Do kogo należy loggia; czym jest barierka

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Do kogo należy loggia; czym jest barierka

#1 Post autor: piotrusb » 22-03-2021, 10:29

Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 12 października 2020 r., sygn. akt II C 653/18.
Odnosząc się do naruszenia prawa własności należy wskazać, iż zgodnie z ustawą z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, definicja powierzchni użytkowej lokalu, obejmuje wszystkie pomieszczenia znajdujące się w lokalu, a w szczególności pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje, alkowy, hole, korytarze, łazienki oraz inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora. Przy czym za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Powodowie są współwłaścicielami lokalu mieszkalnego o powierzchni 49,4500 m2. Zgodnie z informacjami zawartymi w księdze wieczystej nieruchomości, lokal ten składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, ubikacji i korytarza. Oznacza to, że loggia nie jest częścią użytkową lokalu, gdyż nie została wyodrębniona w akcie własności, toteż nie chroni ją powoływane przez powoda prawo własności właściciela lokalu, ale należy ona raczej do części wspólnych wszystkich właścicieli lokali - na co słusznie wskazywała pozwana.

Rozważając wreszcie, podnoszony głównie w toku całego postępowania, zarzut naruszenia przez Wspólnotę prawa budowlanego oraz powiązanego z tym naruszenia interesu stron, Sąd posiłkował się opinią powołanego w sprawie biegłego ds. budownictwa, decyzjami administracyjnymi Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dołączonymi do sprawy, corocznymi opiniami o stanie technicznym budynku oraz zeznaniami świadków.

Na tej podstawie, należało stanowczo stwierdzić, iż nie doszło w niniejszej sprawie do naruszenia w zakresie prawa budowlanego.

Abstrahując od okoliczności, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie wydałby pozwolenia na roboty, które nie spełniają ustawowych norm oraz z tych samych powodów wstrzymałby takie prace budowlane, należy uznać, iż przyjęty przez Wspólnotę sposób montażu barierek był poprawny i zagwarantował prawidłowe usztywnienie konstrukcji, gdyż z uwagi na poważne zniszczenia płyty betonowej balkonu (ubytki, korozja) oraz obecny ciężar montowanych konstrukcji stalowych, montaż barierek w sposób zastosowany 50 lat temu nie był obecnie możliwy. Ponadto Prawo budowlane nie reguluje kwestii sposobu montażu barierek, gdyż barierka nie stanowi konstrukcji budynku, nie jest konstrukcją stalową ani ścianą zewnętrzną a jest jedynie elementem zabezpieczającym, więc należało tutaj ocenić jedynie prawidłowość dokonanych robót z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników.

W ten sposób przywołany zostaje zarzut powoda dotyczący naruszenia interesów powodów, który również nie sposób wobec powyższego uznać za trafny. Wspólnota mieszkaniowa bowiem w dokonywanych decyzjach dotyczących prac remontowych w loggiach kierowała się dobrem i bezpieczeństwem nie tylko poszczególnych lokatorów mieszkań, ale i wszystkich mieszkańców budynku, starając się tak dopasować rodzaj prac, aby budynek w tej części spełniał swoje zadanie funkcjonalne, zapewniał bezpieczeństwo użytkowania loggii oraz by nie dochodziło w nim do przedwczesnego procesu rozkładu. Ujawnione w toku postępowania motywy działania Zarządu Wspólnoty w porozumieniu z wykonawcą robót i inspektorem nadzoru inwestorskiego, poparte opinią biegłego ds. budownictwa, wskazują więc raczej na działanie w najlepszym interesie mieszkańców budynku, w tym także powodów.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-12_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”