Przeprowadzenie przewodów grzewczych przez część wspólną

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Przeprowadzenie przewodów grzewczych przez część wspólną

#1 Post autor: piotrusb » 27-02-2020, 16:07

Postanowienie Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. akt I Ns 791/18.
...Sąd miał na względzie, że wśród właścicieli lokali odrębnych nie ma jednomyślności co do zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, a polegającej na zamontowaniu w lokalu uczestnika postępowania ogrzewania gazowego. Wprawdzie uczestniczka postępowania wyraziła zgodę na takie ogrzewanie i przeprowadzenie przewodów zewnętrznie jak i wewnętrznie, ale z pominięciem istniejących przewodów kominowych.

Podstawę rozstrzygnięcia w tym przedmiocie stanowi przepis art.199 k.c. Oczywistym jest, że wniosek uczestnika popierali wnioskodawcy, a więc kwestia legitymacji nie budzi wątpliwości, ponieważ uczestniczka postępowania I. K. (1) posiada udział mniejszy niż połowa. Celem czynności, co do której uczestnik wystąpił o wyrażenie zgody było zapewnienie ogrzewania jego lokalu, który obecnie jest tej funkcji pozbawiony. Jednocześnie Sąd musiał mieć na uwadze interes pozostałych współwłaścicieli, tak by nie orzec ze szkodą na ich rzecz. Uczestnik postępowania nie przedłożył zgodnie z zobowiązaniem Sądu zarysu możliwości przeprowadzenia przewodu powietrzno – spalinowego z kotła c.o. gazowego typu C oraz przewodu instalacji wywiewnej z mieszkania uczestnika postępowania częścią korytarzową ponad dach. Mimo tego zobowiązania, uczestnik przedłożył jedną stronę z projektu budowalnego, w którym wskazano, że istnieje możliwość podłączenia kotła gazowego do przewodu spalinowego nr 1 pod warunkiem pozytywnej opinii kominiarskiej. Ten prywatny dokument zasadniczo nie ma żadnej mocy dowodowej, ponieważ nie wyjaśnia w żadnej mierze, co z zapewnieniem ogrzewania lokalu uczestniczki postępowania I. K. (2). Opinia kominiarska odnosząca się do tej kwestii wskazuje, że wprawdzie w przewodzie kominowym nr 1 zamontowany jest wkład kominowy do pieca pokojowego w lokalu uczestniczki postępowania, a pozostałą część przewodu kominowego można wykorzystać na podłączenia kotła gazowego w kuchni w lokalu uczestnika, który będzie stanowił odrębny przewód kominowy, lecz takie rozwiązanie skutkowałoby odłączeniem trzonu kuchennego w lokalu nr (...) uczestniczki postępowania, który miałby być przeznaczony na wentylację w kuchniach. Zatem ponownie powstała kwestia odłączenia jednego z pieców w lokalu uczestniczki postępowania. Z takim rozwiązaniem Sąd się nie zgadza, a nadto nie odnosi się ono do kwestii, co do której Sąd wydał uczestnikowi postępowania zobowiązanie.

Zdaniem Sądu, wnioskodawcy, z sobie tylko znanych względów, optują jedynie za rozwiązaniem polegającym na pozbawieniu uczestniczki postępowania jednego z przewodów kominowych i odłączenia jej pieca kuchennego. Jest to niezgodne z treścią art.199 k.c. ponieważ nie uwzględnia interesu uczestniczki postępowania. Bez znaczenia pozostaje obecnie kwestia przepisów antysmogowych. Skoro nie nakłada ona obecnie obowiązku likwidacji pieców na paliwo stałe, to Sąd nie może takiego obowiązku nałożyć. Stwierdzić w związku z tym należy, że skoro Sąd rozstrzyga sprawę mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli, to zasadnym jest zezwolenie uczestnikowi postępowania K. W. (1) na dokonanie w jego lokalu czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu polegającej na zamontowaniu w tym lokalu ogrzewania gazowego i wyprowadzeniu przewodu powietrzno – spalinowego z kotła C.O. - GAZ typ C oraz przewodu wentylacji wywiewnej częściami wspólnymi budynku, a więc albo częścią korytarzową ponad dach, albo poprzez klatkę schodową i następnie stropy lokali bądź stropy części wspólnych ponad dach, po wcześniejszym opracowaniu projektu budowalnego i uzyskaniu opinii kominiarskiej, zgody konserwatora zabytków i pozwolenia na budowę, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowalnego. Trwanie przy przeprowadzeniu przewodu powierzno - spalinowego przez przewód kominowy nr 1 i przewodu wentylacyjnego przez przewód kominowy nr 2 jest, jak wskazano wyżej, sprzeczne z interesem uczestniczki postępowania. W ocenie Sądu jednak, wobec braku zgody konserwatora zabytków na poprowadzenie przewodów po ścianie zewnętrznej budynku, zasadnym jest - mając na względzie przesłanki z art.199 zd. 2 k.c. - zezwolenie na poprowadzenie tych przewodów wewnątrz budynku - o ile będzie to zgodne z przepisami prawa - częściami wspólnymi budynku - korytarzem lub klatką schodową, przez stropy lokali, bądź części wspólnych. Postanowienie to zastępuje zgodę współwłaścicieli na wykonanie takich prac, by umożliwić uczestnikowi uzyskanie odpowiednich zgód i pozwoleń, w sytuacjach, gdy są wymagane. Niewątpliwie, pozwolenie na budowę na wykonanie instalacji gazowej nie zostanie wydane, jeśli uczestnik postępowania nie będzie dysponował zgodą pozostałych współwłaścicieli na dysponowanie nieruchomością. Niniejsze postanowienie zastępuję tę zgodę.

Sąd w myśl przepisu art.199 k.c. nie wyrażał zgody na określony, konkretny przebieg instalacji gazowej, ponieważ w tym zakresie nie jest władny wypowiadać się za organy działające w oparciu o przepisy prawa administracyjnego. To starostwo powiatowe udziela pozwolenia na budowę, po przedłożeniu wymaganych prawem dokumentów m. in. opinii kominiarskiej, zgody konserwatora zabytków, jeśli jest wymagana, projektu budowalnego określającego projektowany przebieg instalacji i konkretne rozwiązania w tym zakresie. Orzeczenie Sądu w zakresie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jest jednym z elementów niezbędnych do realizacji określonej czynności. Sąd nie zleca opracowania w sprawie projektu technicznego, ponieważ jest to dalszy element realizacji danego przedsięwzięcia. Zwrócić należy uwagę, że zaoferowane dowody nie wykluczyły w żadnej mierze takiego rozwiązania, na które zezwolił Sąd. Zauważyć należy, że większość dowodów koncentrowała się na okolicznościach związanych z ogrzewaniem za pomocą kotła c.o. etażowego na paliwo stałe.(...)

Rzeczą Sądu było rozstrzygnięcie sprawy w taki sposób, aby zapewnić każdemu z właścicieli lokali w nieruchomości ogrzewania lokali i możliwości korzystania z kuchni (możliwość gotowania posiłków), a nie w taki, by orzec na korzyść jednego z współwłaścicieli kosztem drugiego.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -02-12_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”