Kto reguluje należności wobec wspólnoty po rozwodzie

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5823
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Kto reguluje należności wobec wspólnoty po rozwodzie

#1 Post autor: piotrusb » 18-08-2022, 11:24

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. akt III Ca 192/22
Sąd Rejonowy jako podstawę prawną wskazał art. 13 i art. 15 ustawy o własności lokali. Uznał, ze podnoszona przez pozwaną okoliczność, że nie mieszka w zadłużonym lokalu od października 2017 roku nie zwalnia jej od odpowiedzialności za regulowanie płatności wynikających z użytkowania lokalu. Wierzytelności stały się wymagalne i nie ma też podstaw do oddalenia powództwa z uwagi na naruszenie art. 5 k.c. Fakt niezamieszkiwania pozwanej na nieruchomości nie ma żadnego związku z działaniem lub zaniechaniem powódki, a ewentualnie uiszczane przez pozwaną należności podlegać będą rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. Bezspornym pomiędzy stronami była okoliczność, że pozwani są po rozwodzie i nie zakończyło się postępowanie o podział majątku wspólnego. Zgodnie z art. 46 k.r.o. oraz art. 1034 k.c. w od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku, co oznacza że do chwili podziału majątku wspólnego byli małżonkowie jako współwłaściciele lokalu mieszkalnego odpowiadają solidarnie za zobowiązania dotyczące kosztów utrzymania mieszkania, w tym za zobowiązania związane z kosztami zarządu nieruchomością wspólną.

Sąd Rejonowy w wyroku nie uwzględnił odpowiedzialności solidarnej obydwu pozwanych i nie odniósł się do prawomocnych nakazów zapłaty wobec pozwanego A. R., co musiało także skutkować zmianą wyroku przez wskazanie, że pozwana odpowiada solidarnie za zasądzone zobowiązania wraz z A. R., wobec którego wierzytelności zasądzono prawomocnymi nakazami zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej z dnia 24 sierpnia 2020r. sygn. I Nc 1638/20 oraz z dnia 23 kwietnia 2021r. sygn. I Nc 974/21.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -06-14_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”