Zasadność poniesionych kosztów nie ma wpływu na ocenę czy sprawozdanie finansowe było sporządzone zgodnie z prawem

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zasadność poniesionych kosztów nie ma wpływu na ocenę czy sprawozdanie finansowe było sporządzone zgodnie z prawem

#1 Post autor: piotrusb » 27-08-2020, 09:42

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. akt V ACa 457/19.
Wspólnota powinna obciążyć współwłaścicieli kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali. Zastosowanie innych wskaźników albo podstaw ustalenia zaliczek prowadzić może do naruszenia interesów właścicieli lokali położonych w tych nieruchomościach, w których udziały w części wspólnej nieruchomości nie odpowiadają ściśle ich powierzchni.

Stosownie do art. 3 ustawy o własności lokali, udział w części wspólnej nieruchomości nie powinien zostać określony inaczej niż stosunkiem powierzchni danego lokalu z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni wszystkich lokali wraz z takimi pomieszczeniami. Jeżeli taka prawidłowość zostaje zachowana, czysto praktyczne względy, związane też ze sposobem wyliczania opłat obciążających właścicieli lokali, pozwalają na określenie ich wysokości od powierzchni lokali. Upraszcza to wyliczenia zaliczek oraz przychodów wspólnoty i jest akceptowane w orzecznictwie (przy zgodności pomiędzy powierzchnią wszystkich lokali a wielkością przypisanych do nich udziałów w nieruchomości wspólnej). Sąd Apelacyjny zastrzegał, że taki warunek musi zostać spełniony w wielu swoich orzeczeniach, w tym w wyroku z 17 lipca 2013 r., wydanym w sprawie IA Ca 29/13, jak również w wyroku z 24 stycznia 2014 r., wydanym w sprawie IA Ca 1499/13.

Powódka nie wykazała, że w pozwanej wspólnocie wystąpiły błędy przy określaniu udziałów przypisanych do poszczególnych lokali w części wspólnej nieruchomości. (...)

Powódka nie wykazała, że sprawozdanie finansowe za 2017r. zostało sporządzone wadliwie oraz, że wydatki poniesione przez wspólnotę nie były uzasadnione i naruszyły zasady prawidłowego zarządu. Nie wykazała również, że plan gospodarczo – finansowy na rok 2018 i ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną są niezgodne z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo naruszają zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób naruszają jej interesy.(...)

Jeśli chodzi o podział nieruchomości wspólnej, wobec faktu iż uchwała nr(...) nie zapadła jednomyślnie, wszczęte zostało postępowanie sądowe przed Sądem Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim sygn. I Ns 270/17 o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, zatem ewentualny podział Wspólnoty uzależniony jest od zezwolenia sądu. Kwestia zasad owego podziału i ewentualnych rozliczeń nie jest objęta zaskarżonymi przez powódkę uchwałami. Dopóki podział nie został dokonany Wspólnota, zgodnie z zasadami prawidłowego zarządu, zobowiązana była do podejmowania czynności zmierzających do utrzymania w stanie niepogorszonym wszystkich budynków w tym tych, które w razie ewentualnego podziału przypadną Państwu W. (...)

W pozwanej Wspólnocie nie dokonano podziału nieruchomości wspólnej do korzystania, zatem koszty utrzymania nieruchomości wspólnej obciążają współwłaścicieli zgodnie z art. 12 ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali a więc stosownie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. F. G. oraz R. i W. R. złożyli w 2016r. do Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim wniosek o dokonanie podziału quoad usum części wspólnych nieruchomości, sprawa nie została dotychczas zakończona. Skoro piwnice, komórki, pomieszczenia na poddaszu nie stanowią części składowych wyodrębnionych lokali lecz części wspólne, to zgodnie z art. 12 ust. 1 u.w.l., każdy ze współwłaścicieli ma prawo do współkorzystania z nich w sposób nie zakłócający korzystania przez innych współwłaścicieli i nie ma podstaw do innego rozłożenia kosztów ich utrzymania niż wynikający z art. 12 ust. 2 u.w.l. W świetle uchwały SN z 19.03.2013 r., III CZP 88/12, nie ma podstaw do przyjmowania, że zakres uprawnienia współwłaściciela do korzystania z rzeczy jest pochodną wysokości jego udziału. Wobec tego, że nieruchomość wspólna jest przedmiotem stosunku współwłasności, każdemu właścicielowi lokalu służy roszczenie o dopuszczenie do współposiadania (vindicatio partis) nieruchomości wspólnej na podstawie art. 222 § 1 k.c. w zw. z art. 206 k.c. w zw. z art. 1 ust. 2 u.w.l. Zgodnie z uchwałą SN z 19.03.2013 r., III CZP 88/12, „współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli, korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 k.c."

W stanie faktycznym niniejszej sprawy uchwała (...) ustalająca wysokość opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną realizuje obowiązek wynikający z art. 12 ust. 2 u.w.l. Brak jest podstawy prawnej do innego rozłożenia w/w ciężaru fiansowego. Jak zostało to wyjaśnione na wstępie niniejszego uzasadnienia, brak jest również podstaw do przyjęcia, że udziały współwłaścicieli w części wspólnej nieruchomości nie odpowiadają ściśle ich powierzchni a co za tym idzie, że zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej nie są proporcjonalne do wielkości udziałów poszczególnych lokali w części wspólnej nieruchomości i że doszło do naruszenia art. 12 ust. 2 ustawy.

Nieprawdziwy jest zarzut, że sprawozdanie finansowe za 2017r. narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Wspólnota sporządziła sprawozdanie z wyszczególnieniem osiągniętych przychodów oraz poniesionych kosztów, które poddaje się weryfikacji. Nie ma obowiązku dołączania do takiego sprawozdania dokumentacji finansowej. Każdy ze współwłaścicieli może taką dokumentację przeglądać celem weryfikacji danych ujętych w sprawozdaniu stosownie do art. 29 ust. 3 u.w.l. Powódka nie wykazała, że w/w dane nie odpowiadają prawdzie. Sprawozdanie charakteryzuje się określonym stopniem ogólności i nie ma potrzeby szczegółowego wyliczania w jego treści każdego poniesionego przez Wspólnotę wydatku. Jest to podsumowanie danego okresu obrachunkowego a ustawa o własności lokali nie precyzuje wymogów jakie powinno spełniać. Niewątpliwie powinno być rzetelne i zupełne. W art. 29 ust. 1 u.w.l. wskazano, że zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, zaś w art. 29 ust. 1a wskazano, że okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy. Stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 2 u.w.l. zarząd obowiązany jest składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności. Dotyczy ono z istoty rzeczy wobec zakresu przedmiotowego spraw, którymi zarząd się zajmuje, gospodarki finansowej wspólnoty, co wynika z treści art. 14 w zw. art. 21 ust. 1 i 29 ust. 1 ustawy o własności lokali. Stosownie do regulacji art. 4 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe winno być jasne i rzetelne, a zatem również i kompletne. Natomiast stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy o rachunkowości winno być sporządzone z poszanowaniem zasady ciągłości. Brak jest podstaw do przyjęcia, że przyjęte przez Wspólnotę sprawozdanie narusza w/w zasady. (...).
Kwestia zasadności bądź niezasadności poniesienia określonych kosztów nie ma wpływu na ocenę, czy sprawozdanie finansowe za dany rok zostało sporządzone w sposób odpowiadający prawu. Niezależnie od tego czy dane wydatki były celowe czy nie, fakt ich poniesienia musi znaleźć odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym. Celowość poniesienia określonych wydatków ma znaczenie w sytuacji podejmowania przez Wspólnotę uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -06-23_003
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”