksach nie jest to określone
Odpowiedź TK w tej sprawie:
"Skarżący uzasadniają naruszenie swojego prawa własności w odniesieniu do uiszczonych zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości, obejmujących m.in. opłaty za niektóre media. Skarżący wywodzą (...) że że jeżeli kwoty te zostały pobrane jedynie do rozliczenia, to nadal są właścicielami środków pieniężnych znajdujących się na rachunku wspólnoty. Twierdzenie to jest oczywiście bezzasadne. Środki pieniężne, ze względu na swój charakter, co do zasady są własnością podmiotu, który jest ich posiadaczem. Zasada ta doznaje w prawie cywilnym jedynie nielicznych wyjątków, z których żaden nie może znaleźć w niniejszej sprawie zastosowania. W przypadku, gdy środki pieniężne zostają wpłacone na rachunek bankowy, to bank staje się ich właścicielem, a posiadaczowi rachunku przysługuje wierzytelność w stosunku do banku o ich wypłatę lub dokonanie rozporządzeń stosownie do dyspozycji posiadacza. Przytoczone przez skarżących orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie potwierdza jedynie zasadę, że wspólnocie i jej członkom przysługują uprawnienia do wskazania zarządowi wspólnoty sposobu wykorzystania wpłaconych środków, lub roszczenie o zwrot nadpłaconych kwot, jeżeli po dokonaniu rozliczeń okaże się, że zaliczki ustalane były w zbyt dużej wysokości. Uprawnienia te, o charakterze majątkowym, w niniejszej sprawie nie wygasły. Skarżący jako członkowie wspólnoty nadal mogą brać udział w podejmowaniu decyzji o przeznaczeniu tych środków lub zażądać ich zwrotu, jeżeli zostaną spełnione przesłanki roszczenia o zwrot.

Co do tego, jak TK odniósł się do możliwości korzystania z art. 58 Kc we wspólnotach, pisałem w poprzednim poście http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=20733#20733 Oznacza to tyle, że we wspólnotach można zaskarżyć uchwałę z bardzo wielu powodów w wystarczająco długim terminie (6 tygodni). Jeśli się z tego nie skorzysta, to artykułu 58 Kc już nie da się zastosować. Art. 25.1a jest bowiem jego odpowiednikiem w uwl.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wdc4a

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#38 Post autor: wdc4a » 01-08-2008, 16:10

Nie bój się przyznać do swoich poglądów.

Zacytowane przez Ciebie orzeczenie jak najbardziej wskazuje, że sądy uznały iż nie doszło do naruszenia prawa, stąd i TK orzekł że nie ma przesłanek do uznania łamania Konstrytucji.

Ta sprawa wcale nie oznacza jak mówiłem, że droga przez 58kc jest zamknięta.

Widzę, że na portalu zarządców wspólnot wywody się czyni podobnej jakości jak na GW

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#39 Post autor: owner » 01-08-2008, 16:19

wdc4a pisze:Nie bój się przyznać do swoich poglądów.
Jak poczytasz trochę moich postów, to może lepiej mnie poznasz :hahaha:
wdc4a pisze:Widzę, że na portalu zarządców wspólnot wywody się czyni
Nie jesteśmy na portalu zarządców wspólnot.
Ja w linkowanym poście cytowałem treść postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, a nie wywody z portalu. Przypomnę:

"Odnosząc się do zarzutu przedstawionego w petitum skargi konstytucyjnej obejmującego niezgodność art. 25 ust. 1a ustawy o własności lokali z art. 45 ust. 1 Konstytucji, (...) zarzut ten jest oczywiście bezzasadny w zakresie, w jakim miałby się odnosić do braku w tym przepisie [tj. w art. 25.1a uwl] regulacji odpowiadającej art. 58 k.c." (i dalej o tym, że art. 25.1a jest wystarczający).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#40 Post autor: szyno » 01-08-2008, 22:07

owner pisze:Przecież TK stwierdził, że art. 25.1a uwl ma pierwszeństwo przed art. 58 Kc, czyli że po 6 tygodniach nie może być mowy o zaskarżeniu uchwały wspólnoty.
I że nie jest to sprzeczne z art. 45 ust. 1 konstytucji:

"zarzut ten jest oczywiście bezzasadny w zakresie, w jakim miałby się odnosić do braku w tym przepisie regulacji odpowiadającej art. 58 k.c. (...) W świetle powyższych uwag Trybunał stwierdza, że skarga jest oczywiście bezzasadna, a ponadto skarżący nie wykazali naruszenia prawa do sądu w sposób uzasadniający nadanie skardze konstytucyjnej dalszego biegu."
Ale ja zgadzam się z opinią TK, że nie zostało naruszone prawo do sądu, co wnosił skarżący. Zauważ, że moje 'ale' dotyczy zupełnie innych zapisów Konstytucji, niż rozpatrywał TK. Przedstawiłem również bardzo krótkie uzasadnienie moich wątpliwości. Tak na marginesie, to jestem ciekaw, jakby TK się odniósł do tego aspektu, bo podniesione przez skarżącego tamte wnioski, wg mnie nie były trafione.
owner pisze:Prawym przyciskiem myszy kliknij na obrazek "kartki" po lewej stronie od napisu "Wysłany" w danym poście i wybierz "Kopiuj adres odnośnika".
Dzięki, ułatwi to mi w przyszłości pisanie (nie będzie trzeba powielać treści w różnych wątkach). Na innym forum, posty są numerowane po lewej, i stanowi to od razu indywidualny adres danego posta. Zasugerowałem się brakiem czegoś takiego i stwierdziłem, jak stwierdziłem. Na "kartkę" bym nie wpadł.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#41 Post autor: owner » 11-08-2008, 11:48

andy pisze:To tylko przyśpieszy nieuchronny koniec ludzkości, która i tak zginie - dzięki demokracji (czyli dominacji ludzi o przeciętnym IQ)
To dopiero jest widmo apokalipsy :haha:
Jeszcze trochę, a Chiny będą rządzić światem i ta straszna, wszystkiemu winna demokracja będzie tylko "przykrym" wspomnieniem.

Inne autorytaryzmy też rosną w siłę (Rosja, kraje islamskie).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Art. 58 Kc nie dla wspólnot

#42 Post autor: bykira » 11-08-2008, 11:52

Sami prorocy :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”