Nowa uchwała nie uchyla automatycznie poprzedniej, podjętej w tej samej sprawie.

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Nowa uchwała nie uchyla automatycznie poprzedniej, podjętej w tej samej sprawie.

#1 Post autor: piotrusb » 02-11-2020, 10:00

Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 20 września 2020 r., sygn. akt I C 924/19.
Zdaniem sądu, art.25 ust.1 ustawy o własności lokali nie określa z jakim roszczeniem można wystąpić na jego podstawie. Powszechnie przyjmuje się ,że dotyczy ono uchylenia uchwały. Jest to słuszny pogląd. Nasuwa się tu bowiem analogia z art. 42 § 4 ustawy z dnia 16 września 1982r. prawo spółdzielcze (Dz. U nr 30, poz. 210 ze zmianami ), który dotyczy także spółdzielni mieszkaniowych (...) ten stanowi, że każdy członek spółdzielni lub zarząd może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały. Dopuszczalne jest tu stosowanie analogii, gdyż w obu przypadkach chodzi o wspólnotę osób korzystających z lokali mieszkalnych oraz użytkowych i podejmowanie związanych z tym uchwał odnoszących się do ogółu osób. Możliwość podejmowania na gruncie prawa spółdzielczego uchwał odnoszących się do indywidulanych osób (np. w kwestii utraty członkostwa) nie ma znaczenie w niniejszej sprawie. Odmienne są natomiast tytuły prawne do korzystania z lokalu: własność i spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego . Nie ma to jednak znaczenia dla sformułowania wniosku, że udział w obu formach wspólnego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, stawia członków tych ciał kolegialnych w analogicznej sytuacji, gdy chodzi o podważanie uchwał – mają możliwość ich zaskarżania i domagania się ich uchylenia. Posługiwanie się w stosunku do uchwał pojęciem „uchylenia” powinno więc wyznaczać standard postępowania, nie tylko organów kolegialnych spółdzielni mieszkaniowej, ale także wspólnoty mieszkaniowej.

Ani prawo spółdzielcze , ani ustawa o własności lokali nie zawiera pojęcia „wygaśnięcie uchwały”, czy „automatyczne uchylenie” na skutek podjęcia nowej uchwały dotyczącej tej samej kwestii co poprzednia. Uchylenie przez wspólnotę mieszkaniową poprzedniej uchwały musi mieć miejsce, gdy podejmuje ona nową uchwałę dotyczącą tej samej materii. Trzeba bowiem posługiwać się w drodze analogii instytucjami prawnymi funkcjonującymi w ustawodawstwie.

Argument ten wynika także z zasady pewności obrotu prawnego. Dla każdej osoby, która nie jest prawnikiem, musi być bowiem jednoznacznie zrozumiałe, która uchwała obowiązuje. W niniejszej sprawie taka hipotetyczna osoba na podstawie treści obu uchwał nie mogłaby zrozumieć, która z nich jest obecnie wiążąca. Prawo wspólnoty mieszkaniowej jest tworzone właśnie dla jej członków i musi być dla nich zrozumiałe oraz nie budzące wątpliwości interpretacyjnych.

Reasumując, uchwała nr 4/2020 powinna zawierać w swej treści wyraźne stwierdzenie, że uchyla uchwałę nr 6/2018. Skoro nie było takiego zapisu, to sąd musiał o tym orzec w wyroku.(...)

W niniejszej sprawie przedmiotem analizy była uchwała nr 6/2018. Powód domagał się jej uchylenia, czyli dążył do osiągnięcia skutku w postaci utarty mocy obowiązującej tej uchwały. Skutek ten został osiągnięty , ale w związku z działaniami pozwanej podjętymi w toku procesu – podjęciem nowej uchwały w tej samej kwestii.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -09-28_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Nowa uchwała nie uchyla automatycznie poprzedniej, podjętej w tej samej sprawie.

#2 Post autor: piotrusb » 03-11-2020, 10:10

Drobne sprostowanie omyłki pisarskiej: wyrok jest z dnia 28 września 2020 r.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”