Uchwała o nie wyrażeniu zgody na sprzedaż alkoholu może naruszać interes właściciela lokalu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Uchwała o nie wyrażeniu zgody na sprzedaż alkoholu może naruszać interes właściciela lokalu

#1 Post autor: piotrusb » 27-05-2019, 15:51

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2018 r., sygn. akt I ACa 1147/17.
Z dokumentów wynika, że uchwała została podjęta, a jej przedmiotem jest nie wyrażenie przez pozwaną wspólnotę zgody na sprzedaż alkoholu. Zarzuty pozwanej podniesione w apelacji o braku uchwały w kontekście przywołanych dokumentów należy uznać za całkowicie chybione. Podkreślić należy, że to powód zwrócił się do pozwanej o podjęcie w tym zakresie uchwały, a z zeznań świadka M. T. wynika, że treść uchwały została przygotowana przez pozwaną. Gdyby przyjąć wykładnię przepisów ustawy o własności lokali wskazaną przez pozwaną, to część uchwał z uwagi na sposób ich sformułowania nie podlegałaby kontroli sądowej i żądanie ochrony właściciela lokalu byłoby iluzoryczne, bowiem w istocie zależne od sposobu sformułowania uchwały przez podmiot uprawniony do przygotowania projektu uchwały. Prawidłowo zatem Sąd przyjął, że wspólnota podjęła uchwałę oraz, że argumenty przytaczane przez pozwaną wspólnotę nie mogą zostać uznane za uzasadniające odmowę zgody, zwłaszcza w kontekście tego, że w tym samym budynku mieści się inny lokal użytkowy, który prowadzi sprzedaż alkoholu.
Zarzut pozwanej, iż powód nie jest właścicielem lokalu, w którym miałby być sprzedawany alkohol jest nietrafny, bowiem pozwana przyznaje, że część lokalu o powierzchni 31,72 m 2 należała do powoda i obie strony wspólnie oddały cały lokal w najem. Z treści księgi wieczystej nie wynika, że przedmiotowy lokal wyodrębniony został na rzecz pozwanej Wspólnoty, a zatem zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali stanowi własność dotychczasowego właściciela. Zatem niezależnie od stanowiska w tym przedmiocie pozwanej, ten fakt nie może stanowić uzasadnienia uchwały w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na sprzedaż i konsumpcję alkoholu.
Z akt sprawy, a zwłaszcza orzeczeń sądowych dotyczących lokalu użytkowego, wynajmowanego poprzednio przez obie strony J. O., wynika również, że kwestia własności całego lokalu jest między stronami sporna, stąd zarzut naruszenia przez Sąd Okręgowy art. 6 k.c. jest również chybiony. Powód nie dysponuje tytułem prawnym do wszystkich pomieszczeń, czyli również tych dołączonych po 2001 roku o część kotłowi i toaletę, ale umowa najmu z (...) sp. z o.o. oraz treść uchwały dotyczą lokalu przy (...) o powierzchni 31,27 m kw.

Zarzuty naruszenia art. 18 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz art. 18 ust. 7 pkt 5 tej ustawy raz poprzez błędne przyjęcie, że przesłanki tego przepisu odnoszą się do uchwał podejmowanych przez Wspólnotę, a z drugiej strony poprzez ich nie zastosowanie przez Sąd I instancji, należało uznać również za bezzasadne. Z uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia wynika, że Sąd odwołał się do przepisów tej ustawy w kontekście ustalenia istnienia interesu właściciela lokalu oraz rozważenia czy zaskarżona uchwała rzeczywiście ten interes narusza. W konsekwencji swoich rozważań doszedł do przekonania, że zgoda właścicieli lokali jest wymagana do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż i konsumpcję alkoholu, a zatem odmowa wyrażenia zgody interes powoda narusza. W tym kontekście odwołanie się przez Sąd pierwszej instancji do przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości było uzasadnione. Pozostałe rozważania Sądu Okręgowego dotyczące ustawy o wychowaniu w trzeźwości należało uznać za ogólne i poniekąd hipotetyczne podstawy, które mogłyby uzasadniać ewentualną odmowę wyrażenia zgody przez wspólnotę na sprzedaż alkoholu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że badanie zasadności wniosku przedsiębiorcy o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży, czy też badanie przesłanek cofnięcia zezwolenia, należy do organów administracji wdających zezwolenie na sprzedaż alkoholu w formie decyzji administracyjnej.

Mając na uwadze powyższe rozważania, należało uznać, że zebrany w sprawie materiał dowodowy jest wystarczający do rozstrzygnięcia sprawy oraz, że zaskarżona uchwała narusza interesy powoda jako właściciela lokalu. Prawidłowo również uznano, że pozwana nadużyła uprawnienia do ochrony interesów członków, nadmiernie ingerując w sposób korzystania przez właściciela z lokalu. Niewyrażenie zgody na sprzedaż alkoholu w przedmiotowym lokalu, wobec uprzedniej zgody dla najemcy oraz wyrażeniu zgody dla innego lokalu znajdującego się na tej nieruchomości, który aktualnie prowadzi działalność, należało również potraktować jako działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W ocenie Sądu drugiej instancji należało apelację pozwanej oddalić jako bezzasadną
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -12-17_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”