Uchwała nie może udzielać zgody na uznaniowe działania zarządu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Uchwała nie może udzielać zgody na uznaniowe działania zarządu

#1 Post autor: piotrusb » 19-02-2024, 09:52

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. akt I C 1798/22
Zgodnie z art. 25 ust 1 i 1a ustawy z dnia 23 czerwca 1994r. o własności lokali [tekst jednolity DZ.U. z 2000r Nr 80 poz 903 z późn. zm.] właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością lub w inny sposób narusza jego interesy. Powództwo wytacza się w terminie 6 tygodni od podjęcia uchwały albo od dnia powiadomienia wytaczającego o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Powódka została poinformowana o uchwale 19.10.2022r. pozew złożono w ustawowym terminie.

Zarzut naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i naruszenia interesów powódki i pozostałych właścicieli jest uzasadniony.

Zaskarżona uchwała udziela zgodę na całkowicie uznaniowe działania zarządu przy zaciąganiu zobowiązań, uznaniowe dysponowanie środkami wspólnoty i określenie wykonawcy prac. Uniemożliwia konieczną i racjonalną weryfikację wydatków. Podpisanie z firmą (...) sp. z o.o. umowy nr (...) na wymianę ciepłomierzy zostało podjęte bez uprzedniego rozeznania i ustalenia niezbędnych kosztów. Właściciele zostali pozbawieni wpływu na ocenę zasadności wydatkowania środków, sposobu wyboru podmiotu, uniemożliwiono im konieczną i racjonalną weryfikację wydatków, pozbawiono wpływu na ocenę ofert i wybór podmiotów, które mają wykonywać prace. Nie wiadomo jak wyłoniono firmę, z którą zawarto umowę. W efekcie nie można ustalić czy ustalone w umowie koszty nie były zawyżone. Bez znaczenia pozostaje okoliczność czy ciepłomierze są elementami części wspólnych nieruchomości, czy też nie. Skoro zarząd planował wydatki obciążające właścicieli oraz poniesienie ich z środków wspólnych (nawet tymczasowo) członkowie wspólnoty mieli prawo wiedzieć jakie są przewidywane koszty prac oraz ich szczegółowy zakres, powinni mieć możliwość zapoznania się z dokumentacją i ocenę jej rzetelności. Powinni być również poinformowani o ofertach wykonawczych i podmiotach, które je złożyły oraz mieć możliwość wypowiedzenia się w tym zakresie, tak by zapewnić transparentność w dysponowaniu środkami, które ich obciążają. Doprowadziło to do naruszenia zasady jawności dysponowania środkami wspólnymi (z funduszu remontowego), pozbawiło właścicieli wpływu na zakres i jakość wydatków oraz w efekcie naruszyło zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną oraz interes finansowy członków wspólnoty. Powoduje to, że żądanie uchylenia uchwały jest uzasadnione.
https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N ... -11-28_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”