Strona 1 z 1

Podwyżka opłat dla lokali użytkowych musi być oparta na kalkulacji większych kosztów generowanych przez te lokale

: 22-11-2018, 11:45
autor: piotrusb
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 3 października 2018 r., sygn. akt I ACa 212/18.
Na zebraniu właścicieli lokali tworzących pozwaną Wspólnotę Mieszkaniową podjęto uchwałę nr (...), w której ustalono wysokość stawek zaliczek na fundusz remontowy, przy czym stawka za 1 m 2 powierzchni użytkowej lokali usługowych uciążliwych (zajmowanych przez bank i administrację domów mieszkalnych) została ustalona na poziomie o 0,50 zł wyższym niż stawka za 1 m 2 pozostałych lokali. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że sposób korzystania z lokali użytkowych powoduje zwiększone koszty remontów wynikające z konieczności zwiększonej częstotliwości remontów klatek schodowych i otoczenia budynku ze względu na znaczną ilość użytkowników lokali usługowych, a także z uwagi na wielkość powierzchni elewacji obiektu do generalnego remontu w części zajmowanej przez lokale użytkowe.
Powodowa Gmina C. jest właścicielem udziału stanowiącego niewyodrębnione lokale z pomieszczeniami przynależnymi w nieruchomości wspólnej, tworząc wraz z właścicielami pozostałych lokali pozwaną Wspólnotę Mieszkaniową. Jeden z lokali użytkowych zajmowany jest przez bank, natomiast administracja domów mieszkalnych zajmuje w nieruchomości trzy lokale. Klienci banku i większość pracowników wchodzą do lokalu wejściem głównym od strony ulicy. Natomiast wejściem tzw. tylnym – usytuowanym w klatce schodowej wchodzą i wychodzą tylko nieliczni pracownicy, którzy otwierają i zamykają lokal. Dlatego uciążliwość związana z korzystaniem przez pracowników banku z wejścia usytuowanego w klatce schodowej jest porównywalna z uciążliwością związaną z korzystaniem z klatki schodowej przez właścicieli lokali mieszkalnych.
Administracja domów mieszkalnych zajmuje trzy lokale. Do siedziby głównej, do której przychodzą interesanci nie wchodzi się przez klatki schodowe, z których wejścia prowadzą do dwóch pozostałych lokali.(…)

W sferze ogólników pozostawały twierdzenia członków zarządu co do stanu technicznego elewacji budynku. Sąd Okręgowy uznał, że pozwana nie wykazała ilu pracowników pracuje w każdym z trzech lokali zajmowanych przez administrację ani tego ilu interesantów przychodzi do tych lokali. Nie wykazała też, ilu pracowników banku korzysta z tylnego wejścia do lokalu. Tym samym Wspólnota nie wskazała jakie koszty generowane są przez poszczególne lokale usługowe i o ile te koszty są większe od kosztów standardowych. Ponieważ z ustaleń Sądu Okręgowego wynikało, że sposób korzystania przez bank i administrację domów z klatek schodowych nie odbiega od sposobu korzystania z klatek schodowych przez właścicieli lokali mieszkalnych to brak było podstaw do różnicowania stawki zaliczki na fundusz remontowy. Nie została zatem spełniona przesłanka z art. 12 § 3 ustawy o własności lokali, dlatego Sąd uznał, że zaskarżona uchwała narusza podstawowe zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali uwzględnił powództwo o jej uchylenie.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-03_002