Zobowiązania spadkobiercy wobec wspólnoty

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zobowiązania spadkobiercy wobec wspólnoty

#1 Post autor: piotrusb » 31-08-2018, 10:00

Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt III Ca 29/18.
...stwierdzenie nabycia spadku ma postać sądowego postanowienia o charakterze deklaratoryjnym (art. 1025 k.c.), jako że spadek przechodzi na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 925 k.c.), przy czym w skład spadku mogą wejść tylko prawa i obowiązki, które spadkodawca posiadał w chwili swojej śmierci (art. 922 § 1 k.c.) ( tak też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 lipca 2010 roku, sygn. akt IV CSK 90/10). Jedynie w sytuacji odrzucenia spadku w zawitym terminie określonym w art. 1015 § 1 k.c. spadkobierca może uchylić się od skutków nabycia spadku. Wciąż jednak to nie chwila wydania czy też uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale moment jego otwarcia, czyli data śmierci spadkodawcy wyznacza początek objęcia jego dotychczasowych praw i obowiązków przez spadkobiercę. Postępowanie spadkowe służy ustaleniu kręgu spadkobierców oraz co wchodzi w skład spadku, nie wyznacza natomiast daty przejścia spadku, gdyż ta wynika wprost z ww. przepisów prawa.
Przepis art. 1027 k.c. odnosi się natomiast jedynie do kwestii dowodu praw wynikających z dziedziczenia. W uregulowaniu tym chodzi tylko o to, że stwierdzenie nabycia spadku jest wyłącznym dowodem wobec osób trzecich, nieroszczących sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia. Nie jest możliwe w tym przypadku skorzystanie przez spadkobiercę z innych środków dowodowych. Nie zmienia to jednak faktu, że postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma jedynie deklaratoryjny charakter, czyli nie tworzy, nie znosi i nie zmienia istniejącego stosunku prawnego, lecz potwierdza istniejące prawa
i obowiązki osób, do których się odnosi.
W rozpoznawanej sprawie nie ma też zastosowania art. 1030 k.c., który odnosi się do odpowiedzialności za długi spadkowe. Obowiązek uiszczania należności z tytułu kosztów zarządu oraz z tytułu dostaw mediów na rzecz powodowej wspólnoty nie ma charakteru długu spadkowego. Spadkodawca uiszczał należne wspólnocie opłaty do chwili śmierci, nie pozostawił zatem żadnych długów. Od momentu śmierci spadkodawcy obowiązek ten przeszedł na pozwaną, która w drodze dziedziczenia nabyła spadek po J. W., w tym należącą do spadkodawcy nieruchomość, z którą związany jest obowiązek ponoszenia wskazanych kosztów. Innymi słowy, od daty otwarcia spadku (chwila śmierci spadkodawcy) pozwana nabyła przymiot spadkobiercy i stała się właścicielką nieruchomości lokalowej mimo toczącego się przez dłuższy czas postępowania spadkowego, zakończonego wydaniem postanowienia, które potwierdzało jedynie krąg spadkobierców, nie tworzyło zaś nowego stanu prawnego.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -04-11_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”