Ustanowienie zarządcy przymusowego w małej wspólnocie

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Ustanowienie zarządcy przymusowego w małej wspólnocie

#1 Post autor: piotrusb » 20-12-2021, 10:44

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 17 sierpnia 2021 r., sygn. akt III Ca 19/20.
Stosownie do – prawidłowo zastosowanej przez Sąd Rejonowy - regulacji art. 203 k.c. wniosek o wyznaczenie przez sąd zarządcy nieruchomości wspólnej jest uzasadniony tylko wtedy, gdy zrealizuje się jedna z przewidzianych w tym przepisie przesłanka, tj. wtedy, gdy:
- nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu,
- jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasada prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

Zagadnienie to było przedmiotem wnikliwej oceny Sądu pierwszej instancji, która nie została skutecznie podważona w apelacji i Sąd odwoławczy w całości ją podziela.

W ustalonym stanie faktycznym, w motywach orzeczenia Sąd Rejonowy przywołał regulację art. 203 k.c. oraz innych wskazanych w nim przepisów prawa, po czym dokonał oceny prawnej poczynionych ustaleń faktycznych i w jej konkluzji uznał, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzi żadna z przesłanek określonych w przywołanej regulacji prawnej warunkujących ustanowienie zarządcy nieruchomości. Wskazał, że, że zgodnie z regulacją art. 6 k.c. ciężar udowodnienia tego faktu spoczywał na wniosko-dawcach i ocenił, że oni mu nie sprostali i stwierdził, że w świetle przywołanej regulacji prawnej w sprawie brak jest podstaw do ustanowienia zarządcy nieruchomości i z tej przyczyny wniosek, jako nieuzasadniony oddalił.

W uzupełnieniu tej oceny należy jedynie dodać, iż skarżący nie mogą oczekiwać od pozostałych uczestników postępowania, że będą oni na nieruchomości wspólnej czynić nakłady wyłącznie w interesie skarżących, związanym z prowadzoną przez nich na nieruchomości działalnością gospodarczą. Nie kwestionując ich prawa do rozwijania tej działalności, należy jednak zwrócić uwagę, że powinni oni finansować ją z własnych środków finansowych, a ostatecznie dążyć do rozwiązania łączących ich - wszak tymczasowych - więzi majątkowych, poprzez zniesienie współwłasności wspólnej nieruchomości.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -08-17_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”