Zmiana umowy quoad usum przed sądem

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zmiana umowy quoad usum przed sądem

#1 Post autor: piotrusb » 24-01-2019, 11:57

Wyrok Sądu Rejonowego w Giżycku z dnia 28 grudnia 2018 r., sygn. akt I Ns 453/18.
Sąd dokonuje podziału rzeczy wspólnej do użytkowania w postępowaniu nieprocesowym. Podstawę tego podziału stanowią art. 199 i 201 oraz 206 kodeksu cywilnego.
Utrwalony jest także pogląd, że podział rzeczy wspólnej do korzystania (quoad usum) nie jest definitywny, gdyż w zależności od zmienionych okoliczności może on ulec stosownej zmianie bądź to w drodze porozumienia współwłaścicieli, bądź też - w braku takiego porozumienia - w drodze orzeczenia sądowego (postanowienie Sądu Najwyższego z 12.09.1973r. III CRN 188/73). Również jeżeli po wydaniu prawomocnego orzeczenia sądowego, orzekającego podział do użytkowania nieruchomości będącej współwłasnością uczestników postępowania, nastąpiła istotna zmiana okoliczności będących podstawą tego orzeczenia, sąd może określić w ten sposób odmienny zakres korzystania z przedmiotu współwłasności (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12.04.1973r III CZP 15/73).
Tak więc żądanie wnioskodawcy zmiany sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej znajduje co do zasady podstawę prawną.
W postępowaniu sądowym wnioskodawca powinien także wykazać powstanie nowych i istotnych okoliczności, w świetle których istnieją ważne powody do odmiennego uregulowania korzystania przez współwłaścicieli z nieruchomości wspólnej. Każda bowiem umowa, również w zakresie sposobu korzystania z nieruchomości ze swej istoty ma przede wszystkim na celu stabilizację stosunków faktycznych i prawnych. Zmiana takiej umowy może nastąpić tylko w razie powstania nowych okoliczności, w świetle których istnieją ważne powody do odmiennego uregulowania korzystania przez współwłaścicieli z rzeczy.

W przedmiotowej sprawie, w ocenie sądu, wnioskodawca takich okoliczności nie wykazał.(…)

Nieprzekonujące są twierdzenia wnioskodawcy, że treść umowy zawartej przed notariuszem została podpisana pod przymusem bądź bez znajomości rzeczy będącej przedmiotem umowy. Jak wynika z twierdzeń stron warunki umowy, głównie wobec postawy i inicjatywy wnioskodawcy, były bardzo szczegółowo ustalane o czym świadczy także ostateczna treść zawartej umowy bardzo dokładnie i drobiazgowo regulująca wszystkie kwestie będące przedmiotem umowy, w tym również dotyczące podziału nieruchomości quoad usum.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -01-21_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”