Gdy zarząd nie ma świadomości...

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Gdy zarząd nie ma świadomości...

#1 Post autor: piotrusb » 27-07-2021, 10:35

Wyrok Sądu Okręgow3go w Świdnicy z dnia 18 marca 2021 r., sygn. akt I C 1925/2.
Zgodnie z art. 23 ustawy o własności lokali głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej może odbyć się na zebraniu, obiegiem, czyli w drodze indywidualnego zbierania głosów lub systemem mieszanym, czyli częściowo na zebraniu, częściowo obiegiem. (...)

Z tej uchwały i zawartej na jej odwrocie karty do głosowania wynika, że została ona podjęta większością 61,05 % głosów, a więc skutecznie – w zgodzie z art. 23 u. o w. l.

Art. 12 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi , że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Przedmiotowa uchwała narusza nie tylko przepis art. 12 ust.2 ustawy , ale też interesy powódki.

Na rozprawie członkowie zarządu pozwanej K. K. i R. P. zgodzili się z żądaniem uchylenia uchwały, podnosząc, że nie mieli świadomości, że koszty zarządu nieruchomością wspólną muszą być rozliczane według wielkości udziałów.

Pełnomocnik pozwanej na rozprawie w dniu 18 marca 2021 r. oświadczył, że zgadza się na uchylenie uchwały.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -03-18_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”