Pretensje właściciela wobec wspólnoty nie mogą być podstawą do zaniechania płatności

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Pretensje właściciela wobec wspólnoty nie mogą być podstawą do zaniechania płatności

#1 Post autor: piotrusb » 12-06-2023, 09:15

Wyrok Sądu Rejonowego w Sopocie z dnia 10 lutego 2023 r., sygn. akt I C 225/22.
...zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U.2021.1048 t.j., zw. dalej: „u.w.l.”), właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. W myśl art. 14 u.w.l., na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Stosownie do art. 15 ust. 1 u.w.l., na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić trzeba, że na pozwanym ciążył obowiązek regulowania opłat na rzecz powodowej Wspólnoty Mieszkaniowej z tytułu zaliczek na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną i opłat eksploatacyjnych dot. jego lokalu do dnia 10-go każdego miesiąca.

Nie może być również wątpliwości, że na pozwanym spoczywa obowiązek uiszczania zaliczki na koszty zużycia wody i odprowadzenia ścieków oraz opłaty za koszty wywozu śmieci. (...)

Pozwany w toku przedmiotowego postępowania przyznał, iż w okresie objętym pozwem nie regulował należności związanych z utrzymaniem i zarządem nieruchomością wspólną. Pozwany wskazał, że ma to związek z postępowaniem Wspólnoty wobec niego, w szczególności nieuwzględnianiem potrzeby remontu kanalizacji. Pozwany kwestionował także uchwały wspólnoty mieszkaniowej stanowiące podstawę wyliczenia zaliczki na poczet kosztów zarządu nieruchomością, jednak żadna z w/w uchwał nie została zaskarżona w przewidzianym do tego trybie do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo z tego powodu, że narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela lokalu. Należało zatem uznać, że uchwały obowiązują a kwota żądana przez powoda od pozwanego w niniejszej sprawie znajduje podstawę w tych uchwałach i została wyliczona w sposób prawidłowy.

Sąd zważył, że w dniu 16 listopada 2020 r. H. W. złożył do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew o uchylenie uchwały nr 1/07/20 Wspólnoty Mieszkaniowej (...) przy ul. (...). Uchwała ta dotyczy adaptacji dachu na tzw. przybudówkę przez współwłaścicieli lokalu nr (...) na potrzeby budowy tarasu dla lokalu nr (...), zatem fakt zaskarżenia tej uchwały przez pozwanego nie ma żądanego wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.

Sąd zważył jednocześnie, że Wspólnocie przysługuje uprawnienie do naliczenia odsetek z tytułu opóźnienia w płatności należnych zaliczek, co wynika wprost z treści art 481 k.c. - jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N ... -02-24_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”